Ransoware Snake/EKANS útočí na průmyslové řídící systémy
Snake vstupuje do systému prostřednictvím nezabezpečené RDP konfigurace a je distribuován s využitím spamové pošty a nakažených příloh. Také se ale může do systému dostat s využitím botnetů, exploitů, infikovaných inzerátů, napadených webů, falešných aktualizací či infikovaných instalačních souborů.
Zatím není k dispozici žádný nástroj k dešifrování, nicméně systémy lze ochránit funkcí Acronis Active Protection. Ta je integrována do všech řešení Acronis, typicky v Acronis Cyber Backup pro podnikové zálohování a kybernetickou ochranu. Acronis Active Protection je schopna tento ransomware detekovat, zastavit šifrování v reálném čase a následně navrátit poškozené soubory do původního stavu.
„Průmyslové podniky jsou jedním z nejohroženějších odvětví. Útočníci počítají s tím, že každý den zastavené výroby představuje ohromné finanční ztráty a firmy pak pod tlakem výkupné nakonec zaplatí,“ uvedlZdeněk Bínek z distribuční firmy Zebra systems. „Firmy dnes mají v zásadě tři možnosti: zaplatit výkupné, s vypětím všech sil obnovit své systémy bez zaplacení, či preventivně pořídit takové řešení, které je uchrání od prvních dvou situací. Není těžké uhodnout, že prevence je ze všech tří možností ta nejméně nákladná – časově i finančně.“
Ransomwarovým útokům čelilo v nedávné době mnoho průmyslových společností po celém světě, včetně výrobních firem Nissan, Renault, Norsk Hydro, TSMC či ASCO. V České republice zažila útok na svou infrastrukturu koncem minulého roku také společnost OKD, která musela v důsledku napadení na čtyři dny přerušit těžbu.