Počet obětí digitálního pronásledování se v ČR ztrojnásobil

14. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Na konci minulého roku se spojily organizace zabývající se domácím násilím a IT bezpečnostní společnosti, aby společně bojovaly proti domácímu násilí. Vznikla nová globální pracovní skupina, která bude pomáhat obětem prostřednictvím své expertizy a kyberbezpečnostních nástrojů.

Deset organizací, mezi které patří například Avira, Evropská síť pro práci s pachateli domácího násilí, Kaspersky, NortonLifeLock nebo Operation Safe Escape, spustilo celosvětovou iniciativu Koalice proti stalkerwaru. Jejich hlavním cílem je chránit uživatele před takzvaným stalkerwarem.

Co je to stalkerware?

Stalkerware označuje počítačové programy, které umožňují proniknout do osobního života jedince. Mohou tak být zneužity jako nástroj domácího násilí a pronásledování (anglicky stalking). Po nainstalování těchto aplikací získají pachatelé přístup ke zprávám, fotografiím, videím, zvukovým záznamům, sociálním sítím nebo poloze v zařízeních svých obětí. Občas dokonce i v reálném čase. Programy běží skrytě na pozadí, aniž by o nich uživatelé věděli nebo povolili jejich spuštění.

Riziko stalkerwaru rok od roku narůstá. Počet napadených uživatelů nepříjemně stoupá. Neziskové organizace hlásí neustále se zvyšující množství obětí, které u nich hledá pomoc s tímto problémem. Podle dat společnosti Kaspersky vzrostl v loňském roce počet uživatelů, kteří se se stalkerwarem setkali, o 35 % v porovnání s rokem 2018. Telemetrie společnosti v roce 2019 zaznamenala 37 532 případů a v roce 2018 celkem 27 798. Zároveň se znásobilo množství různých variant stalkerwaru, kdy Kaspersky loni detekovali 380 vzorků, což je o 31 % více než rok předtím.

Počet obětí v ČR a ve světě

Sledování prostřednictvím stalkerwaru se nevyhýbá ani České republice. V posledních dvou letech počet případů vzrostl o neuvěřitelných 275 %. Za prvních osm měsíců roku 2019 se se stalkerwarem setkalo celkem 154 českých uživatelů. V roce 2018 jich podle dat Kaspersky bylo 56. V celosvětovém měřítku jsou na tom nejhůře Rusové, kde se s tímto typem kyberhrozby setkalo až 25,6 % uživatelů. Následují je Indové (10,6 %), Brazilci (10,4 %) a Američané (7,1 %). Z evropských států jsou na tom nejhůře Němci, Italové a Britové.

Koalice proti stalkerwaru

Boj i celkové zvýšení povědomí o stalkerwaru doposud ztěžovala absence standardizované definice této hrozby a jejích detekčních kritérií. Proto se tomuto tématu zakládající členové Koalice proti stalkerwaru věnovaly hned na začátku fungování iniciativy.

Nově vzniklá koalice také spustila internetovou stránku (www.stopstalkerware.org), kde mohou oběti domácího násilí hledat pomoc. Sloužit má ale také ke sdílení zkušeností a informací mezi participujícími stranami, k sestavení osvědčených postupů pro vývoj etického softwaru nebo ke vzdělávání široké veřejnosti v oblasti rizik spojených se stalkerwarem.

Hlavním cílem stránky je poskytnout online pomoc obětem stalkerwaru. Uživatelé na ní najdou informace o tom, co stalkerware je, čeho je schopný, a především jak se před ním chránit. Zjistí zde také jaké jsou nejčastější indikátory toho, že je stalkerware nainstalovaný na jejich zařízení a co by v takovém případě měli, či neměli dělat. Pokud by totiž aplikaci ihned odstranili, pachatel se o tom okamžitě dozví a mohlo by tak dojít k ještě více problémům. Postiženým uživatelům proto Koalice doporučuje kontaktovat místní organizace, zaměřující se na pomoc obětem domácího násilí či pronásledování nebo rovnou na policii.

„Je v zájmu všech stran, především pak postižených uživatelů, aby firmy z oblasti kybernetické bezpečnosti a právní organizace začaly spolupracovat. Odborníci na kyberbezpečnost přispívají svým know-how zlepšujícím detekci stalkerwaru a upozorňováním uživatelů na tuto hrozbu. Veřejnoprávní organizace zase napřímo spolupracují s oběťmi domácího násilí, znají jejich problémy, díky čemuž nám poskytují cenný vhled do problematiky. Spolu tak uživatelům a obětem poskytneme komplexní ochranu před špehováním a nabouráváním osobního života,“ uvedl Vyacheslav Zakorzhevsky, vedoucí anti-malwarového týmu ve společnosti Kaspersky. 

Tato nezisková iniciativa zapojuje do jednoho projektu subjekty z neziskového sektoru, IT firmy, ale i orgány činné v trestním řízení. Její brány jsou otevřené pro další organizace, které by se chtěly zapojit do globálního boje proti stalkerwaru.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více