Sophos odhalil novou verzi ransomwaru Snatch

16. 12. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Společnost Sophos detailně popsala měnící se metody útoku ransomwaru Snatch, který byl poprvé zaznamenán v prosinci 2018, včetně útoku využívajícího restartování počítačů do nouzového režimu, kterým se pokouší obejít behaviorální ochranu, detekující aktivitu ransomwaru.

Sophos je přesvědčený, že jde o novou techniku útoku, se kterou přišli kyberútočníci, aby překonali ochranu počítačů.

Přesně podle trendu zaznamenaného ve studii SophosLabs’ 2020 Threat Report se kyberzločinci stojící za ransomwarem Snatch nyní snaží získat data, než začne samotný útok ransomwaru. Stejný přístup dříve využily také ostatní ransomwarové skupiny jako třeba Bitpaymer. Sophos očekává, že tato sekvence exfiltrování dat před jejich zašifrováním ransomwarem bude pokračovat. Pokud se firmy, které jsou povinné dodržovat GDPR, nadcházející California Consumer Privacy Act a ostatní předpisy či zákony na ochranu dat, stanou obětí ransomwaru Snatch, budou o tom možná muset informovat regulační orgány.

Snatch je příkladem automatizovaného aktivního útoku, který je popisován i ve studii SophosLabs’ 2020 Threat Report. Jakmile útočníci vniknou do sítě zneužitím služeb vzdáleného přístupu, využijí hackerské postupy k úhybným manévrům a napáchání škod. Zpráva o ransomwaru Snatch popisuje, že útočníci získávají přístup prostřednictvím nezabezpečených IT služeb vzdáleného přístupu, jako je (nejen) Remote Desktop Protocol (RDP). Zpráva ukazuje příklady, kdy útočníci využívající Snatch rekrutují na fórech dark webu potenciální spolupracovníky schopné kompromitovat služby vzdáleného přístupu. Níže je snímek konverzace v ruštině z fóra na dark webu, kde se uvádí: „Hledáme spolupracovníky s přístupem k RDP\VNC\TeamViewer\WebShell\SQLinj v korporátních sítích, obchodech a dalších společnostech.

Doporučení pro obranu:

  • Buďte proaktivní při pátrání po hrozbách: Využijte interní nebo externí expertní bezpečnostní tým pro nepřetržité monitorování hrozeb. 
  • Umožněte využití strojového či hloubkového učení, aktivního zmírnění útoků a behaviorální detekce k zabezpečení koncových bodů.
  • Kde je to možné, identifikujte a vypněte služby vzdáleného přístupu vystavené do veřejného internetu.
  • Pokud je vzdálený přístup nezbytný, použijte VPN s nejlepším ověřeným způsobem dvoufaktorové autentikace, auditováním hesel a precizní kontrolou přístupů společně s aktivním monitorováním vzdáleného přístupu.
  • Všechny servery se vzdáleným přístupem otevřeným do veřejného internetu musí mít instalovány všechny bezpečnostní záplaty, musí být chráněny preventivními prostředky (jako je bezpečnostní software na ochranu koncových bodů) a aktivně monitorovány na anomálie při přihlašování a jiné abnormální chování.
  • Uživatelé přihlášení ke službám vzdáleného přístupu by měli mít omezená oprávnění pro zbývající části podnikové sítě.
  • Administrátoři by měli nasadit vícefaktorové ověřování a používat administrátorský účet oddělený od jejich běžného uživatelského účtu.
  • Aktivně monitorujte otevřené RDP ve veřejném prostoru IP adres.

Další informace a technické detaily o ransomwaru Snatch najdete v článku SophosLabs Uncut.

Zajímavost: Ukazuje se, že název „Snatch“ nebyl zvolen náhodou. V dřívějších verzích ransomwaru obsahovalo oznámení požadavku na výkupné e-mailovou adresu „imBoristheBlade@protonmail.com“, která vypadá jako odkaz na film Guye Ritchieho Snatch z roku 2000, u nás uvedeného pod názvem Podfu(c)k. V něm je i postava bývalého agenta KGB připomínajícího Rasputina a pojmenovaného Boris the Blade, která je bita, střelena i pobodána často s malým až žádným efektem na jeho schopnost vstát a pokračovat v boji.

Štítky: 

Podobné články

N-able integruje novou funkci pro silnější ochranu záloh proti ransomwaru

30. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Společnost N-able integrovala do produktu Cove Data Protection funkci Fortified Copies. Tato funkce, umožňující nezměnitelnost záloh, přidává další vrstvu ochrany pro servery, pracovní stanice a zálohy Microsoft 365. Funkce nezměnitelnosti záloh je do architektury Cove zabudována automaticky bez nutnosti dodatečné správy nebo extra nákladů. Čtěte více

Globální vývoj kyberhrozeb: Nový typ investičního podvodu, jehož součástí je deepfake

20. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu Threat Report H2 2024, která shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků, a to od června do listopadu 2024. Během tohoto období například výrazně narostl počet investičních podvodů, a to o více než 335 % mezi prvním a druhým pololetím roku 2024. Čtěte více

Rok 2025 bude ve znamení hrozeb pro platformu iOS a phishingových útoků generovaných AI

6. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Experti společnosti ESET reflektují vývoj hrozeb v letošním roce a nabízí výhled do aktuálních kyberbezpečnostních témat pro nadcházející měsíce roku 2025. Čtěte více

Kybernetické útoky: Tichá epidemie 21. století

12. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Soitron)
Kybernetická kriminalita představuje stále rostoucí riziko pro firmy a státy po celém světě. Je výrazně méně riziková než obchod s drogami nebo lidmi a přináší útočníkům obrovské zisky. Proto jde o zlatou žílu moderní kriminality. Ztráty způsobené kybernetickými útoky dosahují astronomických částek a ohrožují stabilitu globální ekonomiky. Čtěte více