Kyberkriminalita způsobí firmám v následujících pěti letech ztráty ve výši přes pět bilionů dolarů

17. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Pouhých 30 % firem si je jistých, že dobře zvládají řešení otázek internetové bezpečnosti. Společnosti po celém světě přitom podle zprávy společnosti Accenture utrpí v následujících pěti letech ztrátu 5,2 bilionu USD, kterou bude tvořit ušlý zisk a další náklady spojené s kyberútoky, pokud do svých obchodních modelů nezačlení odpovídající ochranná opatření.

„Bezpečnost na internetu zaostává za sofistikovaností kyberzločinců, což vede k narušování důvěry v digitální ekonomiku,“ řekl Omar Abbosh z Accenture. Zpráva dále uvádí, že kyberkriminalita způsobuje obrovské problémy, které mohou ohrozit obchodní aktivity, inovace a růst, expanzi do nových produktů a služeb, což bude společnosti v konečném důsledku stát biliony dolarů. Nejvíce ohrožený je high-tech průmysl, kde je v sázce více než 753 miliard USD, dále jsou to vědní obory a automobilový průmysl, kde hrozí ztráty 642 miliard USD a 505 miliard USD.

Čtyři z pěti respondentů (79 %) si myslí, že rozvoj digitální ekonomiky bude významně zaostávat, pokud v oblasti internetové bezpečnosti nenastane radikální zlepšení. Více než polovina (59 %) respondentů uvedla, že se internet stává stále nestabilnějším místem z hlediska kybernetické bezpečnosti a nejsou si jisti, jak reagovat. 

Zároveň si tři čtvrtiny (75 %) respondentů myslí, že řešení otázek spojených s kyberbezpečností bude vyžadovat organizované skupinové úsilí, protože žádná organizace nezvládne vyřešit problémy sama. Zvýšené obavy o internetovou bezpečnost má i více než polovina (56 %) pracovníků ve vedení firem, kteří by byli pro zavedení přísnějších obchodních opatření přijatých nějakou úřední organizací nebo vládním orgánem.

Převratný vývoj nových technologií vytváří další výzvy. Čtyři z pěti respondentů (79 %) připouštějí, že jejich organizace zavádí nové technologie rychleji, než zvládá řešit související problémy s kyberbezpečností. Tři čtvrtiny (76 %) uvádí, že se jim otázky kyberbezpečnosti vymkly z rukou kvůli novým technologiím jako je internet věcí (IoT) a průmyslový internet věcí (IIoT). Většina (80 %) respondentů uvedla, že ochrana jejich firem proti nedostatkům zabezpečení třetích stran je stále obtížnější, což není vzhledem ke složitosti rozrůstajících se internetových ekosystémů překvapující.

I když žijeme v době sofistikovaných a masových hackerských útoků, zejména pro firmy zůstává stále velkým nebezpečím prosté fyzické zcizení dat. Ať už jde o primitivní zkopírování databází klientů nebo firemního know-how odcházejícím zaměstnancem, externím pracovníkem zajišťujícím například úklid nebo neopatrné jednání některého ze zaměstnanců, který umožní třetí straně přístup k důležitým datům nebo do firemních systémů.

„Evidujeme, že v poslední době narůstá množství krádeží dat ve firmách. To mají na svědomí nejen nezvaní hosté, ale také další osoby, které se často v rušných budovách pohybují. Výjimkou nejsou ani zaměstnanci dané firmy,“ řekl Radek Škrabal, provozní ředitel společnosti SSI Group, která poskytuje bezpečnostní a facility služby pro více než 400 objektů v České republice a na Slovensku. „Zároveň sledujeme, že čím dál více firem si toto riziko uvědomuje či bylo přímo takto poškozeno, a posiluje systematická bezpečnostní a kontrolní opatření uvnitř firem,“ dodal.

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více