Nový Kaspersky CyberTrace zefektivňuje práci s databází a analýzou hrozeb

25. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Nový bezplatný nástroj integruje řadu datových zdrojů o aktuálních kyberhrozbách se SIEM technologiemi. Umožňuje tak okamžité využití informací o hrozbách k monitoringu, detekci a rychlé reakci na ohrožení bezpečnosti firemních procesů.

Třetina manažerů odpovědných za bezpečnost firemních dat (CISO) přiznala, že má čím dál větší problém se vyznat v množství dat a informací o kybernetických hrozbách. Kvůli velkému počtu datových zdrojů se zhoršuje vytěžení takových informací a jejich přínos pro bezpečnost. Aby se mohly firmy s tímto problémem lépe vyrovnat, spustila společnost Kaspersky Lab nový nástroj Kaspersky CyberTrace – bezplatný nástroj pro inteligentní fúzi a analýzu kybernetických hrozeb. Sjednocuje a vyhodnocuje nesourodá data tak, aby bezpečnostní odborníci byli schopní určit míru rizika, kterou určitá hrozba představuje pro jejich firmu.

Velké množství dat a informací o kybernetických hrozbách a jejich dostupnost nutně není výhodou v boji proti počítačové kriminalitě. Firmy a instituce totiž mívají velmi často problém s jejich vyhodnocováním, analýzou a kategorizací. Jejich nástroje SIEM (management bezpečnostních informací a událostí) a síťové bezpečnostní ovladače bývají zahlceny velkým množstvím indikátorů napadení (IoC). Situaci ještě navíc zhoršuje fakt, že data o hrozbách bývají v různých formátech.

Aby firmy držely krok s nejnovějšími kybernetickými hrozbami a mohly jim úspěšně čelit, načítá Kaspersky CyberTrace průběžně aktualizovaná data o hrozbách z různých zdrojů. Slučuje tak informace od Kaspersky Lab, jiných poskytovatelů bezpečnostních služeb, z open source i firemních zdrojů. Tato data automaticky a ve velmi krátkém časovém rozmezí srovnává s probíhajícími bezpečnostními událostmi, čímž ulehčuje přehlceným technologiím SIEM.

Pokud Kaspersky CyberTrace zaznamená ve zpracovávaných datech IoC v rámci logů týkajících se firemního prostředí, automaticky odešle upozornění do SIEM, aby mohl proběhnout odpovídající monitoring a vyhodnocení rizika. Nástroj se snadno integruje s řadou SIEM jako jsou IBM QRadar, Splunk, ArcSight ESM, LogRhythm, RSA NetWitness a McAfee ESM, ale i s dalšími bezpečnostními prvky jako jsou firewall nebo gateway.

Kaspersky CyberTrace pomáhá při stanovování prioritních úkolů tím, že analytikům poskytuje soubor nástrojů pro třídění výstrah a reakcí prostřednictvím kategorizace a validace zjištěných spojení. Vyhledávání indikátorů nebo skenování protokolů a souborů na vyžádání umožňuje pokročilé detailní vyšetřování, což zrychluje a zefektivňuje forenzní aktivity. Nástroj také poskytuje statistiky využívání informačních zdrojů, čímž analytici získají přehled o efektivnosti jednotlivých zdrojů a míře jejich relevance k danému prostředí.

„Předpokladem efektivní kyberbezpečnostní strategie je dokonalý přehled o současných a relevantních zero-day útocích, nových hrozbách a pokročilých hackerských aktivitách. Nicméně ručním shromažďováním, analyzováním a sdílením dat o kybernetických hrozbách se velké firmy připravují o schopnost rychlé reakce na probíhající ohrožení. Je proto zapotřebí centralizovat zdroje dat a automatizovat provádění úkolů. Kaspersky CyberTrace zlepšuje orientaci firem v oblasti kybernetických hrozeb, zvyšuje produktivitu jejich bezpečnostních týmů a poskytuje robustnější ochranu před kyberhrozbami,“ uvedl Sergej Martsynkyan, ředitel B2B produktového marketingu ve společnosti Kaspersky Lab.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více