Nelegální těžba kryptoměn v roce 2018

10. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Nelegální těžba kryptoměn se v tomto roce rozjela na plné obrátky, což dokládá počet napadených uživatelů, kterých doposud bylo přes pět milionů. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce počet útoků vzrostl o 83 %. Za tento nepříjemný trend je v první řadě zodpovědný nelicencovaný (pirátský) software a obsah.

Nelegální dobývání kryptoměn, tzv. mining, letos předčilo všechny kybernetické hrozby včetně ransomwaru. Počet internetových uživatelů napadených nelegálním softwarem pro těžbu kryptoměn stabilně narůstal, přičemž k nejvíce infekcím došlo v březnu (šlo o 1,2 milionu napadených uživatelů).

Odborníci společnosti Kaspersky Lab se zaměřili na faktory, které mohly vést k rozšíření nelegálních minerů. V zemích s nejvyšším výskytem hrozby hodnotili například i úroveň právní ochrany uživatelů, ceny elektrické energie a hlavní způsoby distribuce těchto malwarů. Mezi desítkou nejpostiženějších zemí jsou Kazachstán, Vietnam, Indonésie, Ukrajina, Rusko, Alžírsko, Írán, Indie, Thajsko a Tchaj-wan. Analýzou došly k závěru, že právní rámec ani cena elektřiny nemají výraznější vliv na šíření malwaru. Hlavním viníkem většiny infekcí jsou pirátské kopie softwarů a nelicencovaný obsah.

Celkový počet internetových uživatelů, kteří se setkali s minery, meziročně stoupl o více než 83 % - z 2 726 491 v roce 2017 na 5 001 414 v roce 2018.

Podíl odhalených minerů z celkového množství detekovaných kybernetických hrozeb vzrostl o tři procenta – z pěti procent v roce 2017 na osm procent letos.

Více než pětkrát také vzrostl celkový počet uživatelů, kteří se setkali s mobilními minery – z 1 986 v loňském roce na letošních 10 242.

Štítky: 

Podobné články

HP Wolf Security přináší nové důkazy o útocích prostřednictvím malwaru generovaného AI

4. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Nejnovější zpráva HP Wolf Security upozorňuje na využití umělé inteligence při vytváření malwarových skriptů, na malvertising při šíření podvodných nástrojů pro práci s PDF a na malware v obrazových souborech. Čtěte více

Každý třetí útok ransomwaru na české firmy začíná zneužitím zranitelnosti

30. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Nejčastějším zdrojem ransomwarových útoků na české společnosti v roce 2023 bylo zneužití zranitelnosti systému zabezpečení. Firmy se na kybernetické útoky připravují, ale stále nedostatečně - pouze 57 % z nich zálohuje data a 42 % zaměstnává specialisty na kybernetickou bezpečnost nebo provozuje interní SOC. Ještě hůře na tom jsou firmy s plány obnovy nebo plány na zachování kontinuity provozu. Čtěte více
Petr Zahálka, obchodní ředitel Thein Security

Byla to jen otázka času: Malware a ransomware jako služba

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Modely předplatného, jako jsou Malware-as-a-Service (MaaS) a Ransomware-as-a-Service (RaaS), výrazně snížily vstupní bariéru pro méně zkušené útočníky, což usnadňuje provádění komplexních útoků. Tento vývoj je zásadní změnou v oblasti kybernetických hrozeb. Čtěte více

Ze dnů na hodiny. AI působí jako katalyzátor ransomwarových útoků, rovněž však jako jejich brzda

6. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Soitron)
Ransomwarové gangy útočí rychleji než kdy dříve. Doba od rekognoskace oběti, infiltrace zařízení, exfiltraci či zašifrování dat se zkracuje z dnů na pouhé hodiny. Umocňující trend podporuje nový „pomocník“ - umělá inteligence (AI). Její sílu lze však využít i k obraně. Čtěte více