DDoS útoky ve 4. čtvrtletí 2017 – útok na ČSÚ i Bitcoin

12. 2. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Náhodné DDoS útoky spammerů, politické sabotáže nebo snaha vlastníků DDoS botnetů vydělat peníze na Bitcoinu. To jsou některé z trendů, které odhalil čtvrtletní report společnosti Kaspersky Lab za čtvrté čtvrtletí loňského roku.

Z 98 na 82 klesl v posledním kvartále loňského roku počet zemí, ve kterých došlo k napadení zdrojů DDoS botnety. Mezi nejpostiženější země se dostal Vietnam, který nahradil Hong Kong. Jinak mezi prvními deseti státy s nejvíce obětmi zůstaly navzdory menším výkyvům všechny ostatní země jako v předešlém čtvrtletí. Mezi deset zemí, ve kterých je umístěno nejvíce C&C serverů ovládajících DDoS botnety, se nově dostaly Kanada, Turecko a Litva. Vystřídaly Itálii, Hong Kong a Velkou Británii.

Po strmém nárůstu, který zaznamenaly ve třetím čtvrtletí botnety založené na Linuxu, se na konci roku ustálily na 71% podílu (zbylých 29 % připadá na Windowsové botnety). Z 60 % na 56 % naopak klesl podíl SYN DDoS útoků, což zapříčinila nižší aktivita Xor DDoS Linux botu. To mělo také za následek vyšší podíl UDC, TCP a HTTP útoků, i když procento ICPM útoků kleslo na své roční minimum – na tři procenta.

Statistiky Kaspersky Lab poukázaly na snižující se oblíbenost DDoS útoků, které využívají pouze metodu zahlcení HTTP a HTTPS. Jejich intenzita klesla z 23 % v roce 2016 na 11 % v loňském roce. Na druhou stranu ale stoupla ze 13 % na 31 % intenzita útoků kombinujících více metod najednou. Kyberzločinci tím získávají vyšší účinnost útoků, které je stojí méně peněz.

Nejdelší botnetový DDoS útok mezi říjnem a prosincem 2017 trval pouze 146 hodin. Jeho obětí se stala stránka čínské společnosti, která učí jak vařit tradiční asijská jídla. Nejvíce se ale diskutovalo o útocích, které měly politický podtext, nebo jejichž prostřednictvím chtěli zločinci zbohatnout na změně kurzu Bitcoinu. Setkali jsme se tak s DDoS útokem zacíleným na Český statistický úřad, španělský Ústavní soud nebo bitcoinovou burzu Bitfinex.

Listopadové dny Black Friday a Cyber Monday, známé výraznými slevami a výprodeji v obchodech, opět přilákaly velkou pozornost kyberzločinců. Ještě před vypuknutím nákupního šílenství zaznamenaly honeypoty společnosti Kaspersky Lab nárůst pokusů o infikování speciálně vytvořených návnad prostřednictvím DDoS botů se systémem Linux. To dokládá snahu kyberzločinců zvětšit před tímto „komerčním svátkem“ botnety tak, aby se díky nim mohli obohatit.

V některých případech nebyly DDoS útoky během čtvrtého čtvrtletí spuštěny primárně s cílem vydělat peníze nebo poškodit uživatele. Například v prosinci masivní „DDoS útok“ na DNS servery v ruské doménové zóně zapříčinila modifikace spambota Lethic. Šlo v podstatě o náhodný vedlejší účinek, který zavinila chyba programátora. Jím vytvořený trojan zasílal velký počet požadavků na neexistující domény, čímž v podstatě vyprodukoval efekt masivního DDoS útoku.

„Abyste se stali obětí DDoS útoku nemusíte být jeho primárním cílem. V současnosti je DDoS využíván k nátlaku, nebo vydělávání peněz. Útoky přitom necílí pouze na velké firmy, ale i na velmi malé podniky. Proto by každá firma využívající i jen částečně internet měla mít zajištěnou anti-DDoS ochranu. Abychom jim podali pomocnou ruku, spustili jsme loni speciální verzi produktu Kaspersky DDoS Protection určenou pro malé podniky,“ uvedl Kirill Ilganaev, ředitel Kaspersky DDoS Protection ve společnosti Kaspersky Lab.

Štítky: 
Bezpečnost, Viry, Malware, Kaspersky

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více