Areálová síť D-Link ve Vědeckotechnickém parku CAVD

20. 11. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing D-Link)
Vědeckotechnický park Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš (CAVD) poskytuje zázemí inovativním firmám a vysokoškolským a výzkumným ústavům. Areálová síť parku postavená na přepínačích D-Link řady DGS-1510 poskytuje více než 500 přípojných míst. Provoz sítě je stabilní a bez výpadků.

Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš (CAVD) podporuje nově vznikající projekty, inovace a nová technologická řešení a jejich transfer do praxe. Poskytuje zázemí, moderně vybavené laboratoře, školící, kancelářské a výrobní prostory, technologické zajištění a podporu začínajícím i déle podnikajícím subjektům, které chtějí uplatňovat nejnovější vědecké poznatky a technologie, jež mají šanci uspět na domácím i světovém trhu. Partnerskou strukturu vědeckotechnického parku CAVD tvoří více než 50 podniků a organizací a 14 vysokých škol, fakult a výzkumných ústavů z ČR.

Síť pro více než 500 uživatelů

Počítačová síť je velmi důležitou součástí každého výzkumného centra. Přístup k internetu, vzájemná komunikace uživatelů, sdílení dat a provoz serverových aplikací jsou nedílnou součástí každodenní práce vědců i výzkumníků. Rychlá síť a spolehlivý provoz bez výpadku se pokládají za samozřejmost. V první etapě vědeckotechnického parku bylo pro čtyři budovy navrženo více než 500 přípojných míst. Bylo nutné zajistit jejich vzájemné propojení, přístup k serverům a do internetu. Vzhledem k využití areálu různými subjekty a institucemi, jejichž skladba se v průběhu času mění, bylo při návrhu aktivní síťové infrastruktury potřeba zohlednit také její škálovatelnost, flexibilitu a jednoduchou správu.

Rychlost, dostupnost a jednoduchá správa

Pro aktivní část síťové infrastruktury byly zvoleny přepínače řady DGS-1510 firmy D-Link, kdy jsou čtyři 48portové switche DGS-1510-52 zapojené v hlavních rozvaděčích a dalších 16 switchů DGS-1510-28 a DGS-1510-20 je umístěno v podružných rozvaděčích, zapojeno v hvězdicové topologii. Tyto gigabitové přepínače mají 10G SFP+ porty, které se využívají pro optický uplink nebo pro hardwarové stohování (stacking). Přepínače umístěné v různých budovách jsou propojeny optickými vlákny na rychlosti 10Gb/s pomocí SFP+ transceiverů. Pro připojení serverů v rozvaděčích jsou použity propojovací 10G SFP+ kabely typu Twinax / Direct Attach Cable (DAC). Hardwarové stohování umožňuje propojit až šest přepínačů, které se chovají a konfigurují jako jeden logický celek, obdobně jako karty do šasi přepínače. Navíc je možné přidávat nebo odebírat přepínače ze stohu bez výpadku ostatních přepínačů. Stoh lze vytvořit i přes optické linky, tzn. že fyzicky mohou být přepínače jednoho stohu umístěné v různých rozvaděčích i budovách. Servery jsou redundantně připojeny na různé přepínače ve stohu, kdy všechny linky jsou aktivní.

U přepínačů DGS-1510 se kromě komplexní „Enterprise“ sady L2 funkcí využívá také statický routing pro směrování mezi různými podsítěmi a virtuálními sítěmi VLAN. Routing proto není nutné provádět jen na hraničním routeru, který by tak byl zbytečně přetěžován.

Správa přepínačů DGS-1510 probíhá z vestavěného webového rozhraní, pomocí SNMP příkazů nebo standardizovanými CLI příkazy přes sériovou konzoli či Telnet. Změny v síti tak lze provést centrálně nebo vzdáleně, rychle a intuitivně.

Implementace

Dodavatelem prvků byla vybraná společnost GraphTech, která je autorizovaným prodejcem produktů D-Link již řadu let. GraphTech jako systémový integrátor proškolený a certifikovaný výrobcem D-Link, provedl nejen dodávku, ale také kompletní instalaci a konfiguraci celé sítě. Nadále poskytuje uživateli technickou podporu a asistenci při řešení změn v síti. „Díky dobrým zkušenostem a velmi zajímavému poměru cena/výkon nasazujeme produkty D-Link opakovaně do různých firemních projektů a aplikací,“ řekl Pavel Skala, obchodní ředitel společnosti GraphTech. A dodal: „Jako poskytovatel internetu a IP televize používáme přepínače D-Link i ve vlastní síti. Proto u nich máme dlouhodobě ověřený výkon, spolehlivost a stabilitu.“

Zkušenosti z provozu

Areálová počítačová síť CAVD je v provozu od roku 2016. Je k dispozici desítkám partnerských subjektů, které vědeckotechnický park používají jako své zázemí. Síť slouží i návštěvníkům a hostům, kteří se zde setkávají na nejrůznějších školeních, konferencích, workshopech a výstavách. „Provoz sítě je pro nás klíčový, proto máme hlavní prvky pokryté službou D-Link Assist Service pro garantovanou výměnu vadného hardwaru následující den,“ řekl MUDr. Lumír Žila, jednatel společnosti  CAVD. „Během dosavadního dvouletého provozu jsme ale nezaznamenali žádné výpadky nebo potíže v síti. Použité řešení splňuje naše potřeby a požadavky. S přepínači D-Link jsme plně spokojeni,“ uzavřel MUDr. Žila.

Fakta o případové studii:

Jméno klienta: Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš (CAVD)

Hlavní požadavky:

-          Areálová síť pro cca 500 uživatelů
-          Optická 10GbE páteřní síť
-          Připojení serverů rychlostí 10Gb/s
-          Provoz multimediálních služeb (VoIP, video)
-          Rozdělení do podsítí a VLAN
-          Podpora IPv4 i IPv6 protokolů
-          Jednoduchá a intuitivní správa sítě
-          Spolehlivost a vysoká dostupnost sítě
-          Přijatelný poměr cena/výkon

Řešení:

-          L2/L3 managed switch D-Link DGS-1510-52 (4ks)
-          L2/L3 managed switch D-Link DGS-1510-28 (4ks)
-          L2/L3 managed switch D-Link DGS-1510-20 (12ks)
-          Služby D-Link Assist Service (DAS)
-          10G SFP+ optické transceivery
-          DAC kabely 10G SFP+ (Direct Attach Cable)

Parametry dodaného řešení:

-          Gigabit přepínače s 10G SFP+ uplink porty
-          Komplexní management (web, konzole, Telnet, SNMP)
-          Pokročilá sada L2 funkcí, funkce pro zajištění kvality služeb (QoS) a bezpečnosti sítě
-          Statický routing pro směrování mezi podsítěmi
-          Hardwarové stohování přepínačů (až šest jednotek) pro vytvoření logického celku

Hlavní přínosy řešení:

-          Jednotná správa sítě
-          Vysoká propustnost sítě
-          Stabilita sítě bez výpadků
-          Komplexní sada Enterprise funkcí
-          Omezená doživotní záruka na hardware
-          SLA pro výměnu následující pracovní den (NBD) pomocí služby DAS

Štítky: 

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více