Malé a střední firmy jsou stále častějším terčem hackerů

18. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Avast)
Ransomware se v poslední době stal jedním z nejpopulárnějších prostředků kyberzločinu. Kromě velkých firem a institucí se hackeři zaměřují i na malé a střední firmy, jako jsou soukromé ordinace, architektonické kanceláře, kavárny nebo jiné drobné prodejny. Ty kvůli nedostatku financí často nejsou chráněny, a tím se stávají pro útočníky snadným terčem.

Napadení ransomwarem přitom může firmu připravit o veškerá data a svými následky ji může úplně vyřadit z provozu. Používat správné firemní zabezpečení se proto zcela jistě vyplácí.

Co je ransomware a jaké může mít pro firmu následky?
Ransomware je vyděračský typ kyberútoku, kterým se hacker nabourá do počítače a zašifruje v něm veškerá data. Za navrácení dat pak žádá výkupné. Částka, kterou musí oběť zaplatit, se liší případ od případu, v průměru však jde o 600 amerických dolarů (téměř 14 000 Kč). Útočníci nejčastěji napadají neaktualizovaný software, který je zpravidla zranitelnější, anebo se snaží své oběti nachytat na phishingové emaily se zákeřným odkazem.

Ransomware může znamenat ztrátu veškerých důvěrných dat a ohrožení byznysu, i přesto ale není mnoho malých a středních firem dostatečně zabezpečeno. Nejčastěji kvůli nedostatku peněz. Zatímco velké korporace zpravidla na online zabezpečení kladou důraz, menší firmy se v důsledku nedostatečné ochrany stávají zranitelnějšími a pro hackery tak představují snadný výdělek.

Že vyděračský útok může mít pro podnik fatální následky dokazuje i příběh velkoochodu pro instalatéry ze severu Čech, který byl letos na jaře napaden ransomwarem CrySiS. Útočníci zablokovali veškerý systém a za odstranění viru vyžadovali odstupné 15 000 korun. „Grafické návrhy, účetnictví, projektová dokumentace, ztratili jsme veškerá data,“ popsal rozsah škod externí správce sítí, který situaci začal řešit. Tento příběh měl však šťastný konec. Zhruba o tři týdny později se v laboratořích Avastu podařilo vyvinout potřebný dešifrovací nástroj, který se následně díky osobnímu přátelství IT inženýra z Avastu a zaměstnance zasaženého velkoobchodu dostal i do rukou jeho správce sítě.



Jak by mělo vypadat efektivní firemní zabezpečení?
Základní prevencí před ztrátou dat při ransomwarovém útoku je jejich pravidelné zálohování a to ideálně na externí úložiště, které není k počítači stále připojené. Důležitým krokem je také pravidelná aktualizace softwaru, zastaralé verze jsou vždy zranitelnější a stávají se tedy i snadnějším terčem útoku. Komplexní zabezpečení vám však zaručí spolehlivý antivirus, který doporučujeme nainstalovat na veškerá zařízení včetně mobilních telefonů.

V případě, že se stanete obětí ransomwaru, se rozhodně nedoporučuje platit výkupné. Jednak nikdy nemáte jistotu, že vyděrači data skutečně vrátí, ale hlavně je platbou motivujete k další trestné činnosti.  Pokud budete ransomwarem napadeni, pomoci vám mohou například dostupné dekryptovací nástroje, které momentálně zdarma nabízí na svém webu Avast.

Autor: Jakub Křoustek, bezpečnostní expert Avastu

Štítky: 
Téma měsíce, Bezpečnost, Avast Software

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více