Sítě budou podle Cisca živými organismy

22. 6. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco představila sítě budoucnosti, které přinášejí jeden z největších průlomů v této oblasti. Nové technologie disponují vlastní umělou inteligencí a mohou rozhodnout, k jakým datům a službám má uživatel povolený přístup. Síť se mění v živý organismus, který se v průběhu času učí, zdokonaluje a dokáže předvídat budoucí potíže.

Zkušební verze řešení pro sítě budoucnosti již otestovalo 75 organizací, mezi nimi například největší německý železniční dopravce Deutsche Bahn/DB Systel či americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA. Během testování dokázaly organizace snížit čas nutný na provisioning sítě o 67 %, zrychlit rozpoznání potíží o 80 %, snížit následky průniku útočníků do sítě o 48 % a snížit provozní náklady o 61 %.

„Ve filmech pro pamětníky vidíme telefonní ústředny z minulého století, kde pracovníci ručně přepojovali každý hovor. U sítí to tak funguje dodnes, IT manažeři vykonávají velké množství manuálních úkonů při jejich nastavování. S obrovským nárůstem počtu zařízení v síti ale tento přístup nebude dostačovat – už v roce 2020 se totiž každou hodinu připojí k síti milion nových zařízení. Proto přicházíme se zcela novým typem počítačové sítě, která bude mít vlastní inteligenci a osvobodí správce od rutinních úkolů. Vycházíme přitom z rozsáhlých zkušeností s nasazením umělé inteligence v kybernetické bezpečnosti, kde pomáhá zablokovat 20 miliard hrozeb denně s minimálními nároky na lidský personál,“ uvedl Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR.

Společnosti Cisco ve vývoji výrazně pomohla její jedinečná pozice na trhu, neboť drtivá většina světového internetového provozu běží na jejích sítích. Díky tomu může Cisco analyzovat relevantní data bez narušení soukromí zákazníků, včetně například sledování anomálního síťového chování v reálném čase. Automatizací okraje sítě a využitím strojového učení nabízí společnost Cisco organizacím možnost snadněji spravovat mnohem větší počet připojených zařízení. Organizace se tak mohou soustředit na své strategické priority.

„Síť ještě nikdy nebyla pro úspěch firem tak klíčová jako dnes. Zároveň ale nikdy nebyla pod takovým tlakem,“ řekl Chuck Robbins, CEO společnosti Cisco a dodal: „Vybudováním nové intuitivní sítě jsme vytvořili inteligentní platformu s bezkonkurenční bezpečnostní úrovní, která posune podniky vpřed a otevře lidem i organizacím nové možnosti.“

Definice účelu, znalost kontextu a intuice

Nový přístup společnosti Cisco představuje přesun k softwarově definovanému řešení s dopadem na zvýšený výkon a produktivitu. Hlavní tři pilíře nového přístupu definuje:

  • Účel: Síť, jejíž podobu definuje předem daný účel, umožní IT oddělení přenechat softwaru nutné, ale zdlouhavé manuální procesy a spravovat miliony zařízení v řádu minut. Organizace tak mohou mít jistotu, že jsou připraveny na budoucí rozšiřování.
  • Kontext: Díky analýze a interpretaci dat v konkrétním kontextu může síť poskytnout důležité informace pro chod podniku a zároveň nabídnout nový pohled na věc. V dnešní době se data stávají klíčovým aktivem firem, nicméně důležité je dokázat je zasadit do kontextu, tedy znát: kdo, co, kdy, kde a jak. Nová intuitivní síť dokáže interpretovat všechny tyto oblasti, což v konečném důsledku znamená vyšší bezpečnost, rychlejší provoz a individuální přístup.
  • Intuice: Nová síť poskytuje výhody strojového učení ve velkém měřítku. Společnost Cisco využívá obrovské množství dat, které prochází sítěmi po celém světě. Výsledkem zabudovaného strojového učení jsou akční a prediktivní pohledy.

Technologie intuitivní sítě

Architektura Cisco Digital Network Architecture (DNA) poskytuje široké hardwarové a softwarové portfolio. Nyní představuje společnost Cisco nový soubor technologií a služeb v architektuře Cisco DNA, který je navržený jako jednotný systém a tvoří jej:

  • Rozhraní DNA Center: Centralizované rozhraní pro správu poskytuje IT týmům možnost mít přehledně všechny síťové funkce na jednom místě, včetně přehledu o provisioningu, nastavení firemních politik a záruk. Plná viditelnost provozu sítě umožňuje analýzu kontextu v celé síti.
  • Softwarově definovaný přístup (SD-Access): SD-Access využívá automatizované vynucování politik a segmentace v jedné fabric síti. Tím výrazně zjednodušuje přístup do sítě pro uživatele, zařízení a věci. Díky automatizaci každodenních úkolů, jako jsou konfigurace, provisioning a řešení problémů SD-Access výrazně snižuje čas, který je nutný na adaptaci sítě. Rozpoznání potíží v síti se zrychluje z řádů týdnů či měsíců na hodiny, čímž se také výrazně snižují následky úspěšných útoků.
  • Analytická platforma Network Data Platform and Assurance: Platforma kategorizuje a dává do souvislostí většinu dat, která v síti běží. Využívá strojového učení a nabízí prediktivní analýzu, business intelligence a akční pohledy ve službě Cisco DNA Center Assurance.
  • Nástroj Encrypted Traffic Analytics: Dnes je více než polovina kybernetických útoků skryta v šifrovaném provozu a tento podíl neustále roste. Díky využití výzkumu bezpečnostního týmu Cisco Talos a strojového učení pro analýzu metadat, může síť identifikovat znaky známých hrozeb i v šifrovaném provozu, aniž by tento provoz dešifrovala a narušila tak soukromí uživatelů. Pouze společnost Cisco umožní IT oddělení detekovat hrozby v šifrované komunikaci s přesností až 99 % a s méně než 0,01 % falešně pozitivních oznámení.
  • Portfolio switchů Catalyst 9000: Společnost Cisco představuje novou rodinu switchů navrženou tak, aby reflektovala narůstající požadavky spjaté s trendy, jako jsou mobilita, cloud, IoT a bezpečnost. Cisco Catalyst 9000 nabízí vysoký výkon a špičkovou programovatelnost, inovativní hardware i softwarové vrstvy.
  • Softwarové předplatné: Po zakoupení některého produktu z rodiny switchů Catalyst 9000, získávají zákazníci přístup k funkcím softwaru DNA prostřednictvím předplatného, a to buď v sadě Cisco ONE, nebo dle svého výběru.
  • Služby DNA: Aby zákazníci mohli skutečně efektivně využívat nové možnosti intuitivní sítě, vytvořila společnost Cisco nové portfolio služeb. Ať už zákazníci hledají nové možnosti transformace celé sítě, integrace nových bezpečnostních a automatizačních funkcí do své stávající sítě, představuje společnost Cisco komplexní nabídku poradenských, implementačních, optimalizačních a technologických služeb. Partneři mohou také tyto služby prodávat a na jejich základě si vytvořit síťové modely, které zahrnují softwarová řešení, automatizaci, bezpečnost a pokročilou analytiku.
  • Centrum pro vývojáře: Společnost Cisco uvádí nové centrum DevNet DNA Developer Center, které pomáhá vývojářům a dalším IT profesionálům vytvořit síťové aplikace a integrovat je do jejich stávajících systémů. Centrum zahrnuje učební postupy, sandboxy a další zdroje, které vývojáři mohou využít. 

Dostupnost

  • Červen 2017 – Cisco Catalyst série 9300 a 9500 (lze objednat)
  • Červenec 2017 – Cisco Catalyst série 9400 (lze objednat)
  • Srpen 2017 – DNA Center, SD-Access (řízená dostupnost)
  • Září 2017 – Encrypted Traffic Analytics (plánovaná dostupnost)
  • Listopad 2017 - Network Data Platform (lze objednat), Assurance (plánovaná dostupnost), SD-Access (plánovaná plná dostupnost)
Štítky: 
Sítě, Technologie, Cisco systems

Podobné články

Prodej podnikových sítí WLAN mezikvartálně rostl

17. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový trh s podnikovými bezdrátovými lokálními sítěmi (WLAN) mezi druhým a třetím čtvrtletím roku 2024 podle průzkumu společnosti IDC vzrostl o 5,8 % a dosáhl hodnoty 2,5 miliardy dolarů. Čtěte více

QNAP přináší důležitá vylepšení pro 100GbE switche QSW-M7308R-4X

16. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: QNAP)
Společnost QNAP vylepšila svůj řízený 100GbE Lite-L3 switch QSW-M7308R-4X. Porty 100GbE QSFP28 nyní podporují zpětnou kompatibilitu s rozhraním 40GbE QSFP+ a umožňují připojení až čtyř konektorů 25GbE SFP28 pomocí rozbočovacích kabelů. Díky PTP a QoS nabízí také extrémně nízkou latenci a vysoké rozlišení, což zákazníci ocení například při nasazení v oblasti AVoIP. Čtěte více

HPE přináší nové možnosti virtuálních privátních cloudových i lokálních implementací

15. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: HPE)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila rozšíření svého řešení HPE Aruba Networking Central, které je určené pro správu sítí s využitím umělé inteligence a na první místo klade bezpečnost. Novinky reagují mimo jiné na rostoucí poptávku po datové suverenitě s regionální a místní kontrolou. Čtěte více

Zyxel představil 48portový přepínač CX4800-56F s osmi 100G uplink konektory

14. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel Networks)
Společnost Zyxel Networks uvedla na trh 48portový 10G/25G L3 agregační optický přepínač s osmi 100G uplink porty.Nový agregační optický přepínač CX4800-56F 25G/100G je vyvinut tak, aby držel krok s růstovými ambicemi středně velkých podniků a dalších organizací. Díky přepínací kapacitě až 4 Tbps umožňuje rozšíření sítí bez nutnosti dalších investic nebo modernizace síťové infrastruktury. Čtěte více