DDoS útok může společnostem způsobit milionové ztráty
Průzkum, společností Kaspersky Lab a B2B International, ukázal, že za posledních dvanáct měsíců byla DDoS útokem napadena každá šestá společnost. Nejčastějším terčem se stávaly společnosti ve stavebním průmyslu, oblasti IT a telekomunikací. Většina (79 %) dotázaných společností přiznala, že v tomto období byla napadena více než jednou, téměř polovina z nich dokonce čtyřikrát nebo vícekrát.
Útoky typu DDoS se však nevyznačují jen svou četností, ale často i dlouhým trváním. Více než třetina (39 %) útoků byla ve sledovaném období krátkodobého charakteru, ve 21 % případů ale společnosti vypověděly, že napadení trvalo několik dnů nebo i týdnů. Čtvrtina firem (27 %) se o útoku dozvěděla od svých zákazníků, téměř polovina (46 %) pak díky auditu jiné organizace, která na útok upozornila. Toto zjištění není překvapující, neboť kybernetičtí zločinci obvykle napadají externí zdroje, jako jsou zákaznické portály (40 %), komunikační služby (40 %) nebo webové stránky (39 %).
DDoS útoky mohou středním a velkým podnikům způsobit zvýšené náklady především kvůli změně úvěrových a pojišťovacích sazeb. Pro malé společnosti pak vznikají ztráty zejména kvůli nutnosti placení přesčasů zaměstnancům (17 %). DDoS útoky patří mezi hrozby, které podniky nutí přijímat nové pracovníky. Podle průzkumu podnikla tento krok po napadení útokem DDoS více než třetina (37 %) dotázaných společností.
Ostatní náklady spojené s útoky DDoS připadají na kompenzaci zákazníkům (12 %), aktualizaci IT infrastruktury a softwaru (10 %), školení zaměstnanců (10 %) a znovuzískání dobré pověsti (9 %). To vše může pro menší podniky představovat ztrátu až 106 000 dolarů (přibližně 2,5 milionu korun), u větších společností se pak částka dokáže vyšplhat až k 1,6 milionům dolarů (více než 38,5 milionům korun). Ze studie společnosti Kaspersky Lab vyplývá, že pokud firma odhalí útok do 24 hodin od napadení, jsou její ztráty až o polovinu menší než v případě, že na něj přijde za více než jeden den.