Organizace čelí 9násobnému nárůstu neznámého malwaru

27. 9. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Podle aktuálního průzkumu společnosti Check Point zaznamenalo nárůst phishingových útoků 80 % dotázaných organizací. Nový malware zaměstnanci stáhnou každé čtyři sekundy. Hackeři pro doručení hrozeb využívali nejčastěji e-mail a sociální inženýrství.

V nejnovějším reportu SANS 2016 Threat Landscape Study provedeném ve spolupráci s bezpečnostní vzdělávací a výzkumnou skupinou SANS Institute vyzpovídali odborníci více než 300 IT a bezpečnostních profesionálů po celém světě, aby odhalili, jakým hrozbám čelí organizace v reálném světě, kdy a jak se incidenty stávají, jaké typy hrozeb měly největší dopad a jakým největším výzvám společnosti při své ochraně čelí.

„Každou minutu jsou vytvořeny miliardy nových připojení k internetu, takže je svět propojený více než kdykoli dříve. Inovace, jako jsou cloud, mobilita a internet věcí, mění způsob, jak nasadit, využívat a zabezpečit technologie,“ řekl Amnon Bar-Lev, prezident společnosti Check Point. „Stále více a více malwaru vstupuje do našeho ekosystému a tradiční bezpečnostní techniky jsou bezmocné. Je důležité být o krok před tím, co nemůžete vidět, znát nebo kontrolovat a preventivně se chránit před útoky, ještě než nastanou.“

Mezi klíčová zjištění reportů Check Point 2016 Security Report i SANS 2016 Threat Landscape Study patří:

  • Neznámý malware i nadále exponenciálně roste a vyvíjí se. Výzkumníci zjistili 9x zvýšení počtu neznámého malwaru útočícího na organizace. Částečně je to i vina zaměstnanců, kteří každé čtyři sekundy stáhnou nový neznámý malware. Celkově bylo každý měsíc objeveno téměř 12 milionů nových variant škodlivých kódů. V posledních dvou letech bylo objeveno více nových malwaru, než v předchozím desetiletí.
  • Bezpečnost zaostává za vývojem mobilních zařízení. Až 60 % času, který tráví uživatelé s digitálními médii, je prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů. Podniková mobilní zařízení přináší problémy s přístupem, ale také umožňují zvýšení produktivity. Zaměstnanci sice nechtějí být příčinou narušení bezpečnosti, ale 1 z 5 zaměstnanců je příčinou narušení bezpečnosti podnikové sítě prostřednictvím mobilního malwaru nebo škodlivého Wi-Fi připojení.
  • Koncové body jsou začátkem pro většinu hrozeb. Koncové body byly v dotazovaných organizacích nejčastější příčinou narušení bezpečnosti a nejkritičtější složkou kybernetické obrany. Útočníci využili pro začátek útoků v 75 % případů e-maily. Síťovým firewallům se vyhnulo 39 % útoků na koncové body. Rutinní provoz odhalil 85 % hrozeb až poté, co už byly uvnitř organizace.
Štítky: 
Bezpečnost, Malware, Check Point

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více