Počet malvarových rodin útočících na podnikové sítě vzrostl

5. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Check Point)
Podle nejnovějšího indexu hrozeb, zveřejněného společností Check Point, vzrostl počet aktivních malwarových rodin během prvního pololetí roku 2016 téměř o dvě třetiny (61 %). Zároveň byl zveřejněn žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků.

Česká republika se v červnu umístila na 46. pozici, což je vzestup o 7 míst mezi méně bezpečné země. Pro srovnání, Slovensko se umístilo na klidnější 90. pozici. Na prvním místě se v Indexu hrozeb umístil Bangladéš, který se posunul na vrchol ze 2. příčky.

Check Point v průběhu června detekoval 2420 unikátních a aktivních malwarových rodin útočících na podnikové sítě, což je nárůst o 61 % oproti lednu 2016 a 21% nárůst od dubna 2016. Nárůst aktivních malwarových variant znovu ukazuje na rozsah hrozeb, kterým čelí podnikové sítě a na něž musí být bezpečnostní týmy připravené při prevenci útoků na obchodní kritické informace.

Conficker zůstal i v červnu nejběžněji používaným malwarem a mobilní malware HummingBad se vrátil do Top 3 největších hrozeb napříč platformami po celém světě. V podrobném zprávě Check Point odhalil, že po celém světě infikoval HummingBad 85 milionů přístrojů a každý měsíc vydělává kyberzločincům na podvodných příjmech z reklamy podle odhadů částku 300 000 dolarů.

Výše jmenovaný Conficker byl druhý měsíc za sebou zodpovědný za 14 % všech detekovaných útoků. Malwarová rodina Sality byla zodpovědná za 10 % zaznamenaných útoků a HummingBad za 6 %:

  1. ↔ Conficker: Červ umožňuje vzdálené operace a stahování malwaru. Infikovaný počítač je pod kontrolou botnetu a je ve spojení s C&C serverem, aby mohl přijímat další pokyny.
  2. Sality – Vir, který umožňuje útočníkům vzdálené ovládání , stahování a instalování dalších škodlivých kódů do infikovaných systémů. Sality se snaží maskovacími technikami vyhnout detekci a působit tak v systému co nejdéle.
  3. ↑ HummingBad - Malware zaměřený na zařízení se systémem Android. Vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity, jako například instalace keyloggeru, krádež přihlašovacích údajů a obcházení šifrování e-mailů pro lepší zachycení podnikových dat. Do této doby malware infikoval 85 milionů mobilních zařízení.

Mobilní malwarové rodiny představovaly i v červnu významnou hrozbu pro podniková mobilní zařízení. Tři nejrozšířenější malwarové rodiny zůstaly v červnu 2016 beze změny:

  1. ↔ HummingBad – Malware již infikoval 85 milionů mobilních zařízení a generuje zisky z podvodné reklamy. Zaměřuje se zařízení na systémem Android a vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity, jako například instalace keyloggeru, krádež přihlašovacích údajů a obcházení šifrování e-mailů pro lepší zachycení podnikových dat.
  1. ↔ Iop: Další malware zaměřený na zařízení se systémem Android, který instaluje aplikace a zobrazuje nadměrné množství reklam pomocí root přístupu k mobilnímu zařízení. Množství reklamy a nainstalovaných aplikací neumožňuje uživateli používat přístroj jako obvykle.
  2. XcodeGhost: Kompromitovaná verze vývojářské iOS platformy Xcode. Tato neoficiální verze Xcode byla upravena pro vložení škodlivého kódu do jakékoli aplikace, která byla vyvinuta a vytvořena s její pomocí. Kód potom odešle informace o aplikaci na C&C server, což umožňuje infikované aplikaci číst ze schránky zařízení.

Výrazný nárůst aktivních malwarových rodin zaměřených na podnikové sítě v průběhu první poloviny roku 2016 ukazuje na růst hrozeb, kterým organizace v současné době čelí,“ řekl Nathan Shuchami, ředitel prevence hrozeb ve společnosti Check Point. „Hackeři věnují značné úsilí vytváření nových, sofistikovaných malwarých rodin ve snaze o podvody a krádeže podnikových dat. Organizace potřebují pokročilá preventivní bezpečnostní opatření na úrovni sítí, koncových bodů i mobilních zařízení, aby hrozby byly zastavené ještě před tím, než mohou způsobit nějaké škody.

Check Point analyzoval i malware v České republice a na první místo se znovu vrátil Conficker, který po měsíční pauze vystřídal malware Tinba, který cílil na evropské zákazníky bank.

Podobné články

HP Wolf Security přináší nové důkazy o útocích prostřednictvím malwaru generovaného AI

4. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Nejnovější zpráva HP Wolf Security upozorňuje na využití umělé inteligence při vytváření malwarových skriptů, na malvertising při šíření podvodných nástrojů pro práci s PDF a na malware v obrazových souborech. Čtěte více

Každý třetí útok ransomwaru na české firmy začíná zneužitím zranitelnosti

30. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Nejčastějším zdrojem ransomwarových útoků na české společnosti v roce 2023 bylo zneužití zranitelnosti systému zabezpečení. Firmy se na kybernetické útoky připravují, ale stále nedostatečně - pouze 57 % z nich zálohuje data a 42 % zaměstnává specialisty na kybernetickou bezpečnost nebo provozuje interní SOC. Ještě hůře na tom jsou firmy s plány obnovy nebo plány na zachování kontinuity provozu. Čtěte více
Petr Zahálka, obchodní ředitel Thein Security

Byla to jen otázka času: Malware a ransomware jako služba

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Modely předplatného, jako jsou Malware-as-a-Service (MaaS) a Ransomware-as-a-Service (RaaS), výrazně snížily vstupní bariéru pro méně zkušené útočníky, což usnadňuje provádění komplexních útoků. Tento vývoj je zásadní změnou v oblasti kybernetických hrozeb. Čtěte více

Ze dnů na hodiny. AI působí jako katalyzátor ransomwarových útoků, rovněž však jako jejich brzda

6. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Soitron)
Ransomwarové gangy útočí rychleji než kdy dříve. Doba od rekognoskace oběti, infiltrace zařízení, exfiltraci či zašifrování dat se zkracuje z dnů na pouhé hodiny. Umocňující trend podporuje nový „pomocník“ - umělá inteligence (AI). Její sílu lze však využít i k obraně. Čtěte více