České společnosti zálohují, ale netestují funkčnost obnovy dat

17. 5. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČRa)
Až 98 % českých firem provádí zálohu dat, ale jen 51 % jich alespoň nepravidelně testuje možnosti jejich obnovy. Pro 14 % českých firem, dotazovaných v průzkumu Českých Radiokomunikací (ČRa), je kritická doba bez fungování zásadních IT systémů již hodina. Čtyřhodinový výpadek systémů již firmám způsobí zásadní škody – týká se to 39 % firem.

Tolerance vůči výpadkům klesá v souvislosti s velikostí společnosti. Řízení kontinuity činností je více robustní v organizacích nad 250 zaměstnanců, a u organizací kde kritická doba výpadku procesu je méně než čtyři hodiny. Pouze pro 35 % firem je tzv. Business Continuity Management, tedy zajištění technického a procesního fungování firmy v krizových situacích, prioritou.

V souvislosti s rostoucími požadavky na bezpečnost a zálohování dat a interních systémů ve firmách připravily ČRa, ve spolupráci s poradenskou společností EY průzkum, který se týkal aplikace Business Continuity Managementu (BCM) v českých firmách. Jde o proces, který identifikuje potenciální dopady ztrát a jehož cílem je vytvořit takové postupy a prostředí, které umožní zajistit kontinuitu a obnovu klíčových procesů a činností organizace v případě jejich narušení nebo ztráty.

„Jako poskytovatele ICT služeb nás zajímalo, nakolik bylo zavedení zákona o kybernetické bezpečnosti impulsem ke změně přístupu českých firem k přípravě na krizové situace a jakými nástroji je řeší. Společnosti, zejména ty větší, jsou si vědomy rizik a postupně je začínají řešit. Stále však přetrvává rozdíl mezi deklarovaným důrazem na bezpečnost a reálnými kroky“, uvedl k výzkumu Martin Souček, manažer datových center v Českých Radiokomunikacích.

„Vezmeme-li v úvahu bezpečností situaci v Evropě, vetší riziko živelných katastrof zaznamenaných v posledních letech a neustále rostoucí sofistikovanost kybernetických útoků a dynamiku kybernetických rizik, tak se jedná o značné hazardování s dlouhodobým fungováním společností,“ doplnil David Kesl, partner oddělení IT poradenství společnosti EY v České republice.

Pětině dotázaných českých firem, v soukromé i státní sféře, pojem BCM nic neříká. Většina organizací – 79 % - krizové projekty a procesy řeší, pouze nepoužívá označení BCM. Z toho 75 % společností má zpracovaný plán obnovy, 65% analýzu rizik a 58% analýzu dopadu. Pouze 8% má BCM certifikováno.

Výzkum poukázal na reálný stav, kdy téměř třetina firem netestuje připravenost procesů a systémů na krizové situace. Jen 51% firem testuje obnovu zálohovaných dat. Třetina dotázaných firem nemá ani BCM dokumentaci, ani zodpovědnou osobu a neexistuje zde pozice krizového manažera.

Polovina organizací hodnotí výdaje vynaložené na BCM jako přiměřené, adekvátní. Jedna třetina organizací vnímá výdaje na BCM jako spíše podhodnocené a 16 % je vnímá dokonce jako silně podhodnocené.

Průzkum také nastínil trendy a budoucnost procesů BCM. Problematika BCM činností roste na významu a téměř polovina firem vidí v následujících 12 měsících vysokou prioritu pro řešení této oblasti. BCM rizika se postupně přesunou na třetí strany. Technologické zajištění pak směřuje ke cloudovému řešení a virtualizaci.

V průzkumu bylo dotázáno 106 středně velkých firem působících v České republice – o velikosti 100 – 500 zaměstnanců. Osloveni byli IT ředitelé a manažeři nebo lidé rozhodující o investicích do IT. Šlo o kvalitativní a kvantitativní metody dotazování. V oblasti kvalitativního výzkumu proběhlo deset individuálních rozhovorů.

Kompletní výsledky průzkumu naleznete v příloze článku.

PřílohaVelikost
PDF icon cra_bcm.pdf720.03 KB

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

N-able integruje novou funkci pro silnější ochranu záloh proti ransomwaru

30. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Společnost N-able integrovala do produktu Cove Data Protection funkci Fortified Copies. Tato funkce, umožňující nezměnitelnost záloh, přidává další vrstvu ochrany pro servery, pracovní stanice a zálohy Microsoft 365. Funkce nezměnitelnosti záloh je do architektury Cove zabudována automaticky bez nutnosti dodatečné správy nebo extra nákladů. Čtěte více

Synology ActiveProtect: Centralizované zálohování dat ve velkém měřítku

29. 1. 2025. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Synology)
Synology ActiveProtect je specializovaná řada zařízení pro celopodnikovou ochranu dat, která kombinuje centralizovanou správu s vysoce škálovatelnou architekturou. Řešení zajistí komplexní zálohování koncových bodů, serverů, hypervizorů, úložišť, databází a služeb Microsoft 365 a Google Workspace, eliminuje slepá místa v zabezpečení IT a snižuje potřebu provozovat další řešení na ochranu dat. Čtěte více

QNAP zahájil provoz cloudového úložiště myQNAPcloud Storage

20. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: QNAP)
Společnost QNAP oficiálně spustila platformu myQNAPcloud Storage. Platforma je navržena tak, aby splňovala potřeby jednotlivců i firem, pokud jde o ukládání dat a ochranu dat před havárií a nabízí bezproblémové, vysoce výkonné a bezpečné cloudové úložiště s dalšími výhodami, jako je bezplatný přenos dat. Čtěte více