Informace o hrozbách sdílí pouze 42 % bezpečnostních profesionálů

30. 3. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Největšími bariérami pro sdílení informací o hrozbách jsou podle respondentů průzkumu Intel Security firemní politiky, regulace v odvětví a nedostatek informací o tom, jak by měly být používány. Podle analýzy vzrostlo v posledním čtvrtletí roku 2015 zneužívání ransomwaru o 26 % oproti čtvrtletí předchozímu. Zaznamenán byl rovněž nárůst vzorků mobilního malwaru.

Průzkum popsal současný stav a potenciální příležitosti pro CTI ve firemním sektoru:

  • Vnímání hodnoty a adopce. Ze 42 % respondentů, kteří prohlásili, že používají sdílené informace, se 97 % domnívá, že jim pomáhají zajistit větší bezpečí pro jejich společnost. Z těchto respondentů 59 % považuje sdílení za „velmi cenné“, zatímco 38 % se domnívá, že je „docela cenné“.
  • Informace specifické pro konkrétní odvětví. Téměř jednohlasně vyjádřilo 91 % respondentů zájem o konkrétní informace o kybernetických hrozbách vztahujících se k jejich odvětví; 54 % z nich odpovědělo, že je to „velice zajímá“, 37 % odpovědělo, že je to „celkem zajímá“. Z takových konkrétních CTI nejvíce profitují sektory jako finanční služby a kritická infrastruktura, a to vzhledem k vysoce specializované povaze hrozeb, které McAfee Labs v těchto dvou kritických odvětvích monitorovala.
  • Vůle sdílet. Plných 63 % respondentů uvedlo, že by byli ochotni jít i dál než pouze přijímat sdílené CTI, tedy že by skutečně přispívali svými daty, pokud by tato byla sdílena na zabezpečené a privátní platformě. Nicméně myšlenka sdílet vlastní informace se potýkala s různým stupněm přijetí: 24 % uvedlo, že by „velmi pravděpodobně“ sdílelo, zatímco 39 % konstatovalo, že by „asi sdíleli“.
  • Typy sdílených dat. Při odpovědi na otázku, jaké typy dat o hrozbách jsou ochotni sdílet, uvedli respondenti chování malwaru (72 %), reputaci URL (58 %), reputaci externích IP adres (54 %), reputaci certifikátu (43 %) a reputaci souborů (37 %).
  • Bariéry pro CTI. Při odpovědi na dotaz, proč ve svých firmách dosud neimplementovali CTI, 54 % respondentů uvedlo jako hlavní důvod firemní politiku, následovanou regulacemi v odvětví (24 %). Zbytek respondentů, jejichž organizace nesdílejí informace o datech, uvedlo, že by měli zájem, ale potřebují více informací (24 %). Zjištění ukazují na nedostatek zkušenosti nebo znalostí druhů CTI integrace a možností, které se nabízejí, stejně jako nedostatek porozumění právním důsledkům sdílení CTI.

„Vzhledem k odhodlání kybernetických zločinců bude CTI důležitý nástroj v boji mezi útočníky a obránci,“ řekl Vincent Weafer, viceprezident McAfee Labs při Intel Security. „Ale náš průzkum ukazuje, že vysoce hodnotné CTI musí překonat bariéry v podobně politik jednotlivých firem, regulačních omezení, rizik spojených s atribucí, důvěry a nedostatku znalostí o implementaci. Teprve poté půjde realizovat jeho plný potenciál.“

Zpráva rovněž hodnotí vzdálený nástroj správy (RAT) Adwind, což je trojský kůň vytvořený v programovacím jazyku Java, který útočí na různé platformy podporující Java soubory. Adwind se typicky šíří spamovými kampaněmi, které používají e-mailové přílohy s malwarem, napadené webové stránky nebo nechtěná stažení. Zpráva McAfee Labs zachycuje rapidní nárůst počtu vzorků .jar, které výzkumní pracovníci McAfee Labs identifikovali jako Adwind: ve čtvrtém kvartále roku 2015 jich bylo 7 295, což představuje nárůst o 426 % oproti 1 388 v prvním čtvrtletí stejného roku.

Štítky: 

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více