„Malware jako služba“ zasáhl přes 400 000 obětí

11. 2. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Multifunkční malware Adwind měl mezi lety 2013 a 2016 na svědomí nejméně 443 000 uživatelů a komerčních i nekomerčních organizací po celém světě. Nástroj vzdáleného přístupu (RAT), který je určený pro více platforem, se šíří prostřednictvím jedné Malware-as-a-Service (malware jako služba) platformy.

Platforma i malware Adwind, též známý jako AlienSpy, Frutas, Unrecom, Sockrat, JSocket či jRat, jsou stále aktivní.

Analytici Kaspersky Lab na konci roku 2015 zaznamenali nezvyklý malware při pokusu o cílený útok proti bance v Singapuru. Útočníci k zacílenému phishingovému e-mailu připojili škodlivý JAR soubor. Malware zaujal analytiky především svou schopností fungovat na více platformách a také faktem, že ho nedetekovalo žádné antivirové řešení. Ukázalo se, že organizace byly napadené Adwindem. Tedy zadními vrátky napsanými v jazyku Java. Díky tomu může malware fungovat na více platformách – systému Windows, OS X, Linux a na Androidu, a také poskytovat funkce, jako je vzdálené ovládání plochy, sběr informací či funkce pro datové úniky.

Ve chvíli, kdy uživatel otevřel zmíněný JAR soubor, se malware sám nainstaloval
a pokusil se komunikovat s C&C serverem. Mezi funkce o programu patřilo:

  • sledování a ukládání jednotlivých úhozů;
  • odcizení hesel v mezipaměti a získání dat z webových formulářů;
  • snímání obrazovky;
  • pořizování fotografií a videí prostřednictvím webkamery;
  • nahrávání zvuku prostřednictvím mikrofonu;
  • sběr informací o systému a uživateli;
  • odcizení klíčů k peněženkám v kryptoměnách;
  • správa SMS (u systému Android);
  • odcizení certifikátů VPN.

Útočníci používali Adwind především k masivní distribuci spamu. Existují ale případy, kdy ho využili i při cílených útocích. V srpnu 2015 tento malware figuroval ve zprávách v souvislosti s kyberšpionáží proti argentinskému státnímu zástupci, který byl nalezen mrtvý v lednu téhož roku. Dalším příkladem byl i incident cílený na singapurskou banku. Tyto útoky však nebyly jediné. Během vyšetřování analytici Kaspersky Lab analyzovali téměř 200 vzorků cílených phishingových útoků neznámých aktérů určených k šíření Adwindu. Společnosti, na které napadení mířila, působily ve zpracovatelském průmyslu, vládním či vzdělávacím sektoru, finančnictví, strojírenství, designu, maloobchodu, přepravě, telekomunikacích, potravinářství, výrobě, zdravotnictví, médiích nebo v energetice. 

Na základě dat z Kaspersky Security Network (KSN) vyústilo těchto 200 vzorků detekovaných během šesti měsíců (srpen 2015 až leden 2016) v napadení více než 68 tisíc uživatelů nástrojem Adwind. Téměř polovina obětí (49 %) pocházela z těchto zemí: SAE, Německo, Indie, USA, Itálie, Rusko, Vietnam, Hongkong, Turecko a Tchaj-wan. Analytici Kaspersky Lab se na základě profilů identifikovaných cílů domnívají, že „klienty“ platformy Adwind jsou podvodníci, kteří chtějí používat malware pro ještě pokročilejší podvody, nekalá konkurence, případně to mohou být kybernetičtí žoldáci nebo soukromé osoby špehující cíle, které znají.

Jednou z hlavních funkcí, která odlišuje Adwind od jiných komerčních malwarových programů, je jeho otevřená distribuce ve formě placené služby, kdy „zákazník“ platí poplatek za jeho použití. Na základě zkoumání aktivit uživatelů prostřednictvím interního chatu a dalších pozorování odhadují analytici Kaspersky Lab, že v systému působilo ke konci roku 2015 okolo 1 800 uživatelů. To z něho činí jednu z největších existujících malwarových platforem.

„Platforma Adwind značně snižuje nároky na minimální úroveň odborných znalostí, které potenciální zločinci potřebují ke vstupu do světa kyberzločinu. Pozorováním útoků na singapurskou banku jsme zjistili, že útočníci měli k profesionálním hackerům hodně daleko. Domníváme se, že tomu tak je u většiny „klientů“ tohoto systému, což je opravdu znepokojivý trend,“ řekl Aleksandr Gostev, přední analytik Kaspersky Lab. 

„Navzdory tomu, že mnozí dodavatelé bezpečnostních řešení informovali o různých verzích tohoto nástroje, je platforma stále aktivní. Naší studií chceme přilákat pozornost bezpečnostní komunity a také orgánů činných v trestním řízení a tím podniknout nezbytné kroky ke kompletnímu přerušení fungování této platformy,“ dodal Vitaly Kamluk, vedoucí týmu GReAT Kaspersky Lab pro region APAC.

Společnost Kaspersky Lab již sdělila svá zjištění ohledně platformy Adwind příslušným orgánům činným v trestním řízení. Analytici doporučují firmám, které se chtějí před těmito útoky chránit, aby přezkoumaly účely používání platformy Java a zakázaly ji pro veškeré neautorizované zdroje. Více se o Malware-as-a-Service platformě Adwind dozvíte na webu Securelist.com. Toto video vám objasní, jak se sofistikované cílené útoky vyšetřují.

Zjištění vyplývají ze  studie Adwindu, kterou provedl tým GReAT (Global Research and Analysis Team) společnosti Kaspersky Lab.

Štítky: 
Malware, Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Nejoblíbenější zbraní kyberútočníků byl v Česku v únoru infostealer Agent.AES

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejčastějším škodlivým kódem pro platformu Windows v Česku byl v únoru infostealer Agent.AES (známý také jako Snake Keylogger). Bezpečnostní experti jej detekovali ve čtvrtině všech zachycených případů. Tento malware zaznamenává stisky kláves na klávesnici napadeného počítače a stejně jako řada dalších infostealerů dokáže odcizit například přihlašovací údaje, hesla a uživatelská data. Čtěte více

Na očích, přitom skryté: Útočníci vkládají malware do obrázků na webových stránkách

23. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. vydala svou nejnovější zprávu Threat Insights Report, která popisuje, jak kyberzločinci využívají předpřipravené sady umožňující i těm méně zkušeným vytvořit malware a využít generativní umělou inteligenci (GenAI) k zefektivnění svých útoků. Čtěte více

Globální vývoj kyberhrozeb: Nový typ investičního podvodu, jehož součástí je deepfake

20. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu Threat Report H2 2024, která shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků, a to od června do listopadu 2024. Během tohoto období například výrazně narostl počet investičních podvodů, a to o více než 335 % mezi prvním a druhým pololetím roku 2024. Čtěte více

HP Wolf Security přináší nové důkazy o útocích prostřednictvím malwaru generovaného AI

4. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Nejnovější zpráva HP Wolf Security upozorňuje na využití umělé inteligence při vytváření malwarových skriptů, na malvertising při šíření podvodných nástrojů pro práci s PDF a na malware v obrazových souborech. Čtěte více