Dvě třetiny Čechů se obávají o svou digitální identitu

14. 10. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Čeští uživatelé se nejvíce bojí napadení svých online účtů (65 %) a malwaru určeného ke krádežím hesel a důvěrných informací (66 %).

Třetí nejobávanější jsou finanční hrozby. Ztráty peněz se obává 60 % českých uživatelů v průzkumu. Následují phishingové e-maily a weby, tedy hrozby cílící na získání přihlašovacích údajů. Dle studie ale uživatelé mnohá rizika stále podceňují. Zajímavé je, že téměř polovina (48 %) českých respondentů zaznamenala výrazný nárůst počtu online hrozeb, ale jen 11 % z nich věří, že by mohlo být cílem kybernetického útoku.

Uživatelé nejlépe znají hrozby, jejichž cílem je ukrást přihlašovací údaje. Povědomí o hackování účtů, phishingu a malwaru odchytávajícího hesla má po celém světě 86 % respondentů. Krádež digitální identity se tak řadí mezi nejvíce známá a současně nejvíce obávaná rizika. Nejméně obávané jsou naopak DDoS útoky a globální špionážní kampaně. Ty totiž primárně míří na společnosti a zřídka ohrožují běžné uživatele. Současně patří i k nejméně známým kybernetickým hrozbám. O DDoS útocích nikdy neslyšelo 29 % respondentů a o špionážních kampaních 27 %.

Alarmující je ovšem fakt, že více než čtvrtina (28 %) uživatelů po celém světě nezná ransomware. A to i v době, kdy se škodlivé programy šifrující soubory a vyžadující zaplacení dešifrovacího klíče objevují čím dál častěji.

Rizikům, která uživatelé znají, ale neobávají se jich, dominují škodlivé aplikace přistupující k webkamerám a adwaru. Tyto programy jsou však nebezpečnější, než se zdají. Kyberzločinci mohou sledovat uživatele nebo důvěrná data skrze webkameru, použít videa k vydírání obětí a reklamní moduly využít pro vložení rizikových programů.

Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International mezi uživateli z 26 zemí světa včetně České republiky. Studie zjišťovala obavy uživatelů z kybernetických hrozeb a povědomí o nich.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více