Avnet vzdělával partnery v oblasti kybernetického zákona

15. 12. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Divize IBM společnosti Avnet pro své partnery připravila školení na téma kybernetický zákon. Ten bude platný již od 1. ledna příštího roku, takže šlo o téma skutečně aktuální.
Vlevo Jiří Bradáč, IBM SW teamleader v Avnetu, a vpravo Bohdan Lajčuk, nezávislý konzultant

První část školení, které vedl nezávislý konzultant Bohdan Lajčuk, se nesla převážně v teoretické rovině a jejím cílem bylo vysvětlit pojmy související s oblastí kybernetické bezpečnosti a kybernetického zákona. Kromě základních termínů, které umožnily hlouběji proniknout do probírané problematiky, se přítomní seznámili i se souhrnem právních, bezpečnostních a vzdělávacích prostředků a nástrojů směřujících k zajištění ochrany kybernetického prostoru.

Partneři se mimo jiné dozvěděli, že kybernetický zákon ovlivní zejména ICT dodavatele, kterým přináší řadu nových povinností (mimo jiné například povinnost ohlásit každé kybernetické napadení své firmy). Na řadu přišly také různé typy útoků (například hackerství, DDoS, krádeže informací, porušování práv duševního vlastnictví, pozměňování digitálního obsahu, šíření nelegálního obsahu či neoprávněné nakládání s osobními údaji) a zdůrazněna zde byla skutečnost, že zodpovědnost za veškeré počítače a síťové prvky vždy nese jen a pouze jejich majitel! Což se týká i případů, kdy je jakákoli část jeho infrastruktury zneužita, a to i bez jeho vědomí.

V první části semináře došlo také k vysvětlení rolí Národního bezpečnostního úřadu a dalších orgánů státní správy (CERT, CSIRT a dalších).

Ve druhé části semináře, která již byla více prakticky zaměřená, se účastníci kurzu mohli podrobněji seznámit s prováděcími vyhláškami a jejich významem pro  praxi. Část kurzu se rovněž zabývala dopady nového zákona na jednotlivé subjekty, které postihuje, a radami, jak zákazníkům správně připravit nabídku bezpečnostních řešení - jaké faktory brát při její přípravě v potaz a na co si dát pozor.

V závěrečné části semináře pak Ondřej Burian z IBM představil novinky a trendy v portfoliu IBM Security a odpovídal na přesně cílené dotazy již proškolených partnerů.

Obrazová galerie:

Podobné články

Přes 70 % společností se zatím nepřipravuje na nový zákon o kybernetické bezpečnosti

12. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: KPMG, NIS2Ready)
Většina respondentů zatím není na přísnější požadavky kybernetické bezpečnosti připravena a s potřebnými kroky nezačala. Privátní sektor je na tom o něco lépe než veřejný. Čtěte více

Více než 85 % úniků dat je způsobeno lidskou chybou. Zabezpečení je proto klíčovým úkolem většiny firem

17. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Algotech)
Více než 80 % firem se již setkalo s kybernetickým útokem. Nejen na to reaguje evropská směrnice NIS2 o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti v Evropské unii, která je aktualizovanou verzí směrnice NIS z roku 2016. Změny nastanou s účinností nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Čtěte více

Devět oblastí, které by firmy měly v souvislosti s novým zákonem o kybernetické bezpečnosti řešit nejdříve

30. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Nový zákon o kybernetické bezpečnosti přinese firmám celou řadu nových povinností. Pro firmy tak může být těžké určit, kterými částmi se mají zabývat přednostně a čemu se můžou věnovat později. Odborníci z technologické společnosti ANECT proto vytipovali 9 nejdůležitějších oblastí, které jsou z pohledu praktické ochrany proti kybernetickým útokům klíčové a kterými se proto vyplatí začít. Čtěte více

Evropské nařízení DORA donutí firmy udělat si pořádek v IT i byznysových procesech

22. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
České firmy budou muset v příštích letech investovat velké úsilí a často i hodně finančních prostředků do posílení své odolnosti proti hackerům a dalším kybernetickým rizikům. Investice se nevyhnou především několika tisícům společností, které budou spadat do působnosti nového zákona o kybernetické bezpečnosti či pod evropské nařízení DORA. Čtěte více