BSA: Až 80 % softwaru může mít neplatnou licenci

15. 10. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA)
Neautorizovaní prodejci nabízejí zlevněný software nejasného původu či přímo padělky. Často jde o softwarové licence určené k využití ve školství či neziskovém sektoru. Takové licence jsou však pro komerční využití neplatné, a firmám tak hrozí tresty za pirátství. Mezi neautorizované obchody patří zejména internetové aukce či prodejci bez řádných smluv s výrobci softwaru.

„Byli jsme šokováni, že 80 % softwaru nebylo řádně licencováno. Buď byla licence pro nekomerční užití vydávána za komerční, případně licence úplně chyběla, nebo nebylo možné určit původ softwaru. Kupujícím hrozí postihy plynoucí z porušení autorských práv k softwaru,“ varoval Jan Hlaváč, zástupce organizace BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například Adobe, Autodesk nebo Microsoft.

 V Česku se podle analýzy společnosti IDC užívá nelegálně 34 % softwaru. Výrobci softwaru tak ročně přijdou o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun. „Každý třetí program je instalován nelegálně, tedy bez řádné licence,“ dodal Jan Hlaváč.

Scénář podvodů je vždy stejný - firmy se nechají zlákat nabídkou levnějšího softwaru a již si neověří, jaké jsou licenční podmínky či původ softwaru. „Na účetním dokladu tyto informace obyčejně nefigurují, takže se později těžko prokazuje, jestli byl kupující o typu licence předem informován či nikoli,“ vysvětlil Jan Hlaváč.

Podvedení uživatelé jsou vystaveni právním rizikům, a to podobně, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali. „To, že nákup nelegálního softwaru byl proveden v dobré víře, totiž kupujícího nikdy plně nezbavuje odpovědnosti a rizika možných postihů,“ řekl Jan Hlaváč. Nákup v dobré víře je totiž možné akceptovat pouze v okamžiku, kdy podmínky nákupu nejsou podezřele výhodné.

Za porušování autorských práv k počítačovým programům může soud podle okolností uložit vysoké peněžité tresty, či dokonce uložit trest odnětí svobody až na osm let. „Hrozí rovněž povinnost uhradit výrobcům softwaru odškodnění, v posledním roce v průměru přesahující 390 tisíc korun,“ shrnul Jan Hlaváč. Tato částka nezahrnuje náklady na soudní řízení a právní zastoupení: „Ty obvykle navýší náklady o dalších 10–15 %,“ doplnil Jan Hlaváč.

Prodejce musí kupujícího vždy informovat o typu licence a její možnosti využití: cena softwaru pro užití doma nebo ve školství se může výrazně lišit a s tím i podmínky užívání. „Kupující musí trvat na písemné specifikaci typu licence a možnosti využití, prodejci jim musí vyhovět, pokud nikoli, kupující by měl takovou nabídkou odmítnout a ideálně informovat výrobce softwaru, Policii ČR nebo BSA prostřednictvím formuláře na stránkách BSA,“ dodal Hlaváč.

Štítky: 

Podobné články

AI mění úpravu fotek: Zoner Photo Studio X zjednodušuje maskování i práci se světlem

15. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner Software)
Český fotosoftware Zoner Photo Studio X přináší ve své jarní aktualizaci vylepšení, která urychlují a zpřesňují editaci fotografií. Klíčovou novinkou je vylepšená práce s maskami, kde umělá inteligence automaticky rozpoznává hlavní části snímku a umožní jejich okamžitou úpravu. ZPS X tak stále víc dokazuje, že i v českých softwarových dílnách vznikají špičkové světové nástroje za velmi dobrou cenu. Čtěte více

Počet zranitelností v roce 2024 skokově vzrostl

18. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla, že podle aktuálních údajů z katalogu zjištěných zranitelností CVE bylo v loňském roce zjištěno rekordních 40 297 zranitelností, tedy o 39 % více než v roce 2023. K výrobcům s největším počtem zranitelností se vloni zařadili Microsoft, Google, Adobe a Apple, nejohroženějším softwarem zůstávají operační systémy včetně Linuxu. Čtěte více

Investiční skupina Thein získává společnost CubeTeam specializující se na zakázkový vývoj aplikací

8. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Digital)
Digitální část české investiční skupiny Thein získala společnost CubeTeam, která se specializuje na zakázkový vývoj aplikací. Akvizice posílí tým vývojářů a podpoří strategii skupiny v oblasti digitálních technologií. Zakladatelé firmy CubeTeam se také stávají součástí skupiny Thein a budou posilovat stávající a rozvíjet nové obchodní příležitosti. Čtěte více

Generativní umělou inteligenci si v příštích dvou letech osvojí 85 % vývojářů softwaru

30. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Capgemini )
Společnost Capgemini očekává, že generativní umělá inteligence (Gen AI) bude hrát klíčovou roli při rozšiřování schopností vývojářů softwaru a v příštích dvou letech bude pomáhat při více než 25 % práce na návrhu, vývoji a testování softwaru. Čtěte více