Od pirátství neodradí hackeři ani ztráta dat

24. 7. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA)
Nelegálního softwaru se čeští uživatelé navzdory bezpečnostním rizikům nebojí. Přestože se 64 % Čechů obává pirátů a hackerů, 48 % uživatelů si rizikový nelegální software pořídí.
Foto: Freeimages.com

„Zhruba 64 % oslovených domácích uživatelů si je vědomo bezpečnostních rizik spojených s pirátstvím, zejména se bojí napadení počítače hackery. Přesto téměř 48 % připustilo, že si software občas pořídí nelegálně,“ shrnul Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Nejvíce se uživatelé obávají infikování počítače škodlivým kódem (malwarem), který může počítač zpřístupnit kriminálním živlům či jinak poškodit. „Konkrétně se uživatelé obávají napadení ze strany hackerů (64 %) nebo ztráty dat (59 %),“ dodal Hlaváč.

Občasné užívání nelicencovaného softwaru přitom v předchozím průzkumu připouští 38 % domácích uživatelů, 7 % jej využívá velmi často a 3 % neustále. Po nelicencovaném softwaru nejčastěji sáhnou muži (64 %) ve věku 25 – 34 let (36 %).

V Česku se podle poslední analýzy užívá nelegálně 34 % počítačových programů a roční ztráta výrobců softwaru tak činí 3,6 miliardy korun. Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry.

Firmy hazardují stejně jako domácí uživatelé

Překvapivě situace ve firmách není výrazně lepší. „Přestože si IT profesionálové uvědomují bezpečnostní rizika, jen necelá polovina z nich vyjádřila jistotu, že firemní software má náležitou licenci, a pouze 35 % společností má interní směrnici, která po zaměstnancích vyžaduje užívání řádně licencovaného softwaru,“ doplnil Hlaváč.

Podle studie IDC, která zkoumá souvislost mezi pirátským softwarem a zabezpečením počítačů, 27 % zaměstnanců instaluje na pracovní počítače software z neautorizovaných zdrojů bez vědomí zaměstnavatele. „Zaměstnanci podle studie stojí až za 20 % pirátského softwaru ve firmách. Celkem je činností škodlivého softwaru způsobeno až 65 % všech výpadků v provozu firemních sítí, počítačů i internetových stránek,“ rekapituloval Hlaváč.

Podle analýzy IDC letos celosvětově vynaloží firmy na řešení bezpečnostních problémů souvisejících s malwarem z pirátského softwaru až 2,5 bilionu korun. „Dalších 7,3 bilionu korun budou podle odhadu představovat ztráty způsobené odcizením dat prostřednictvím infikovaného softwaru. Dvě třetiny těchto ztrát mají na svědomí zločinecké organizace,“ uvedl Jan Hlaváč.

„Používání pirátského softwaru připomíná chůzi po minovém poli. Nikdy nevíte, zda a kdy to vybuchne, ale následky mohou být opravdu katastrofální,“ řekl John Gantz, vedoucí výzkumník IDC. „Finanční rizika jsou značná a potenciální ztráty mohou ohrozit i doposud úspěšnou firmu. Pořízení legálního softwaru je proto z dlouhodobého hlediska výhodnější – třeba už jen proto, že s ním nezískáte i nechtěný bonus v podobě malwaru.“

Původcem problémů ovšem nejsou vždy jen zaměstnanci instalující software z podezřelých zdrojů. Analýza počítačů s pirátským softwarem, pořízených v průzkumu v 11 zemích, ukázala, že 61 % bylo infikováno malwarem už v okamžiku nákupu. Bezmála třetina firem (30 %) totiž pořizuje nové počítače u nedůvěryhodných obchodníků. „V souvislosti s ukončením podpory Windows XP a Office 2003 jsme i v Česku zaznamenali zvýšenou nabídku podvodného softwaru nebo licencí, které nejsou originální,“ uzavřel Martin Tolar ze společnosti Microsoft.

Podobné články

Má originální software smysl?

21. 6. 2022. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Originální software, správné licence a dodržování sjednaných pravidel by měly být samozřejmostí pro všechny – pro běžné uživatele, firmy, školy, nemocnice, státní správu… Jenže realita je často jiná. Neoriginální software, ať už si pod tento pojem zahrneme cokoliv – od padělků po licenci pochybného původu, je často levnější, a navíc (teoreticky) funguje stejně jako originál. Takže na rovinu, proč vlastně používat originální software? Čtěte více

Software z druhé ruky: Otázky & odpovědi

16. 6. 2022. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Existuje legální nebo originální software a software pirátský, tedy nelegální, bez správné licence, padělaný… V posledních letech se objevil také tzv. second hand software neboli originální software, jehož nadbytečná nebo deaktivovaná licence se přeprodává jakožto druhotná licence. Mohli bychom říct, že jde o takový udržitelný nebo „recyklovaný software“. Je legální? Vyplatí se? A kdy může jeho používání způsobit problémy? Čtěte více

V Česku se užívá nejméně nelicencovaného softwaru v historii

7. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Zajištění kybernetické bezpečnosti uvádějí manažeři jako hlavní důvod, proč se vyhýbat nelegálnímu softwaru. Obávají se zejména ztráty dat. Nižší riziko právních postihů se v průzkumu BSA umístilo až na druhém místě. Česko má nejméně nelegálního softwaru ze zemí střední a východní Evropy, ale stále nedosahuje průměru EU, tedy 28 %. Čtěte více

Padělky v ČR tvoří čtvrtinu případů softwarového pirátství

29. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Tradiční formy softwarového pirátství, jako například instalace softwaru na více počítačů, než umožňuje licence, či stahování pirátských kopií z internetu, mají rostoucího konkurenta: prodej padělaného softwaru. Padělky pro domácí i firemní uživatele přitom představují vážné právní a bezpečnostní riziko. Čtěte více