Intel: Čtyři roky, tak jsou průměrně staré servery v ČR

17. 6. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Intel)
Podle průzkumu společnosti Intel si přehled o nákladech za energii spojených s provozem serverů vede jen necelá čtvrtina českých firem. Nadprůměrné je i stáří serverů, které ve více než polovině firem přesahuje čtyři roky.

Návratnost investice do nových serverů se v průměru pohybuje na úrovni devíti měsíců, nejsou zdaleka ojedinělé případy, kdy klesne jen na dva měsíce, přesto více než polovina českých firem spravuje svá data na serverech starších než 4 roky. Z průzkumu společnosti Intel, ve kterém odpovídali IT odborníci z 289 českých firem v rámci konference Cisco Connect, vyplynulo, že firmy nemají přehled o spotřebě svých serverů a nejsou schopny vyčíslit, jak rychle by se jim obměna stávajících systémů vyplatila.

„Přehled o nákladech spojených s provozem serverů si vede pouhých 24 % firem. Zbývající více než tři čtvrtiny energetickou spotřebu nesledují, i když v těchto firmách převládá přesvědčení, že nové servery jsou energeticky úspornější. Odpovědělo tak 40 % firemních respondentů, ve 36 % procentech firem přehled o energetické úspoře nemají vůbec,“ uvedl Petr Ulvr, manažer pro firemní sektor společnosti Intel, která situaci v oblasti spotřeby firemních serverů sleduje dlouhodobě.

Průzkum společnosti Intel dále odhalil, že v 51 % v dotazovaných firmách průměrné stáří serverů překračuje čtyři roky, z toho více než v pětině firem spravují jejich data servery starší než pět let, což má vliv na jejich výkon a vyšší spotřebu. Tam, kde bylo před šesti roky potřeba osm serverů, dnes nám stejný výpočetní výkon poskytne jediný server, což se dramaticky podepisuje na nákladech a návratnosti investic.

Výrobci počítačových technologií doporučují zachovat tříletý cyklus obměny firemního hardwaru. Pevně nastavený cyklus v intervalu tři roky a méně má jen 8 % firem. Ve srovnání s výsledky před dvěma roky, kdy to byla pouhá 2 %, je to jen nevýznamný posun k lepšímu. „Po třech letech jsou vzhledem k rychlosti vývoje procesorových technologií ze serverů energetičtí „otesánci“. Jedině tím, že je firma pravidelně vyměňuje za nové, dokáže uchovat optimální poměr mezi výkonem a cenou zařízení; navíc se jí díky úsporám energie investice rychle vrátí”,“ vysvětlil Petr Ulvr ze společnosti Intel. Při porovnání spotřeby elektrické energie jednoho serveru s nejnovější generací procesorů Intel Xeon E7 s předchozí generací s procesorem Intel Xeon E5 při stejném výkonu je u nové generace spotřeba o 55 % nižší a rack server přitom zabere třikrát menší prostor.

I firma střední velikosti provozující svá data na patnácti serverech pět let starých může výměnou za jeden virtualizovaný nejnovější generace docílit úspory v jednotkách milionů korun v celkových nákladech na vlastnictví. I z hlediska provozních nákladů výměnou serverů firmy dosahují markantních úspor: například ve společnosti Gigant Group se jednalo o 67% provozní úsporu při 40% nárůstu výpočetního výkonu.

Produktový list výrobku z katalogu Icecat: 
Intel: Čtyři roky, tak jsou průměrně staré servery v ČR - podle průzkumu společnosti Intel si přehled o nákladech za energii spojených s provozem serverů vede jen necelá čtvrtina českých firem. Nadprůměrné je i stáří serverů, které ve více než polovině firem přesahuje čtyři roky.
Štítky: 
Servery, Intel

Podobné články

Celosvětové tržby z prodeje serverů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 vzrostly o 91 %

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle studie společnosti IDC dosáhl trh se servery v posledním čtvrtletí roku 2024 rekordních tržeb ve výši 77,3 miliardy dolarů. Sledované období vykázalo druhé nejvyšší tempo růstu od roku 2019. Čtěte více
Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

15. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: vshosting)
Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením? Čtěte více

IBM představilo svůj první mainframe 100% připravený pro éru umělé inteligence

14. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IBM)
Společnost IBM představila z17, novou generaci ikonického mainframu, který je napříč hardwarem, softwarem a systémovými funkcemi kompletně vybaven pro práci s umělou inteligencí. Řešení osazené procesory IBM Telum II přináší podporu zcela nových typů výpočetních zátěží. Čtěte více