Technologie od Intelu rozvíjejí internet věcí

20. 10. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Společnost Intel urychlí rozvoj a vývoj internetu věcí podporou inteligentních zařízení, komplexních analytických řešení a propojením starších zařízení s cloudem. Tato změna podpoří rozvoj v celém odvětví.

V této iniciativě společnost představila několik produktů, včetně rodiny procesorů Intel Atom E3800 (dříve s kódovým označením "Bay Trail-I"), rodinu inteligentních bran vybavených integrovaným softwarem od McAfee a Wind River a funkcí pro Intel Quark SoC X1000.

Podle nedávné zprávy McKinsey Global Institute vzrostl počet připojených zařízení během posledních pěti let o 300 procent, zejména díky transformační síle technologií internetu věcí a jejich schopnosti podporovat vyšší efektivitu investic v daných odvětvích do provozních údajů, které každoročně představují zhruba 36 trilionů amerických dolarů.Každý den se k internetu připojuje více zařízení, v důsledku čehož firmy čelí zvýšené fragmentaci a problémům v oblasti interoperability a bezpečnosti. I proto Intel nabízí integrovaná a škálovatelná hardwarová a softwarová řešení.

Škálovatelná mapa pro inteligentní zařízení

Příchod malých a úsporných procesorů Intel Quark SoC X1000 rozšíří dosah společnosti Intel na nové a rychle se rozvíjející trhy s IoT. Nová produktová rodina bude vybavena kódem pro opravu chyb (ECC), a integrovaným zabezpečením. Bude také schopna provozu v širokém pásmu teplot. ECC nabízí vysokou úroveň integrity dat, spolehlivosti a efektivnosti, takže se hodí pro zařízení, od nichž je vyžadován non-stop výkon; široký rozsah provozních teplot splňuje požadavky pro průmyslovou kontrolu a automatizované aplikace. Jádro procesoru Quark je 32bitové, jednovláknové, kompatibilní s architekturou Intel Pentium instruction set (ISA) a operační frekvence dosahuje až 400 MHz.

Rodina produktů Intel Atom E3800 se může pochlubit vyšším multimediálním a grafickým výkonem, ECC, rozsahem provozních teplot vhodným pro průmyslové použití, integrovaným zabezpečením a integrovaným zpracováním obrazového signálu. Tyto funkce pomáhají urychlit uvedení produktů na trh, urychlit datově intenzivní aplikace a snížit spotřebu energie. Tato produktová rodina je ideálně určená pro aplikace digitálních návěstí, jako jsou například interaktivní kiosky, inteligentní automaty, bankomaty a prodejní terminály, ale i přenosná lékařská zařízení nebo systémy v automobilech poskytující informace i zábavu.

Propojení starých a nových zařízení inteligentními bránami

Dnes je přes 85 procent zařízení postaveno na starých systémech.Je tedy potřeba mezikrok, který  řeší interoperabilitu namísto nutnosti výměny celé stávající infrastruktury. Intel úzce spolupracuje se společnostmi McAfee a Wind River ve snaze tento problém řešit novou rodinou inteligentních bran, které propojí staré systémy a nabídnou společné rozhraní a bezproblémovou komunikaci mezi zařízeními a cloudem.

Rodina inteligentních bran od Intelu nabízí integrovaný a předem ověřený hardware a software, včetně McAfee Embedded Control a Wind River Intelligent Device Platform, které pomáhají vyvíjet a instalovat služby rychleji. Díky těmto řešením mohou uživatelé bezpečně agregovat, filtrovat i sdílet data ze zařízení v cloudu, a to v oblastech jako je monitoring cenných průmyslových aktiv, usnadnění automatizace výroby, automatizace energetické sítě nebo monitoring komerční flotily.

Jako příklad je možné uvést spolupráci Intelu se společností Westfalen Weser Energie, což je významný dodavatel elektřiny a plynu. Společně vyvíjejí a instalují brány do druhotných energetických substanic. S tím, jak je v síti využíván stále větší počet obnovitelných zdrojů, se řízení toku energie stává komplikovanější a Westfalen Weser Energie používá inteligentních bran jako rozhraní pro komunikaci se staršími zařízeními, získává přes ně data a v reálném čase je vyhodnocuje.

První sada inteligentních bran bude obsahovat verze založené na produktech Intel Quark SoC X1000 a produktové rodině Intel Atom E3800. Na trhu se objeví v prvním čtvrtletí roku 2014.

Štítky: 

Podobné články

Internetové konektivitě dominuje Wi-Fi. Polovina připojení má rychlost přes 100 Mbit/s

1. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Mezi hlavní zjištění zprávy ČTÚ o vývoji cen a trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2023 lze zařadit stále stoupající objem přenesených dat u pevného i mobilního internetu, i když již vzestup není tak raketový jako v minulých letech. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal objem dat přenesený v sítích 5G. Nepatrně také vzrostl objem provolaných minut v mobilních sítích. Čtěte více

T-Mobile rozšiřuje svůj bezdrátový internet na doma, nabídne 5G a rychlost až 250 Mb/s

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile rozšířila svou nabídku internetu na doma o nové tarify Bezdrátového internetu s rychlostí až 250 Mb/s. Všechny tarify využívají nejnovější 5G technologii a jsou doplněné také výhodným pronájmem nového zařízení. Čtěte více

VPortal má nový modul Pevné služby. Ukáže internet v pevném místě i jeho rychlosti

15. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
ČTÚ spustil novou verzi Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality telekomunikačních služeb na území České republiky Čtěte více

Infografika ČTÚ: Objem přenesených mobilních i pevných dat raketově roste

4. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Český telekomunikační úřad vydal zprávy o vývoji cen a trhu elektronických komunikací v 2022. Jaká jsou hlavní zjištění? Vloni bylo v ČR v prostřednictvím služeb přístupu k internetu v pevném místě přeneseno v průměru téměř 294 GB dat na jednu aktivní přípojku měsíčně – celkově jich bylo v roce 2022 přeneseno přes 14 EB. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2022 více než 943 PB při meziročním nárůstu o 62,9 %. Čtěte více