Mobilní pokrytí je pro města stále důležitější

31. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Ericsson)
Dobré pokrytí mobilním signálem patří mezi TOP 5 faktorů ovlivňujících kvalitu života ve městě. Vyplynulo to z nejnovější studie Ericssonu – Voice and Internet Vital to the City. Možnost využívat svůj smartphone či tablet bez omezení je tak jedním z nejdůležitějších požadavků, které vedou ke šťastnému životu v městě.

Možnosti nakupovat, trhy, restaurace, kavárny, bary a zábava to vše je na předních místech v seznamu nejdůležitějších kritérií kvality života ve městě. Jsou to bezesporu důvody, proč se lidé do velkých měst stěhují. Novinkou však je, že se na tomto seznamu objevuje i kvalita pokrytí mobilním signálem. V průzkumu společnosti Ericsson se řadí na čtvrté místo těsně před kvalitu a distribuci vody, která uzavírá pomyslnou TOP 5.

Z průzkumu také vyplynulo, že nejméně jsou lidé ve městech spokojeni s bezpečností, s množstvím pracovních příležitostí, se špatnou dopravní situací a s problematickým parkováním.  Jako nedostatečnou vnímají obyvatelé měst i komunikaci s úřady nebo řešení environmentálních problémů jako je například znečištěné ovzduší.

Všude dobře, doma nejlíp

Všeobecně platí, že lidé velkoměst tráví polovinu svého času doma, čtvrtinu v práci nebo ve škole a zbytek na jiných místech. Z této perspektivy je proto důležité, aby komunikační technologie fungovaly zejména v práci a doma. Průzkum dokázal, že v průměru je se svými domácími hlasovými a datovými službami spokojeno 70 % obyvatel měst. V práci je to pak 60 % dotázaných.

Jakmile se ale lidé začnou přesouvat a pohybovat po městě, spokojenost s kvalitou mobilního pokrytí klesá. Úroveň pokrytí je horší v ulicích, v parcích, v nákupních centrech, v restauracích a kavárnách, na sportovních či kulturních akcích.

Doprava zaostává

Nejhorší situace je ale v dopravních prostředcích. Právě po dobu přesunů je nejvíce městských obyvatel nespokojených s kvalitou mobilního pokrytí, pokud vůbec nějaká je, přičemž nejhůře je hodnoceno metro. Situace je v tomto ohledu nejhorší v New Yorku, Londýně, Paříži, ale z vlastní zkušenosti víme, že i v Praze a ostatních středoevropských městech.

Lépe dopadly hlasové služby a to především v MHD a v lokálních vlacích. Úroveň internetového pokrytí byla přesto všeobecně hodnocena špatně a to bez ohledu na typ dopravního prostředku.

Na hlasové i datové služby „v pohybu“ je přitom vyvíjen velký tlak. Právě v tu dobu, cestou do práce a z práce, si většina lidí pročítá e-maily, telefonuje, posílám SMSky a je aktivní na sociálních sítích. Také proto se předpokládá, že právě tato oblast mobility se bude v budoucnosti rapidně rozvíjet.

Hlasové služby vítězí nad internetem

Studie Ericssonu potvrzuje, že s výjimkou domovů, kde je spokojenost s datovými a hlasovými službami porovnatelná, je pokrytí internetu hodnoceno vždy hůře než hlas. Největší rozdíl je v ulicích měst, kde je to až 14 %, v těsném závěsu pak jsou parky, nákupní centra, autobusy a tramvaje, kde je rozdíl ve spokojenosti okolo 12 %.

Štítky: 
Telekomunikace, Ericsson

Podobné články

Trendy v oblasti telekomunikací pro rok 2025: AI, 6G a pozorovatelnost pro autonomní infrastrukturu

10. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Tempo změn se neustále zrychluje a ekosystém obklopující telekomunikační průmysl prosperuje na základě inovací prostřednictvím otevřené spolupráce. Vzhledem k přetrvávajícím provozním a ekonomickým výzvám poskytovatelé služeb v zájmu udržení své konkurenceschopnosti balancují mezi obchodními přínosy a nutností se přizpůsobovat probíhajícím změnám. Čtěte více

Cloud, AI a automatizace pro odvětví telekomunikací: Umění možného

30. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Telekomunikační společnosti dnes čelí výzvě, jak efektivněji provozovat a monetizovat své sítě. Klíčem k úspěchu je schopnost navrhnout a vybudovat inteligentní, autonomní infrastrukturu, která bude zahrnovat využití automatizace, umělé inteligence (AI) i příznivých ekonomických aspektů modelu hybridního cloudu. Čtěte více

Výroční zpráva ČTÚ za rok 2023: Průměrně spotřebujeme 10 GB mobilních dat měsíčně

22. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTÚ)
Český telekomunikační úřad zveřejnil výroční zprávu za rok 2023,kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2023 dosáhl téměř 1,35 tis. PB (meziroční nárůst lze odhadnout na 43 %). Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 9,8 GB (o rok dříve šlo o 7 GB). Co dál zpráva odhaluje? Čtěte více

VPortal má nový modul Pevné služby. Ukáže internet v pevném místě i jeho rychlosti

15. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
ČTÚ spustil novou verzi Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality telekomunikačních služeb na území České republiky Čtěte více