Výzkum TrustPortu: Uživatelé softwaru podepíší cokoliv

10. 6. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Trustport)
TrustPort zveřejnil výsledky průzkumu, který se zaměřil na chování a zvyky uživatelů PC a mobilních telefonů v souvislosti s jejich digitální bezpečností. Výzkum probíhal mezi uživateli antivirových programů po dobu jednoho roku a zúčastnili se jej respondenti z 30 různých zemí.

Více než polovina všech dotázaných byla ve věku 20 – 33 let. Výsledky dotazníkového šetření shrnula společnost TrustPort v přehledné infografice, která přináší nové poznatky o bezpečnostních zvycích dnešních počítačových a mobilních uživatelů.

Překvapilo nás, že pouze 10 % těch, kteří si instalují nový program do svého počítače či chytrého telefonu, čte seznam požadovaných oprávnění či podmínky licenční smlouvy, které jsou součástí instalace každého softwaru. Smlouva přitom může obsahovat důležité informace související s nakládáním s osobními údaji či další bezpečnostní pravidla nebo může uživatele dokonce znevýhodnit,“ upozornil Pavel Mrnuštík, ředitel firmy TrustPort. „Průzkum také ukázal, že většině uživatelů chytrých telefonů nevadí, když nainstalované programy odesílají jejich osobní data a soubory na cloudové úložiště bez jejich vědomí,” dodal.

Dotázaní nahlíželi kritičtěji na koncept tzv. digitálního domova, který umožňuje digitalizovat, integrovat a zjednodušit ovládání všech domácích spotřebičů a elektronických zařízení. Tato myšlenka se líbí většině respondentů, ale všichni se shodují na tom, že koncept digitální domácnosti nutně potřebuje značná bezpečnostní vylepšení.

Pokud jde o zabezpečení smartphonů, spokojenost vyjádřilo celých 79 % dotázaných. Jen 18 % respondentů si myslí, že chytré telefony nejsou dostatečně bezpečné a pouhá 3 % všech účastníků je považuje za vyloženě nebezpečné.

Budoucnost bezpečnostních řešení je podle názoru účastníků průzkumu v hybridních bezpečnostních řešeních, která kombinují lokální a cloudové technologie. Uživatelé stále spoléhají na jistotu lokálních antivirů instalovaných přímo na počítači či telefonu, ale zároveň vidí i výhody cloudových bezpečnostních systémů, které nezatěžují výkon a paměť zařízení. Směrování nových technologií do cloudu se přizpůsobuje i společnost TrustPort, která nabízí svým uživatelům mimo jiné ochranu v podobě bezpečného šifrování dat ať již v chytrém telefonu, v počítači či v cloudu.

Štítky: 

Podobné články

TrustPort s inovovanou nabídkou bezpečnostních produktů

22. 1. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: TrustPort)
Společnost TrustPort vydala novou produktovou verzi 2015 pro domácí uživatele a firemní zákazníky. Vedle antivirové ochrany, filtrování spamu, firewallové ochrany, rodičovského zámku a jiných bezpečnostních nástrojů přináší také další užitečné funkce. Čtěte více

Přežije placený antivir v dalších pěti letech?

15. 11. 2012. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: TrustPort)
Z průzkumu TrustPortu o uživatelích antivirů vyplývá, že více než polovina z nich používá placené verze. Kolik z nich je však bude využívat v budoucnu a pro jaké účely je používají nejvíce? Čtěte více

TrustPort: bezpečnostní řešení verze 2013

28. 6. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: TrustPort)
TrustPort vydal novou verzi svých bezpečnostních produktů. Vývojáři firmy TrustPort přidali do jádra produktu novou technologii, vlastní skenovací motor, který je založen na dynamickém whitelistingu. Také uživatelské rozhraní bylo změněno a vylepšeno. Čtěte více
TrustPort Net Gateway

TrustPort: software Net Gateway

6. 6. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Trustport)
TrustPort vydal novou verzi produktu TrustPort Net Gateway. Software se skládá z antivirového, antispamového a filtrovacího modulu, a tvoří tak komplexní bezpečnostní ochranu již na vstupním bodu firemní sítě. Čtěte více