Zaměstnanci využívají neschválené cloudové služby
Průzkum však zároveň naznačuje, že se nejedná o jednoznačně negativní trend, řada firem totiž připouští, že výdaje na skryté cloudy mohou firmě zajistit významné výhody.
Většina dotazovaných IT manažerů s rozhodovací pravomocí (72 %), kteří podezřívají zaměstnance z neschválených výdajů na cloudová řešení, zároveň uvedla, že tyto výdaje přináší firmě určité výhody: každý druhý respondent (51 %) oceňuje, že firma může rychleji reagovat na požadavky zákazníků, a téměř třetina (31 %) chválí pozitivní vliv na růst firmy a inovace. Přesto však téměř polovina (48 %) přiznává, že ačkoliv jsou neoficiální cloudové výdaje pro firmu přínosem, tak zároveň zvyšují bezpečnostní rizika. Tvoří se tak konflikt mezi narůstajícími požadavky na flexibilitu IT, potřebou udržovat IT pod kontrolou a zároveň odstranit zbytečné procesy související se správou.
Výzkum zjišťoval také názory tří tisíc evropských kancelářských pracovníků a zkoumal, jak využívají cloudové produkty a služby pro zvýšení efektivity práce. Téměř polovina zaměstnanců (45 %) by pro splnění svých pracovních úkolů využila neschválené cloudové služby a více než třetina (36 %) už tak dokonce učinila. Nejpočetnější skupinou uživatelů skrytých cloudů jsou tzv. duševně pracující (knowledge workers) – 58 % z nich přiznává, že by cloudové služby využili bez svolení IT oddělení.
„Výzkum odhalil závratné množství neoficiálních cloudových výdajů mezi evropskými firmami, ale nemusí jít nezbytně o plýtvání penězi. Zaměstnanci často prohlašují, že obchází IT oddělení a pořizují si cloudové služby pro dobro firmy - aby mohli pracovat efektivněji,“ řekl Michal Stachník, country manager pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti VMware. „IT oddělení dospělo do bodu, kdy už nemůže nadále ignorovat neoficiální cloudové výdaje. IT manažeři s rozhodovací pravomocí se s novou situací musí smířit a zajistit zaměstnancům požadovanou flexibilitu způsobem, který bude zároveň akceptovatelný a bezpečný pro celou firmu.“
Skoro čtvrtina (23 %) kancelářských pracovníků přiznala, že za neschválené cloudové produkty zaplatila zhruba 2 700 eur, každý sedmý (14 %) respondent za tyto produkty dokonce utratil v roce 2012 přes 5000 eur. Nejvíce peněz za neoficiální cloudy vydali zaměstnanci v Itálii, Německu a Nizozemsku: 22 % Italů utratilo více než 5000 eur, stejně tak i 19 % Nizozemců a 17 % Němců.
Výzkum poukázal i na to, jak a proč obchází zaměstnanci IT protokol. Motivací respondentů bylo například udržení konkurenceschopnosti prostřednictvím nových produktů a rozšíření nabídky služeb (18 %), nebo hledání rychlejšího a efektivnějšího způsobu práce (30 %). Velké množství dotazovaných (65 %) pokrývá cloudové výdaje z rozpočtů svých oddělení (43 %), zahrnuje je do celkových nákladů (38 %) nebo je platí prostřednictvím firemních kreditních karet (33 %).
Z průzkumu vyplynulo, že 27 % těchto cloudových aplikací plánovali IT manažeři implementovat tak jako tak, zaměstnanci tedy sice ušetřili alokací svých lokálních rozpočtů náklady IT oddělení, nikoliv však firmě jako celku. Užší spolupráce mezi všemi firemními jednotkami a centrálním IT oddělením je příležitostí, jak na základě požadavků zaměstnanců zformovat novou IT strategii.
„Mnoho evropských firem si uvědomuje výhody neoficiálních cloudových výdajů, i proto je třeba přijmout určitá opatření,“ pokračuje Michal Stachník. „Téměř polovina IT manažerů by uvítala lepší komunikaci s jednotlivými odděleními. Je sice skvělé vidět zaměstnance, jak přejímají iniciativu a přicházejí s inovacemi, ale má to i svá rizika. S proaktivním přístupem IT oddělení, odpovídající úrovní správy, bezpečnosti a vizibility, se mohou skryté cloudy stát pro firmu konkurenční výhodou a nikoliv hrozbou.“
Při bližším zkoumání investic do skrytých cloudů předpokládají IT manažeři, že k jejich nejaktivnějším uživatelům patří následující oddělení:
1. Marketing/reklama/komunikace (43 %)
2. Prodej (33 %)
3. Výzkum a vývoj produktů (31 %)
4. Finanční oddělení (23 %)
K pěti nejčastějším cloudovým produktům a službám (bez ohledu na to, zda jsou placené nebo bezplatné) využívaným bez oficiálního povolení IT oddělení patří:
1. Služby pro sdílení dat a souborů (55 %)
2. E-mail založený na cloudu (47 %)
3. Chatovací služby (instant messaging) (44 %)
4. Videokonference (37 %)
5. Firemní sociální sítě (22 %)