České firmy podceňují kybernetické hrozby
Ochrana proti kybernetickým útokům patří podle výzkumu, provedeného agenturou IBRS, u firem působících v České republice z hlediska priority na nejnižší pozice. Za klíčovou ji označilo pouze 15 % dotazovaných. První tři místa obsadily tradiční obchodní cíle, jako jsou růst firmy, akvizice zákazníků a inovace. Rizika spojená s kybernetickými hrozbami (např. ztráta intelektuálního vlastnictví, kompromitace zákaznických dat, ohrožení třetích stran) přitom mohou mít pro firmu zásadní následky.
„Zatímco výsledky našeho průzkumu v regionu EMEA poukazují na to, že firmy musí čelit narůstajícímu riziku kybernetických útoků, v České republice je situace velice rozdílná a vážného kybernetického útoku během příštích 90 dnů se obává pouze 5 % dotazovaných. Se vzrůstající digitalizací a zvyšujícím se počtem kybernetických útoků je ochrana firemní infrastruktury stále náročnější. V takovém prostředí už tradiční nástroje a metody nemusí být dostačující,“ komentuje Vladimír Střálka, Country Manager společnosti VMware pro Českou republiku a Slovensko.
Více než tři čtvrtiny dotazovaných (77 %) označily jako největší riziko pro firemní bezpečnost a nejpravděpodobnější terč kybernetického útoku nedbalé nebo nedostatečně informované zaměstnance. Vlastní zaměstnanci jsou přitom považováni za hrozbu i v případě narušení dat. Podle IT manažerů jsou nejčastější příčinou úniku dat nevyškolení zaměstnanci (79 %), zaměstnanci ztrácející mobilní zařízení (55 %) a zaměstnanci nepoctiví (52 %).
„Chtějí-li dosáhnout úspěchu v éře mobility a cloudu, musí se české firmy nové situaci přizpůsobit. Softwarově definovaný přístup umožňuje integrovat bezpečnost v rámci celé infrastruktury a zajistit organizacím flexibilitu, kterou potřebují k tomu, aby zabezpečily svá data a uspěly v oblasti digitálního podnikání,“ doplnil Vladimír Střálka.