Iniciativa pro chytřejší domov
Chytřejší domov propojuje síťové funkce a vytváří bránu, jež spojuje televizi, počítač nebo mobilní zařízení s inteligentními měřiči, osvětlením, přístroji nebo senzory v domácnosti i se službami zvenku. Agentura Parks Associates předpovídá, že do konce roku 2015 bude v domácích sítích připojeno přes osm milionů přístrojů.
Na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas představily tři zmíněné společnosti televizi, která je připojená k bráně od společnosti ST, využívá software od Shaspy a je napojená na cloud IBM. Prostřednictvím senzorů může systém monitorovat některé vlastnosti v domácnosti - například teplotu, množství oxidu uhličitého (pomocí bezdrátové nebo bezbateriové sítě IPv6) či pohyb osob v domě. Tato data mohou být posílána prostřednictvím bezdrátového routeru na chytrý telefon nebo tablet. Tak může uživatel bezstarostně přesunout mnohé záležitosti týkající se řízení domácnosti do cloudu a komunikovat se systémem s využitím přednastavených scénářů pro různé události.
Tvůrci předpokládají, že tato iniciativa může spotřebitelům pomoci používat jakékoliv přístroje schopné přehrávat aplikace k ovládání nejrůznějších činností spojených s domácností, například zjišťování stavu spotřeby energie, ovládání bezpečnostního systému, topení a osvětlení nebo zapínání spotřebičů jako je pračka, dále monitorování prostředí nebo využívání služby e-commerce. Například osoba se sníženou pohyblivostí může gestikulací na televizi odemknout domovní dveře, zesílit topení nebo zkontrolovat svůj zdravotní stav. Tento projekt představuje budoucnost elektronických technologií, kdy přístroje vybavené smysly umí reagovat na lidské potřeby a napodobovat způsob, jakým své prostředí vnímají lidé.
V tomto projektu slouží „Domácí brána“ od ST a zabudovaný software od Shaspy jako most mezi domácností a cloudovou službou, kterou poskytuje IBM SmartCloud Service Delivery Platform. Výrobci elektroniky tak získávají cloudovou platformu k řízení chytrých přístrojů a mohou rychle představovat nové služby zákazníkům. Brána na bázi STiH416 zajišťuje fyzickou konektivitu, potřebný middleware, aplikační protokoly a rozhraní pro připojování a ovládání „internetu věcí“. Integrovaný systém pracuje s Linuxem a systémem řízení služeb, který je v souladu se standardy OSGi.
Infrastrukturu potřebnou pro chod těchto služeb zajišťuje grafické uživatelské rozhraní a aplikační software společnosti Shaspa. Kombinace IBM Worklight a mobilního rozhraní zabudovaného softwaru od Shaspy představuje mobilní aplikační platformu, která koncovým uživatelům umožňuje ovládat funkce domácnosti ze svého přístroje. Mobilní platforma slouží k vytvoření aplikace, jejího propojení se senzory v domácnosti a řízení nejrůznějších událostí. Softwary IBM jako MQ Series a Worklight pomáhají přenášet data do mobilních zařízení. Data zachycená v cloudu podporují získávání nových poznatků díky využití pokročilých analytických nástrojů.