Analytika má při rozhodování přednost před intuicí

9. 12. 2010. (redaktor: Ondřej Jánoška, zdroj: IBM)
Pravděpodobnost, že společnost intenzivně využívá pokročilé analytické nástroje, je třikrát vyšší u vysoce výkonných společností. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil časopis MIT Sloan Management Review a IBM Institute for Business Value.

Aby autoři lépe pochopili, jak dnes organizace přistupují k analýzám, provedli průzkum mezi téměř třemi tisíci manažery a analytiky. Respondenti ze 108 zemí světa působí ve 30 různých odvětvích.

Průzkum poukázal na zřetelnou vazbu mezi využíváním pokročilých analytických systémů a schopností získat konkurenční výhodu a vyšší výkonnost. U nejvýkonnějších společností je pravděpodobnost, že budou pro rozhodnutí využívat analýzy namísto intuice, pětkrát vyšší. Je také dvakrát pravděpodobnější, že budou aplikovat pokročilé analýzy při tvorbě obchodní strategie a řízení denního provozu.

„Spojitost mezi výkonností podniku a tím, zda manažeři užívají analytiku, má pro organizace významné důsledky, ať už usilují o růst, efektivitu nebo získaní konkurenční výhody,“ říká Fred Balboni, vedoucí IBM Business Analytics and Optimization Services. „Studie ukazuje, že pokud organizace využívají k řešení největších problémů analytické nástroje, mohou si poradit i s nejtěžšími výzvami, které jsou zvláště v posledních letech velmi aktuální pro firmy na celém světě.“
 
Studie zjistila, že navzdory obecnému mínění se dnes organizace daleko méně zabývají problémem obrovského množství dat a za brzdu považují spíš tradiční manažerské postupy. Třemi největšími překážkami širšího přijetí analytických nástrojů v organizacích jsou podle respondentů nedostatečné pochopení, jak uplatnit analýzy ke zkvalitnění byznysu, nedostatek přenosové kapacity pro všechny konkurující si priority a nepostačující počet kvalifikovaných odborníků v interních útvarech.

Studie formuluje sérii kroků, které pomohou organizacím překonat překážky pro využívání analýz při řízení.

  • Největší výzvy řešit jako první: Organizace příliš často čekají na úplná data nebo dokonalé odborné znalosti předtím, než využijí analytické techniky u těch nejdůležitějších příležitostí. V důsledku toho se zacyklují, soustavně se připravují, ale nečiní rozhodnutí. Nadané pracovníky však táhnou velké výzvy, které přitahují pozornost a vyžadují praktické kroky. To zvětšuje pravděpodobnost úspěchu.

  • Osvojit si techniky a nástroje úspěšných lídrů: Respondenti se shodli na výrazném posunu v očekávání, které typy analytických nástrojů a technik by v příštích několika letech měly přinést největší hodnotu. Nejzajímavější jsou pro ně vizualizace dat, simulační nástroje a techniky, jež jim pomohou předvídat důsledky jejich rozhodnutí, objevovat alternativní přístupy a kompromisy. Používání nástrojů s těmito analytickými technologiemi nevyžaduje specializované odborné znalosti a vedoucí pracovníci je mohou uplatnit kdekoli v organizaci.