Procesory Intel pro spotřební elektroniku
Eric Kim, senior viceprezident a generální ředitel divize Digital Home Group společnosti Intel, uvedl projekt připravovaný s několika partnery (Adobe, CBS, Cisco a TransGaming), jehož cílem je co nejdříve přejít od popisů interaktivní televize k realitě. Dále představil procesor Intel Atom CE4100 – nejnovější multimediální „systém na jednom čipu“ (System on Chip – SoC) pro spotřební elektroniku.
„Televizní evoluce si žádá vyšší výpočetní výkon. Nový multimediální procesor CE4100 ho nabízí. Je založen na jádru Intel Atom a optimalizován pro digitální IPTV set-top boxy, multimediální přehrávače a digitální televizory,“ řekl Kim. „S výkonem a schopnostmi CE4100 se výrobcům spotřební elektroniky a softwarovým vývojářům dostává do ruky nástroj pro opravdové inovace.“
Podle Justina Rattnera, technického ředitele společnosti Intel, počet novinek v nejbližší budoucnosti neustále poroste. „Do roku 2015 můžete čekat 15 miliard zařízení, schopných nabídnout televizní obsah, s miliardami hodin videa,“ řekl Rattner. „K tomu však budeme potřebovat důmyslnější způsoby organizace obsahu a jeho zpřístupňování. Vědci z laboratoří Intel pracují na vývoji technologie, která dovolí lidem sledovat televizní vysílání, kdykoli a kdekoli si jen vzpomenou.“
Posaďte se, 3D film začíná
Počet pořadů a služeb v uživatelských zařízeních roste, a tak
vývojáři hledají cestu ke skloubení videa, 3D animace a bohaté grafiky.
Velmi důležité je zajistit plynulé dekódování grafiky a audia/videa. Kim
v tomto směru upozornil na spolupráci se společností Adobe Systems, ve
které připravují port aplikace Adobe Flash Player 10 na novou řadu
multimediálních procesorů SoC. Nová zařízení pak mohou být
optimalizována například pro přehrávání H.264 videa. Vůbec poprvé se
tak do televizního vysílání dostanou flashové aplikace.
Justin Rattner předpověděl, že budeme brzy sledovat kvalitní 3D video přímo z pohodlí našich obývacích pokojů. Na pódiu hovořil s 3D modelem Howarda Postleyho, technického ředitele společnosti 3ality Digital, v životní velikosti. Diskutovali o náročnosti výpočtů a šířce pásma, jichž je k zachycení a obsluze 3D televize v reálném čase potřeba. Nová, vysokorychlostní optická vstupně/výstupní technologie společnosti Intel s kódovým označením Light Peak má za úkol zlepšit šířku přenosového pásma a jeho celkovou pružnost. Naopak snížit se má složitost a cena pásma. Postley konstatoval, že 50 měděných kabelů, jichž je dnes potřeba k vytvoření 3D snímku, půjde díky technologii Light Peak nahradit jedním optickým kabelem.