Univerzální 3D brýle
Zúčastněné firmy budou spolupracovat na vývoji a licencování technologie pro aktivní 3D brýle využívající radiofrekvenčního systému (RF). Součástí vyvíjené technologie budou i RF protokoly umožňující přímou komunikaci 3D brýlí s různými typy zobrazovacích zařízení (televize, počítačové monitory, projektory či 3D kina s aktivními brýlemi XPAND).
Technologický standard se bude týkat i různých typů infračervených (IR) protokolů pro komunikaci aktivních 3D brýlí a zobrazovacích zařízení. Budou pod něj spadat protokoly vyvinuté společně firmami Panasonic a XPAND 3D, ale také proprietární protokoly společností Samsung a Sony.
Licence Iniciativy za Full-HD 3D brýle bude platná od září 2011. V té době také začne vývoj 3D brýlí v souladu s novými standardy. Univerzálně použitelné brýle s infračervenými a radiofrekvenčními protokoly budou k dispozici v roce 2012. Výrobci počítají se zpětnou kompatibilitou s 3D televizory z roku 2011.
„Na vytvoření jednotného standardu pro 3D brýle pracuje společnost Panasonic již delší dobu. V březnu jsme ohlásili spolupráci s firmou Xpand v oblasti licencování IR protokolů. Do této spolupráce se postupně zapojilo několik dalších firem. Jsme velice rádi, že naše předchozí snaha vyústila v širší spolupráci předních společností,“ prohlásil Masayuki Kozuka, ředitel oddělení pro multimediální obsah při divizi pro výzkum a vývoj společnosti Panasonic. „Intenzivní spolupráce na vytváření společných standardů podle nás umožní výrazný pokrok při vývoji 3D produktů.“
Cílem spolupráce zúčastněných firem je výroba univerzálních 3D brýlí kompatibilních s přístroji různých značek. Jde o unikátní projekt čtyř předních výrobců 3D televizí a dalších 3D produktů, který přinese řadu výhod široké veřejnosti. Aktivní 3D brýle dokážou zobrazit obraz v nejvyšší kvalitě a rozlišení Full-HD pro levé i pravé oko a díky technologii Bluetooth se s nimi diváci navíc mohou volně pohybovat po místnosti.
„Oznámená spolupráce zvýrazňuje snahu společnosti Samsung vyjít vstříc zákazníkům a jejich potřebám v oblasti domácí zábavy a spotřební elektroniky,“ prohlásil Jurack Chae, viceprezident oddělení pro výzkum a vývoj v divizi multimediálního zobrazování společnosti Samsung Electronics. „V současnosti je aktivní 3D technologie volbou číslo jedna na trhu s 3D televizory a podle průzkumu agentury pro výzkum trhu NPD Group měla v prvním půlroce tohoto roku až 96procentní podíl na americkém trhu s 3D TV technologiemi. Naše spolupráce pomůže ještě více rozšířit využívání aktivní 3D technologie, která umožňuje v současnosti nejčistší a nejvěrnější zprostředkování 3D zážitku“ dodal Jurack Chae.
„Spolupráce nám umožní společně řešit důležitou problematiku tohoto oboru a vyvíjet tak kvalitnější a užitečnější produkty. Aktivní 3D technologie je podle nás nejlepším způsobem trojrozměrného zobrazení v nejvyšším rozlišení 1 080p. Jen tak si uživatelé mohou dopřát zážitek v nejvyšší kvalitě, po jaké touží,“ konstatoval Jun Yonemitsu, zástupce ředitele divize pro domácí zábavu společnosti Sony Corporation.
„Svými schopnostmi i technologiemi rádi přispějeme k úspěchu společného projektu s firmami Panasonic, Samsung a Sony. Projekt umožní dále zvýšit kvalitu 3D obrazu a uživatelům i divákům nabídne jednoduché a výhodné univerzální řešení,“ dodala Maria Costeira, generální ředitelka společnosti XPAND.
Snahu o vytvoření jednotného standardu pro použití technologie Bluetooth v 3D brýlích přivítala i asociace Bluetooth SIG.
„Špičkové firmy v oboru se rozhodly pro spolupráci, aby si diváci mohli lépe vychutnat 3D zážitky. Je jen pochopitelné, že součástí jednotných standardů má být i technologie Bluetooth, která je široce rozšířená a její používání je velmi pohodlné,“ komentoval situaci Michael Foley, výkonný ředitel asociace Bluetooth SIG. „Dnešní zpráva má velký význam, přitom jde ale o pouhý začátek. Technologie Bluetooth má v domácnostech své uplatnění nejen v 3D brýlích, ale také v prostorových reprosystémech, dálkových ovladačích a samozřejmě i v televizích, které jsou skutečným středobodem domácí zábavy.“