Zebra Cyber Roadshow 2024
Pražská „zastávka“ proběhla v hotelu Kings Court a zahájil ji CEO společnosti Zebra systems Zdeněk Bínek. Aleš Hok, obchodní ředitel společnosti Zebra systems, navázal s krátkým představením firemního portfolia, které v nedávné době rozšířily další dvě značky: Simeon Cloud (platforma pro správu prostředí Microsoft 365) a úplná novinka Virtuozzo (alternativa k nástrojům od VMwaru).
Následovala keynote speciálního hosta. V případě pražského setkání jím nebyl nikdo jiný než známý novinář, publicista, stand-up komik a propagátor umělé inteligence Miloš Čermák, který se zaměřil na AI revoluci a schopnosti velkých jazykových modelů. V prezentaci nechyběly příklady aktuálních schopností této technologie, shrnutí postřehů z roku a půl používání ChatGPT nebo dopady umělé inteligence na svět kybernetické bezpečnosti. Čermák dále nastínil také praktické funkce LLM pro podnikání i každodenní život.
V Ostravě se zahajovací keynote zhostil Pavel Matějíček (evangelista IT bezpečnosti a CEO v BOIT Cyber Security) a v Bratislavě Jaroslav Oster (soudní znalec v IT odvětvích a konzultant kybernetické bezpečnosti ve firmě Info consult).
Jak udělat z AI dobrého sluhu
Josef Kačala (vicepresident of global sales engineering v GFI Software) se ve své prezentaci zaměřil na praktické využití umělé inteligence a strojového učení v nástrojích této značky. Kromě toho se ale krátce zabýval třeba i využíváním nástrojů založených na bázi umělé inteligence přímo ve firemních procesech GFI Software ve vztahu ke zvyšování výkonu a efektivity.
Následně se Kačala dostal k integraci umělé inteligence do nástrojů GFI jako LanGuard, Archiver, KerioConnect, KerioControl, MailEssentials či Exinda Network Orchestrator. Zde všude AI pomáhá například s nastavováním nejvhodnějších parametrů, obsluhou vybraných funkcí, se souhrny velkého množství informací, kontrolou logů, automatickým auditováním a reportováním a řadou dalších činností. Důležitou roli zde AI hraje také ve zvyšování bezpečnosti.
Jak na kybernetickou ochranu jednoduše a levně ...
Na to, jak v kombinaci s nástroji pro MSP a MSSP šetřit komoditou nejdražší – časem – se ve své prezentaci zaměřil konzultant pro MSPs produkty Acronis Štěpán Bínek ze společnosti Zebra sytems. Ten hned v úvodu prohlásil, že jednou z možností jsou například školení, kde může přijít vhod novinka od společnosti Acronis v podobě platformy Security Awareness Training.
Celá tato oblast je však samozřejmě podstatně rozsáhlejší a mezi další otázky a témata, na které je vhodné se v této souvislosti zaměřit, patří:
- Jak zjistit, co mám v síti a jak nainstalovat agenty?
- Jak na posuzování zranitelností a záplatování?
- Jak na ochranu e-mailů?
- Jak zabezpečit koncové body?
- Kdo se o to bude starat?
- Co se děje v síti a jak s tím naložit?
- Co dělat, když vše selže?
Acronis na všechny výše položené otázky samozřejmě nabízí prostřednictvím svých produktů a služeb odpovědi…
Další program
Ve zbytku odpoledne proběhly další prezentace, které se (mimo jiné) zabývaly tématy jako automatizace, DDos útoky a plány reakcí na ně, viry, antiviry a počítačová imunita, školení a vzdělávání v segmentu IT (bezpečnosti) nebo správa prostředí Microsoft 365.
Závěrečná část konference patřila diskusi s experty Zebra systems a soutěži o zajímavé věcné ceny.
Během dne nechyběla ani možnost si s Markem Prorokem vyzkoušet platformu Company (Un)Hacked pro školení a edukaci kybernetické bezpečnosti ve virtuální realitě.