Synology Experience Day Praha přilákalo na 300 účastníků
Konferenci, jejíž hladký průběh měl „pod taktovkou“ marketingový manažer Synology pro Českou republiku a Slovensko David Ripel, zahájil managing director německé a britské pobočky společnosti Synology. Chad Chiang se po krátkém přivítání partnerů rozhovořil o dopadech digitální transformace a nástupu umělé inteligence. Ve druhé části úvodního slova Chiang vyzdvihl rostoucí důležitost kybernetické ochrany, zejména v souvislosti s kritickými daty a službami, což se výrazně propisuje jak do problematiky business continuity, tak i celkového pojetí moderního podnikového IT a všech jeho aspektů (kam spadají například omezené finanční prostředky, rostoucí náklady nebo nedostatek kvalifikovaných pracovníků). Na závěr pak nastínil, jak mohou při řešení výše zmiňovaných výzev pomoci produkty a služby z portfolia společnosti Synology.
Igor Cejkovský, ředitel Synology pro oblast střední a východní Evropy, poté navázal s výhledem a vizí do budoucnosti. Partneři se během jeho prezentace mimo jiné dozvěděli o historii společnosti Synology, která se píše od roku 2000, kdy byla firma za účelem vytvoření jednoduchého řešení pro ukládání a zálohování dat na Tchaj-wanu založena. Po prvotním úspěchu platformy Synology DiskStation Manager pak firma v roce 2004 přišla s prvním fyzickým NAS serverem. Postupně se portfolio rozšiřovalo do dalších oblastí až do současné podoby. Dále Cejkovský hovořil o výzvách dnešní doby (komplexnost IT, rostoucí náklady na provoz, bezpečnostní rizika) a jejich možných řešeních. Připomněl také několik aktuálních trendů včetně odklonu od veřejných cloudů do privátních cloudů nebo nástupu legislativy související s NIS 2.
Zálohujte v rekordním čase!
O důležité novince v portfoliu, řešeníActiveProtect, které se soustředí na zabezpečení dat ve firmách a nastavuje v tomto segmentu nový standard, referoval inženýr společnosti Synology Pavel Berry. Partneři se dozvěděli, že platforma zálohuje fyzická zařízení, virtualizovaná prostředí, (souborové) servery i cloudové nebo SaaS služby a umožňuje toto vše hromadně spravovat a chránit. Platforma je určena výhradně pro zálohování a vyznačuje se jednoduchou správou, podporou více lokalit, vysokým výkonem i spolehlivým obnovením dat. Výhodou je také rychlé nastavení a zprovoznění i doba první zálohy. Řada DP aktuálně zahrnuje tři zařízení: stolní modely DP320 a DP340 a rackové řešení DP7400.
Více se o možnostech tohoto řešení můžete dozvědět i v našem rozhovoru s Igorem Cejkovským, který „v papírové podobě“ vyšel v letním dvoučísle Reseller Magazinu.
Petr Mára o budoucnosti IT
Velkému zájmu účastníků se těšila přednáška YouTubera a technologického evangelisty Petra Máry zaměřená na budoucnost technologií a digitální trendy. Hovořilo se například o spatial (prostorovém) computingu, různých formách virtuální a rozšířené reality, umělé inteligenci nebo o automatizaci a robotizaci.
Mějte vše pod dohledem
Oblastí videodohledu a ekosystém Synology Surveillance Station, který má v portfoliu společnosti Synology stále důležitější postavení, se zabývali Boris Hlinka (produktový manažer Synology) a Stanislav Mazouch (key account manager Synology). Ti nejdříve o celkovém ekosystému (skládá se z VMS zařízení, úložišť, kamer nebo cloudové platformy C2 Backup for Surveillance) a vzájemné integraci jednotlivých prvků (vzdáleně spravovat lze až 1 000 zařízení a 10 000 kamer).
Nechybělo ani představení nového hardwaru – zmíněny byly kamery BC500 („bullet“ provedení), TC500 („turret“ provedení), BC800Z (s proměnlivým ohniskem) nebo FC600 (vhodná pro počítání lidí). Na trh se dále chystá model CC400W s Wi-Fi připojením. Prostor dostala také připravovaná série „cloudových“ kamer Surveillance Station Pro Cloud s přímým ukládáním záznamů do cloudu Synology C2.
Dostalo se také na AI, která do segmentu dohledových systémů přináší funkce jako jako identifikace tváří, počítání lidí, rozpoznávání poznávacích značek, neoprávněné vniknutí do vymezeného prostoru nebo např. srocující se davy. K novinkám v souvislosti s AI patří detekce kouře nebo dynamické rozostření tváří pro zachování soukromí.
Odpolední blok, doprovodný program a závěr konference
Ve zbytku odpoledne proběhlo i několik dalších prezentací. Zmínit můžeme například přednášku zaměřenou na využití nástroje Synology Photos v podání fotografa Jana Rybáře z FotoGuru. Následně pak Stanislav Mazouch partnery seznámil s novinkami v segmentu podnikových úložišť a jejich klíčovými funkcemi.
Na praktické využití generativní umělé inteligence se zaměřil Emmanuel Lusinchi, spoluzakladatel platformy Omnitool.ai. A o využití potenciálu umělé inteligence se později rozhovořiltakéBoris Hlinka, tentokrát v souvislosti s možnostmi sady Synology Office Suite.
Kromě přednášek byly partnerům v průběhu dne k dispozici i výstavky produktů, které si bylo možné osobně vyzkoušet a za asistence odborníků ze společnosti Synology získat vhled do fungování jednotlivých řešení i jejich možných synergií. Nechybělo ani několik soutěží včetně unikátní možnosti zabojovat o titul „Šampiona Synology“. Konferenci uzavřelo slavnostní zakončení a losování tomboly.