Kaspersky Lab Security Weekend
„Spolupráce mezi soukromým sektorem, vědeckými institucemi a bezpečnostními a pořádkovými složkami je klíčová pro úspěšný boj s kybernetickým zločinem. Společně pracujeme na identifikování a eliminování škodlivých infrastruktur, využíváme sinkholing a pomáháme obětem,“ řekl Gary McEwen, strategický analytik European Cyber Crime Centre (EC3), Europol. Ve své prezentaci se McEwen věnoval také trendům v kybernetickém zločinu, včetně snižování vstupních bariér ke kyberzločinu. Dále hovořil o vzrůstající agresivitě prostřednictvím šíření ransomwaru, obzvláště pak ‚policejního‘ ransomwaru a cryptowaru, a také o rozšiřování nástrojů vzdáleného přístupu, které jsou využívané při útocích.
„V současné době není kyberbezpečnost problémem jen pro IT experty. Týká se každého z nás – domácností, rodin, malých podniků i korporací. Velice důležité je sdílet informace a o bezpečnosti přemýšlet. Klíčové je zabezpečit podnikové procesy, ať už jde o práci účetního v malé firmě nebo fungování vodovodního systému města. Kyberbezpečnost by měla být řešena skrze správný bezpečnostní produkt, strategii a vzdělávání zaměstnanců a nezáleží, zda jde o ransomware nebo cílený útok,“ dodal Stefan Tanase, bezpečnostní analytik týmu GReAT, Kaspersky Lab.
Analýza IT hrozeb ve třetím čtvrtletí roku 2015 ukázala, že se v Evropě v průměru každý třetí uživatel (35 %) setkal s bezpečnostním incidentem souvisejícím s lokální sítí či vyměnitelným médiem. Webové hrozby zaznamenala pětina respondentů. Kaspersky Lab ve spolupráci s B2B International provedla průzkum 2015 Global Corporate IT Security Risks, ve kterém téměř polovina (48 %) společností v Evropě uvedla, že v období posledních dvanácti měsíců čelily virům, červům, spywaru a dalším škodlivým programům.
Proniknutí do sítě zjistilo 18 % firem, 12 % se setkalo s kybernetickou špionáží a 8 % zažilo cílený útok. Stejný průzkum ukázal, že v případě interních hrozeb se více než čtvrtina organizací setkala se zranitelnostmi v používaném softwaru (29 %) a únikem dat ze strany zaměstnanců, a to jak neúmyslným (21 %), tak záměrným (11 %).
Dodatečné riziko pro únik informací pak představovala mobilní zařízení přechovávající podniková data. Tyto hrozby a jaká řešení mohou pomoci při jejich zvládání, byly také tématem konference. Kromě toho se diskutovalo i o bezpečnosti virtualizovaných serverů a úložišť dat, a to vzhledem k rostoucímu počtu dat uchovávaných v datových centrech. Experti také zdůraznili výhody holistického přístupu ke kyberbezpečnosti, kdy by měly být IT technologie, procesy a vzdělávání sjednoceny.
Podle společnosti Gartner investuje typická firma 90 % svého rozpočtu na IT bezpečnost do prevence útoků a zbylých 10 % na detekci a reakci. Stále více však také organizace vyžadují takzvané ‚Intelligent Services‘ služby, které pomohou zabezpečit různě velké firmy z odlišných oborů. Kaspersky Lab získává díky této službě, fungující již více než 18 let, množství informací o kybernetických hrozbách a transformuje tuto expertízu do reálné ochrany všech svých klientů.