Fujitsu Forum 2019: Vstříc důvěryhodné budoucnosti
Fujitsu opět potvrdilo, že ačkoli to tak možná v evropském kontextu nemusí vypadat, patří mezi technologické lídry s neskutečně širokým záběrem. Během letošního Fujitsu Fora tak opět proběhly prezentace a setkání zaměřené na desítky témat. Koncová zařízení jako stolní počítače a notebooky nebo servery, storage a síťové prvky, byly jen začátkem. Ačkoli i zde Fujitsu dokáže nabídnout celou řadu zajímavostí. K dalším tématům letošní konference patřily bezpečnost, umělá inteligence, edge computing, cloud computing, Blockchain, softwarově definované technologie, kvantové počítače, internet věcí, 5G, moderní pracovní prostředí, smart cities, doprava a logistika a řada dalších oblastí.
Vstříc důvěryhodné budoucnosti
Cílem, ke kterému hodlá Fujitsu napříč všemi svými podnikatelskými činnostmi směřovat, je vytvoření spirály pozitivně ovlivňující životní prostředí, lidskou společnost i podnikání a průmysl. To vše prostřednictvím digitální transformace, jejímž smyslem je umožnit co nejlépe, nejefektivněji a nejpokrokověji využívat dostupná data a technologie a integrovat je do každodenních procesů a služeb.
Sedm klíčových technologií digitální transformace
Digitální transformace je v pojetí Fujitsu založena na sedmi klíčových prvcích:
- Výpočetní síle (HPC, digitální žíhaní)
- Umělé inteligenci
- 5G
- Internetu věcí
- Bezpečnosti
- Cloudu
- Datech
Všechny tyto klíčové prvky se díky technologiím, které Fujitsu pro všechny tyto segmenty nabízí, sbíhají a propojují fyzický a digitální svět, kde na jednu stranu na vstupech sbírají obrovská kvanta dat a na stranu druhou generují výsledky a hodnoty následně aplikovatelné do různých oborů. Fujitsu se pochlubilo, že se se svými špičkovými technologiemi aktuálně podílí např. na výzkumu léků (se společností PeptiDream) nebo analýze topologických dat (Inria). Zajímavým nápadem je jistě např. i první platforma pro obchodování s rýží založená na Blockchainu.
Důležitou roli v tom všem samozřejmě hraje také důvěryhodný data management. Zde Fujitsu nabízí platformy jako Virtuora DX(bezpečná výměna dat), Dracena (IoT platforma založená na principu digitálních dvojčat), Chain Data Lineage (management původu a historie informací) a IDYX (řešení pro decentralizovanou správu uživatelských identit).
Další otázkou, kterou Fujitsu aktuálně řeší, je např. umělá inteligence a etika. Japonský výrobce sestavil pět základních principů, podle kterých bychom se měli při využívání AI řídit a na této otázce spolupracuje i s dalšími subjekty, např. organizací AI4People, za kterou stojí Evropský parlament. V souvislosti s umělou inteligencí bychom neměli zapomínat ani na Zinrai, tedy platformu, pod kterou Fujitsu AI a další blízké nástroje, jako třeba systémy hlubokého učení, nabízí a prezentuje světu.
Dalším důležitým styčným bodem v portfoliu Fujitsu jsou kvantové a pseudo-kvantové výpočty. Fujitsu tuto technologii rozvíjí již řadu let a mluví o ni pod názvem Digital Annealer (nebo chcete-li „digitální žíhání“). Fujitsu se již může pochlubit plně funkční a využitelnou technologií, která se aktuálně uplatňuje např. při nejrůznějších typech kontrolních výpočtů. Určité typy výpočetních operací totiž zvládne i v porovnání s nejvýkonnějšími superpočítači dneska za zlomek času.
Softwarově definovaná datová centra
Další novinka společnosti Fujitsu míří do segmentu softwarově definovaných datových center. Jde o nástroj Fujitsu Infrastructure Manager pro monitorování a správu softwarově definované infrastruktury datových center jako jsou servery, storage, chlazení či napájení. Nástroj automatizuje a zefektivňuje celou řadu činností, je dostupný ve dvou variantách (bezplatné zjednodušené a placené pokročilé) a je samozřejmě kompatibilní i s řešeními dalších výrobců (např. NetApp, Cisco či Extreme Networks).
Produktové novinky
Pojďme se však podívat i na některé produktové novinky ze segmentu zařízení pro koncové uživatele. Na rozdíl od výše zmiňovaných a v některých případech těžko uchopitelných a někdy možná dokonce i těžko pochopitelných technologií je totiž pravděpodobné, že alespoň některé z nich se dostanou do rukou i nám, běžným smrtelníkům.
Inovované jednosoketové servery Fujitsu PRIMERGY RX1330 M4, TX1320 M4 a TX1330 M4 se mohou pochlubit jednak novými procesory (Intel Xeon E-2200) a větší maximální pamětí RAM (až 128 GB). Jde o řešení vhodná pro SMB podniky a pro celou řadu činností včetně hybridních cloudových prostředí a edge computingu.
Pozornosti by neměla uniknout ani nová úložiště – své zákazníky si totiž jistě najde jak cenově dostupné all-flash úložiště ETERNUS AF150 S3, tak i hybridní úložiště ETERNUS DX900 S5 střední třídy vhodné např. pro nasazení ve středně velkých podnicích.
Monitor Fujitsu P27-9 TS s úhlopříčkou 27" a rozlišením 2 560 x 1 440 bodů pak zaujme nejen svým téměř bezrámečkovým provedením a polohovatelným stojanem, ale např. také integrací KVM switche, který přijde vhod při potřebě připojit více zařízení, a USB-C rozbočovačem. Do bankovnictví, zdravotnictví a do dalších míst vyžadujících vysoké zabezpečení míří tenký klient FUTRO Q9010 s integrovaným snímačem PalmSecure a softwarem PalmVein.
Výstavní plocha
Nedílnou součástí Fujitsu Fora byla i tentokrát rozlehlá výstavní plocha, kde byly názorně a prakticky prezentovány nejrůznější technologie a produkty.
Kromě očekávatelných záležitostí, jako jsou stolní počítače a notebooky, monitory, servery nebo úložiště, bylo možné nahlédnout i do technologií z průmyslu, dopravy, finančnictví, chytrých měst, podnikových aplikací, retailu, digitálního pracoviště, cloudů, bezpečnosti nebo např. logistiky.