Flowmon Friday se letos zaměřil na cloud
Konferenci Flowmon Friday každoročně na konci května pořádá česká technologická firma Flowmon Networks. Ta již před dvanácti lety vsadila na rozšířené statistiky datových toků a vytvořila výjimečný produkt kombinující viditelnost do síťového provozu s bezpečností postavenou na behaviorální detekci anomálii. Toto řešení dnes nabízí ve čtyřiceti zemích světa a své globální ambice dále rozšiřuje.
Na úvod konference poděkoval Flowmon svým partnerům a distributorům, přičemž ocenil ty nejlepší z nich. Titul distributor roku si odnesla společnost Veracomp, partnerem roku se stala společnost Dimension Data a titul skokan roku si vysloužila Auriga systems.
Cloud nabývá na významu
Termín "Cloud" provázel všechna témata konference a bylo znát, že pro Flowmon se jedná o velmi důležitý směr vývoje. Mnoho organizací totiž již přesunulo nebo přesunuje své IT mimo svoji přímou kontrolu a záhy zjišťuje, že v cloudu nemají možnost vidět, co se v síti děje. Renomovaná společnost Gartner v této otázce zmiňuje částku 215 miliard dolarů za infrastrukturu, která bude do dvou let v cloudu a zároveň nebude monitorovaná. Přední poskytovatelé cloudové infrastruktury jako Amazon nebo Microsoft již na tyto obavy reagují a zpřístupňují informace o cloudovém provozu. Flowmon tyto informace využívá pro zajištění viditelnosti napříč firemním IT – v lokální síti, v datovém centru, stejně jako v public cloudu.
„Organizace by měly nasadit kontinuální flow monitoring, kterým si pokryjí veškerou infrastrukturu, a který si doplní o on-demand packet capture. Tedy o záchyt paketů v okamžiku řešení nějakého velmi specifického problému, kde už jim viditelnost na úrovni datových toků nedostačuje,“ přiblížil budoucnost monitorování sítí Pavel Minařík CTO ve Flowmon Networks.
Pohled firmy do budoucna odhalil, že za všemi klíčovými hodnotami bude stát rozšířená vizualizace, vestavěná analytika, predikce a automatizace. Ta umožní snížit nároky na obsluhu a zároveň bude šetřit její čas, protože běžné úkony bude vyhodnocovat a vykonávat zcela automaticky.
Zkušenosti z USA ukazují, že cloud v jakékoli podobě bude v následujících letech také v Evropě hrát stále důležitější roli. Flowmon proto postupně směřuje k tomu, aby jeho řešení představovalo první volbu pro unifikovaný monitoring síťového provozu v heterogenních prostředích. S každou novou verzí zlepšuje svoje schopnosti v cloudu a jako jeden z mála využívá pro monitoring sítí v public cloudu jak nativního zrcadlení provozu (např. vTAP v MS AZURE), tak podpory ERSPAN/GRE u síťových prvků v L3, respektive agentního řešení třetích stran (IXIA, Gigamon a další).
Velký zájem účastníků konference vyvolaly otázky bezpečnosti dat v cloudu i příklady z reálného nasazení řešení Flowmon. Své zkušenosti zde prezentovali zástupci Lesy ČR, TV NOVA nebo slovenského operátora SWAN.
„Na začiatku vývoja služby neexistovali natívne možnosti prepojenia technológií Flowmon a F5. Obaja dodávatelia robili postupne aj na základe tohto projektu v produktoch úpravy, ktoré dnes môžu využívať zákazníci po celom svete,“ uvedl Augustín Revák ze společnosti SWAN.
Prezentace Lesy ČR z konference Flowmon Friday je k dispozicizde.