Elektronická komunikace tématem DNS konference
Na úvod vystoupil Aleš Pernecký, od letošního roku nový šéf divize Infrastruktura v DNS. Sdělil, že nejvyšší formou komunikace před dvaceti lety byl fax a podívejte se, jak to vypadá dnes. I právě proto bylo zapotřebí přijmout zákon o kybernetické bezpečnosti. Ten upravuje práva a povinnosti orgánů veřejné moci. Nutnost ochrany a obrany komunikace je nedílnou součástí DNS v čemž společnosti pomáhají jejich partneři. „Tímto bych chtěl oznámit, že jsme uzavřeli smlouvu s dalším takovým partnerem, kterým je společnost Citrix. Jsem zároveň rád, že vás během dne můžeme seznámit s tím, jak naši partneři bezpečnost řeší a to nejen formou prezentací, ale také technických ukázek,“ řekl na závěr svého vystoupení Aleš Pernecký.
S nejočekávanější a nezávislou přednáškou vystoupil Aleš Špidla, viceprezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti. Mluvil o Zákonu o kybernetické bezpečnosti a jeho aplikacích. Zmínil především jeho zásady a pilíře a posluchačům se snažil dokázat, že jeho aplikace není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí být odvážný, mít lidi, procesy a technologie. Dále pohovořil o tom, co obsahuje prováděcí předpis, který definuje samotný kybernetický zákon. Své vystoupení zakončil tím, jaká rizika mohou přijít a to i tam, kde si nelze představit, že by bylo něco k odcizení.
Miloslav Lujka z Check Pointu se návštěvníkům z řad koncových zákazníků - uživatelé bezpečnostních technologií, sloužících pro ochranu informačních a komunikačních systémů - ale i prodejcům ICT řešení a dalším obchodním partnerům společnosti DNS snažil vysvětlit, že každý z nich může napadnout ICT infrastrukturu jakékoliv firmy. Stačí být buď technicky zdatný, anebo mít dostatek peněz. Útoky si lze totiž koupit, a co kolik stojí, demonstroval na žebříčku, který sestavil Forbes. Po vystoupení tohoto platinového partnera akce se na pódiu začali střídat další partneři - Dell, HP, SafeNet, Websense, Fortinet, Extreme Networks, HID Global, Thales, Invea-Tech, Huawei a IBM.
Stejně jako v předchozích letech byla i letos konference rozdělena do dvou sálů – Empiria a Panorama. V Empirii probíhaly zejména obchodní přednášky, Panorama se soustředila na menší publikum a prezentaci bezpečnostních řešení v akci. Vítaným zpestřením celé konference byly demokoutky, ve kterých byly k vidění a vyzkoušení technologie sloužící opět k zajištění bezpečnosti. Po celý den bylo navíc možné se zastavit u stánků výrobců a individuálně pohovořit s jejich zástupci. Pracovní část byla ukončena tombolou, ze které největšími taháky byly iPad mini věnovaný do soutěže společností HID Global a SafeNet eToken 7300.
A po práci zábava. Večer se odehrával v režii české gastronomie i zábavy. Zasoutěžit si bylo možno v miniturnájku ve stolním fotbale, v XXXL stolním fotbale, šipkách a neméně zajímavé a netradiční byla možnost vyzkoušet si soutěž v zatloukání hřebíků. U každého stanoviště bylo možno vyhrát DNS peníze, za které se ve slepé aukci vydražily zajímavé a někdy netradiční ceny. Zábavná byla i možnost nechat si zhotovit svůj portrét z papíru a to díky vystřihovači portrétů, na kterého se stála dokonce fronta. Během večera se degustovala moravská vína, speciální pivo z Únětického pivovaru a hlavně moravské i zahraniční pálenky, které měly velký úspěch. Návštěvníci mohli ochutnat pálenku z hroznů, piva, třešní, malin a jiného ovoce.
Veškeré informace o této významné konferenci (přednášky, anotace, partnerské firmy, fotogalerie a další) pořádané divizí Infrastruktura společnosti DNS naleznete na webových stránkách www.itsecurity.cz.