Cisco Connect 2014 ve znamení Intercloudu
Společnost Cisco se rozhodla ve spolupráci se svými partnery vybudovat Intercloud, jakousi síť cloudů, která překonává limity a omezení dosavadních lokálních řešení. Globální Intercloud společnosti Cisco umožní rozvoj služeb vedoucích k naplnění konceptu Internet of Everything.
Úvodní slovo konference zajistil Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco Česká republika: „Cisco Intercloud představuje první skutečně globálně budovaný cloud, jejichž využívání strmě stoupá s narůstající mobilitou i dalšími trendy ve využívání informačních technologií,“ řekl a dodal: „Intercloud přináší našim partnerům i zákazníkům zcela novou kvalitu – téměř neomezenou škálovatelnost při lokální dostupnosti, především však prostředí pro budování bezkonkurenčního rozsahu aplikací a služeb.“
Služby Cisco Cloud Services budou dostupné prostřednictvím partnerské sítě. Na projektu Intercloud Cisco spolupracuje s více než desítkou společností, mezi které patří například australský poskytovatel služeb Telstra, kanadský operátor Allstream, evropský dodavatel cloudových služeb Canopy či Logicalis Group, globální poskytovatel manažovaných služeb.
Nástup Internetu věcí
Propojení partnerských datových center prostřednictvím globální sítě Cisco do Intercloudu umožní nabízet zákazníkům cloudové aplikace a služby s přidanou hodnotou. Ty urychlí prosazení konceptu IoE v reálném životě. Propojení uživatelů, dat, procesů a věcí vytvoří podle odhadů společnosti Cisco v následující dekádě celosvětově obchodní příležitosti v objemu až 19 bilionů dolarů (asi 378 bilionů korun).
Z přednáškového bloku
Ivo Němeček (manager, systems engineering ze společnosti Cisco) hovořil o tom, jak dokáží současné sítě držet krok se světem moderních aplikací, mobilních uživatelů, dynamických datových center a se stále rostoucími nároky na ně. Ukázal, co stimuluje proměnu dnešních sítí, jaké koncepce se prosazují a jaké jsou jejich přínosy i omezení.
O technologiích pro éru velkých dat a internetu věcí mluvil Adam Raška z Intelu. Zabýval se nejnovějšími serverovými procesory Intel Xeon E5 a E7 a stručně představil i kompletní portfolio produktů společnosti Intel, určených pro nasazení v datových centrech, např. SSD disky a softwarová řešení.
O rychlém zpracování nestrukturovaných dat v síti prezentoval Tomáš Michaeli, consulting systems engineer ze společnosti Cisco. Zabýval se otázkami, proč je zpracování těchto dat problém, u jakých jiných úloh můžeme na podobné problémy narazit nebo jak se mění datové centrum, aby se s těmito problémy vypořádalo. Ukázal také, jaké možnosti Cisco pro zrychlení zpracování dat nabízí, co to znamená v praxi a na jaké trendy se připravit.
Prezentace Martina Diviše (consulting systems engineer ze společnosti Cisco) byla nazvána „Datová centra jako moderní montážní linka“. Pojednávala o serverovém řešení Cisco UCS, které využívá šablony, aby mohlo vytvářet servery podle potřeby. Koncepce SDN pak umožní aplikaci stejných principů na síťové prostředí, poslední část datového centra, která dnes není řízena na základě politik a předpřipravených šablon.
O proměnách infrastruktury podnikových sítí mluvil Tomáš Kupka, sales business development manager v Ciscu, a zabýval se mobilními technologiemi vytvářejícími nové příležitosti pro podnikání, zvyšující produktivitu uživatelů i jejich komfort. V přednášce bylo rovněž podrobněji vysvětleno, proč a jak se k sobě přibližuje pevná a bezdrátová infrastruktura a základní principy, na kterých stojí moderní sítě LAN. Mluvil také o výhodách, jaké může přinést centralizované řízení sítě, abstrakce síťové vrstvy a programovatelnost síťových prvků v podnikovém prostředí.
Josef Ungerman (consulting systems engineer ze společnosti Cisco) prozradil, jak pomůže SDN zlevnit internet v prostředí poskytovatelů služeb. Jaroslav Martan, consulting systems engineer ve společnosti Cisco porovnal výhody cloudových a on-premise řešení a na příkladech webex, TelePresence a Jabber ukázal, jak lze kombinovat vlastní infrastrukturu s cloudovými službami pro spolupráci uživatelů. Závěrečná přednáška Michala Pěchoučka (director, engineering ze společnosti Cisco), se zabývala ochranou proti pokročilým hrozbám prostřednictvím cloudu.