Znáte pět nejběžnějších bezpečnostních mezer v SMB sektoru?

30. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software představila pět nejčastějších bezpečnostních mezer, kterým v současnosti čelí SMB podniky a organizace. SMB společnosti bojují s celou řadou výzev, mezi kterými nechybí nezáplatovaný software, otevřené porty či nedostatečné zabezpečení mobilních zařízení.

„Rozšiřující se IT infrastruktury znamenají pro mnoho SMB firem dramatický nárůst zranitelností jejich sítí a s tím spojených bezpečnostních hrozeb,“ řekl Jozef Kačala, vicepresident of flobal sales engineering ve společnosti GFI Software. „Mnohé organizace se snaží těmto výzvám čelit s pomocí freewaru nebo neúplných nástrojů, které neřeší situaci komplexně ale pouze částečně. Ucelené nástroje typu GFI LanGuard nabízejí komplexní a centralizovaný přehled o mezerách a zabezpečení lokálních sítí s využitím širokých možností automatizace a umělé inteligence.“

Pokud se podíváme na běžné výzvy malých a středních společností (SMB) v oblasti zranitelností, tak se určitě setkáme s těmito:

Nezáplatované operační systémy a software – Pokud se objeví nenápadné oznámení „Aktualizace je k dispozici“, uživatelé obvykle kliknou na „Připomenout později“. Tyto aktualizace se netýkají jen nových funkcí, často jde o zásadní bezpečnostní záplaty, které brání v neautorizovanému přístupu. SMB podniky ale většinou nemají nástroj, který automaticky skenuje síť a hledá chybějící aktualizace operačních systémů, webových prohlížečů a softwaru třetích stran, a případně je dokáže centrálně nasadit.

Otevřené porty a chybně nakonfigurované služby – Otevřené porty a špatně nakonfigurované služby jsou jako odemčené dveře do firemní sítě. Jsou to snadné vstupní body pro lidi, kteří hledají příležitost k průniku do sítě. Aby se tak nestalo, je třeba kontrolovat otevřené porty a zkoumat sdílené adresáře. Současná databáze popisuje 60 000 známých problémů a všechny rozhodně nelze sledovat manuálním způsobem.

Nedostatečná viditelnost sítě – Nelze chránit to, co není vidět. Pokud administrátor neví, co všechno je připojeno k síti, nemůže ji spolehlivě zabezpečit. Proto je důležité nejdříve zjistit a katalogizovat každé zařízení v síti – počítače, telefony, tiskárny, servery a další. Tento komplexní soupis vytváří jasný a podrobný obraz celého digitálního ekosystému. Teprve pak má organizace jistotu, že má všechna zařízení pod kontrolou a zabezpečená.

Slabé zabezpečení mobilních zařízení – Dříve se na pracovišti využívaly jen firemní počítače, tiskárny a další zařízení. Nyní, když všichni používají k práci i telefony a tablety, podniková síť sahá daleko za zdi kanceláře, což vytváří spoustu potenciálních slabých míst. Je proto potřeba tato zařízení izolovat nebo je zabezpečit stejně jako kancelářské počítače – ať již jde o firemní telefon nebo osobní tablet používaný k práci.

Mezery v dodržování zákonných předpisů – Udržet soulad se zákonnými předpisy, ať již s těmi všeobecnými či specifickými pro konkrétní odvětví, může být opravdový oříšek. Většina z nich vyžaduje generování bezpečnostních reportů prokazující dodržování požadovaných pravidel, což bez těch správných nástrojů může být nesplnitelný úkol.

Štítky: 
Bezpečnost, SMB, GFI Software

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více