Změny v Java platformě
Oznámená JavaFX 2.0 přináší možnost vytvářet aplikace s pokročilým uživatelským rozhraním typu Rich Client, respektive RIA (Rich Internet Application). Do aplikací budou vývojáři moci přidávat interaktivitu, přehrávání médií nebo integrovat webový obsah.
Propojení Javy a webových technologií umožňuje komponenta WebKit, renderovací engine, který je součástí JavaFX 2.0. Vyvinuté aplikace mohou běžet v rámci webového prohlížeče i samostatně na desktopu.
Oracle hodlá nejprve dodat ovládací prvky příslušného rozhraní JavaFX 2.0 a hlavní související knihovny, další komponenty by měly následovat. K definici uživatelského rozhraní slouží skriptovací jazyk FXML založený na XML. Vývojáři mohou ale použít i další skriptovací jazyky podporované na úrovni virtuálního stroje Javy (Java Virtual Machine, JVM): například Groovy, JRuby nebo Scala.
JavaFX umožňuje vyvíjet aplikace kompletně v Javě; její nasazení na straně klienta i serveru dává vývojářům možnost výrazně snížit složitosti podnikových aplikací. Pro vývoj aplikací JavaFX lze používat i stávající vývojová prostředí pro Javu, například NetBeans nebo Eclipse.
NetBeans 7.1
Integrované vývojové prostředí NetBeans 7.1 je dokladem trvalého úspěchu a rostoucí popularity tohoto nástroje mezi vývojáři. Více než milion aktivních uživatelů v tomto prostředí vytváří desktopové, webové i mobilní aplikace v jazyce Java, přičemž prostředí umožňuje pracovat také s PHP, JavaScriptem, Ajaxem a C/C++. NetBeans je k dispozici pro Windows, Mac OS, Linux a Oracle Solaris. Podporuje Java Development Kit 7, a umožňuje tak vývojářům snadno přizpůsobit stávající kód tak, aby využíval pokročilých vlastností platformy JDK 7.
Java ME 7
Společnost Oracle představila na konferenci JavaOne své plány s dalším vývojem platformy Java ME (Micro Editon, verze určená především pro vývoj aplikací běžících na mobilních zařízeních). Plánované specifikace Java ME 7 budou předloženy komunitě vývojářů a ve spolupráci s nimi bude vznikat nová verze. Specifikace byly navrženy mj. s ohledem na to, aby byla sladěna s JDK 7, a umožnila tak vývojářům používat pro obě platformy např. jednotné ladění aplikací a diagnostiku. Verze platformy Java určená pro chytré karty (Java Card) byla v loňském roce dodána ve více než dvou miliardách kusů zařízení.
Java 8 SE
Oracle na konferenci zveřejnil plány s uvedením další hlavní verze (Standard Edition, SE) platformy Java. Java SE 8 by měla být k dispozici v létě roku 2013. K hlavním novinkám bude patřit podpora lambda výrazů, která by měla zvýšit produktivitu vývojářů, a lepší využití vícejádrových procesorů. K dispozici by měla být plná interoperabilita mezi Javou a JavaScriptem a podpora moderních zařízení včetně těch s vícedotykovým ovládáním.
„Společnost Oracle je i nadále pevně odhodlána vylepšovat naši základní platformu Java SE a při jejím dalším vývoji budeme pokračovat v těsné spolupráci s komunitou vývojářů,“ uvedl Adam Messinger, viceprezident pro vývoj divize Fusion Middleware společnosti Oracle.
Programy vytvořené na platformě Java se dnes provozují na 97 procentech firemních počítačů. Javu používá více než tři miliardy zařízení a přes 80 procent vývojářů mobilních aplikací.