Zásadní zlom v oblasti elektronických knih
Elektronické knihy se již ve světě staly běžně přijímaným způsobem, jak číst. Například ve Spojených státech činí elektronické knihy již 10 % knižního trhu, ve Velké Británii to je procent osm. Předpokládá se, že v roce 2010 se ve světě prodej elektronických knih ztrojnásobí.
Nyní i čeští čtenáři volají po možnosti si legálně pořídit knihy od špičkových českých i světových autorů. Proto v současnosti probíhají intenzívní přípravy na start provozu komerční části portálu Palmknihy.cz. Čtenáři by se elektronických knih měli dočkat na podzim 2010.
„Kvalitní obsah je nejdůležitější, a proto jsme šťastni, že můžeme ohlásit partnerství s těmi nejlepšími vydavateli," říká Jiří Vlček, spoluzakladatel společnosti Palmknihy.
„Rozhodli jsme se spolupracovat právě se serverem Palmknihy, protože mají desetileté zkušenosti z oboru a jasnou představu, jak elektronické knihy prodávat," říká Iva Bastlová, marketingová ředitelka nakladatelství Fragment.
„Těší nás, že můžeme představit část své produkce v souladu s nejnovějším trendem, i když komerční efekt nebude zatím samozřejmě možné srovnávat se zkušenostmi v USA, navíc bych rád připomněl, že nejde o konec knihy jako takové, ale jen o další možnost volby, čtenáři mají právo vybrat si pro ně nejpříjemnější médium," připomíná Lubomír Houdek, ředitel nakladatelství Galén.
„V minulosti jsme dostali desítky nabídek na spolupráci v oblasti e-books, ale teprve tým Palmknihy.cz nás přesvědčil kvalitou své technologie včetně zabezpečení dat a reálnou představou o potenciálu trhu ve spojení s kvalitním týmem projektu o tom, že jim v budoucnu můžeme svěřit náš elektronický archiv, který obsahuje i stovky titulů považovaných za nejenom české národní literární bohatství. Uvidíme, zdali je v budoucnu bude někdo následovat, ale prozatím jsou Palmknihy.cz podle nás v této velmi složité problematice zdaleka nejdál," konstatoval Michal Krejčí, generální ředitel Albatros Media a.s.
Čtenáři si budou moci číst knihy na specializovaných čtečkách knih, tabletech (například iPad od společnosti Apple) či na mobilních telefonech. Pro učebnice či odbornou literaturu budou k dispozici čtecí programy i pro osobní počítače.
„Už od vzniku Palmknih se snažíme umožnit čtení na co nejširším spektru zařízení a v tomto trendu hodláme pokračovat. Například nyní vzniká první čtečka knih pro nejnovější mobily Nokia," doplňuje Jiří Vlček.