Zapomenout na hardware?
Základním principem platformy VSCloud je nahradit méně až středně výkonné fyzické servery v kancelářích a serverovnách cloudovou službou formou IaaS (infrastruktura jako služba). Uživatelům VSCloud tak odpadá nutnost kupovat servery a vynakládat na provoz další náklady, mezi které patří poplatky za elektrickou energii, umístění v serverovně, servis hardware či nákup rozšiřujících komponent pro zvýšení výkonu serveru (upgrade). Lze provádět zvýšení či snížení výkonu prakticky v reálném čase online přes webovou aplikaci a platit vždy tak jen za výkon, který uživatel opravdu potřebuje.
Cílovými skupinami jsou firmy, zejména sektor SMB, ze spotřebitelského segmentu herní servery, dále servery pro vedení účetnictví a programátoři, potřebující vývojářskou platformu.
VSCloud využívá špičkového technologického zázemí společnosti VSHosting, které má kategorizaci Tier 3+ a splňuje mnoho parametrů z nejvyššího standardu TIER 4. Zálohování je plnohodnotné N+N. Spuštění se plánuje na 15. září 2011.
Poplatky ve VSCloud jsou účtovány denně dle denní sazby podle aktuálního nastaveného výkonu. Platí se formou předplatného (kreditu). Ukázka aktuálního ceníku: licence Windows 12 Kč, 1 virtuální procesor 4 Kč, 1 MB RAM 0,014 Kč, 1 GB diskového prostoru 0,0825 Kč, 1 GB odchozích datových přenosů 0,5 Kč. Podporovanými platebními metodami jsou bankovní převody v ČR i SR (v ČR všechny banky, v SR Tatrabanka), kreditní karty a PayPal.
Model prodeje služby VSCloud plánuje pasivní přímý, případně přes softwarové partnery, kteří prodávají vlastní služby pod vlastní hlavičkou.
VSCloud přináší množství technických výhod, mezi které patří v první řadě vyšší dostupnost služby, než tomu může být u samostatného fyzického serveru. Technická infrastruktura je díky integrované Fail-Over technologii odolná vůči poruše svých jednotlivých částí. V případě, že dojde k poruše na jedné části infrastruktury, uživatelé jsou automaticky ihned přesunuti na funkční část a vše pocítí pouhým restartováním svých serverů. Pokud dojde k plánované údržbě, uživatelé nepocítí nic, jelikož jsou jejich servery za běhu přesunuty na jinou část infrastruktury. Mezi další výhody VSCloud patří například automatizované šablony na instalaci operačních systémů. Bez zásahu uživatele se operační systémy automaticky nainstalují a uživatel může sledovat průběh instalace. VSCloud podporuje linuxové operační systémy, ale také systémy Microsoft Windows a v budoucnu též systém FreeBSD Unix.
VSHosting je rovněž od roku 2008 členem českého peeringového centra NIX.CZ („český internet“) a od roku 2010 členem slovenského peeringového centra SIX.SK („slovenský internet“). Má také zajištěno kvalitní internetové propojení s ostatními státy. Díky kvalitnímu připojení je služba VSCloud dostupná i v zahraničí s nízkými latencemi a vysokou rychlostí.
Podle odhadů Forbes bude v roce 2015 míra tržeb ze všech cloudových služeb celosvětově přesahovat 35 miliard dolarů, přičemž cloudové služby zajišťující infrastrukturu jako službu (IaaS – Infrastructure as a Service) budou činit 40 procent z těchto tržeb a s meziročním růstem od roku 2015 kolem 13 procent ročně. Růst cloudových služeb bude mít dopady i na české distributory a prodejce serverů a poskytovatele některých serverových služeb. „Více než 25 procent ze všech prodaných serverů v ČR má nízký výkon, je totiž u nich kladen důraz hlavně na nízkou pořizovací cenu. Tyto servery jsou ihned nahraditelné službou VSCloud. Negativní dopad bude mít růst cloudových služeb na poskytotovatele ultralevných a málo výkonných dedikovaných serverů a na poskytovatele tzv. VPS – tedy virtuálních privátních serverů, u kterých očekáváme pokles poptávky,“ řekl Damir Špoljarič.