Základem úspěchu při vývoji IT produktů je spolupráce uvnitř firmy
Díky nastavení strategie intenzivní spolupráce napříč jednotlivými odděleními (tzv. DevOps strategie) zaznamenalo zlepšení chodu firmy s ohledem na vývoj produktu 21 % respondentů. K nejvýraznějším pozitivním změnám patří nárůst zákazníků, urychlení výrobního procesu a lepší kvalita a výkon aplikací. Obecně ze studie vyplynulo, že oproti světovému průměru nahlížejí pozitivněji na dopady DevOps respondenti z USA než z Evropy.
„Strategie užší spolupráce týmů na vývoji - DevOps - je mocným nástrojem k dosažení lepších hospodářských výsledků firem. Svědčí o tom data z našeho výzkumu: 34 % respondentů z firem, které mají nadprůměrný nárůst zisku, uvádí, že již přijali DevOps,“ řekl Andi Mann, viceprezident CA Technologies. „V tomto kontextu je přijetí DevOps nutností - světová obchodní a IT špička potřebuje tuto strategii k tomu, aby se úspěšně adaptovala na byznys realizovaný pomocí mobilních aplikací, jejichž vývoj DevOps zefektivňuje, čímž zajišťuje firmám konkurenceschopnost a další růst.“
Další závěry výzkumu:
- Subjekty, které přijaly postupy užší spolupráce mezi týmy na vývoji softwaru DevOps, jsou ochotnější investovat do lidí a nástrojů za účelem prohloubení spolupráce na bázi DevOps. Nejvíce firmy investují do náboru specialistů (63 %), dále do zapojení konzultantských firem (51 %). Nezbytným je také školení pro hladké přijetí DevOps (46 %).
- Hlavní motivací pro přijetí DevOps je u firem potřeba zlepšit kvalitu a výkon aplikací, stejně jako posílit spokojenost koncového zákazníka (44 % respondentů).
- Téměř všechny organizace s větším než průměrným růstem zisku zaznamenaly díky přijetí DevOps strategie viditelné výhody: asi v 95 – 97 % těchto firmem se zvýšila frekvence vývoje softwaru a služeb, a vyvíjené aplikace se staly dostupnější pro mnohem více platforem.
- Bezpečnost a firemní struktura zůstávají hlavními překážkami, které brání v přijetí DevOps strategie (28 % respondentů).
Strategie vývoje DevOps reaguje na vzájemnou závislost vývoje softwaru a IT provozu. Zdůrazňuje komunikaci, spolupráci a integraci mezi vývojářem a odborníky na informační technologie z provozu. Výsledkem je rychlejší produkování softwarových aplikací a služeb firmy. Metodika DevOps je mezi IT společnostmi a firmami, které mají svá vlastní vývojová oddělení na software, silněji propagována od roku 2009.