Za ohrožení mobilních zařízení si lidé mohou sami, na bezpečnost nedbají
Jen malou útěchou přitom může být, že Češi jsou, co do bezpečnosti svého chování, nad celosvětovým průměrem.
Podle analýzy společnosti Gartner neprojde aktuálně až 75 % mobilních aplikací bezpečnostními testy. To je ale jen jedna strana mince: do hry vstupuje i velké množství nových levných mobilních zařízení, která nevyhovují bezpečnostním standardům. A v neposlední řadě sebelépe zabezpečený systém neodolá, pokud do něj vstupuje nepoučený a neukázněný uživatel. U nových podvodných mailů, které se tváří jako přeposlaná MMS zpráva si například uživatel stáhne místo MMS do počítače škodlivý program.
„Faktem je, že lidský faktor je vždy nejslabším článkem řetězce. Za většinou zneužití jak mobilních zařízení, tak i počítačů je naivita a neznalost lidí, kteří nedodržují základní pravidla. Známé jsou například podvodné emaily nebo pronikání do smartphonů a počítačů přes podvodné MMS,“ řekl Jan Dvořák, výkonný ředitel počítačové školy Gopas.
Online a mobilní bankovnictví je zřejmě nejcitlivější částí našeho chování v mobilním světě. Používáme a potřebujeme je denně a jejich zabezpečení je na vysoké úrovni. Špatným používáním však lze znehodnotit jakkoli dobrý bezpečnostní systém. „Pravdou je, že stále mnoho lidí pravidla bezpečného používání mobilních zařízení podceňuje a neřeší. My se je v tomto snažíme co nejvíce vzdělávat,“ uvedl Tomáš Varhol, vedoucí oddělení informační bezpečnosti ve Sberbank.
Přitom dle odborníků stačí dodržovat jen několik jednoduchých pravidel. „Zejména by lidé neměli poskytovat své přístupové informace nikomu cizímu. Na mobilech a tabletech by pak měl používat antivirovou ochranu a pečlivě zvažovat, jaké aplikace a obsah stahují a jestli se jde o důvěryhodný zdroj. Zneužití osobních údajů lze také předejít připojováním se do zabezpečených Wi-Fi sítí. Vysledování nezabezpečené komunikace a následné zneužití přístupových údajů totiž není příliš složité,“ uzavřel Tomáš Varhol ze Sberbank.