Vývoj trhu s tiskovými zařízeními nejen v ČR
Dle veřejně dostupných údajů se několik velkých výrobců v Česku rozhodlo omezit prodeje ztrátových zařízení z nejnižší kategorie. Kvůli tomu se u nás v první polovině roku prodalo 167 663 jednotek a obrat dosáhl 62,48 milionu dolarů. Trh tak zaznamenal nejnižší prodeje za poslední dekádu. Klíčoví výrobci se raději přeorientovali na prodeje tiskáren nad 100 dolarů, tedy oblast levných laserových tiskáren, které mají extrémně nízkou marži a jejich uživatelé spotřebovávají nízký počet originálního spotřebního materiálu. Potvrdili to i zástupci společnosti Teko Technology. Podle nich se zvedají prodeje alternativního spotřebního materiálu, resp. tonerů, které jsou kompatibilní.
Poptávka uživatelů se v Česku posouvá od jednoúčelových tiskáren k multifunkčním zařízením. V první polovině roku multifukční zařízení v segmentu mono a barevných laserů překonaly v prodejích jednoúčelová zařízení. Multifunkční zařízení se stávají ústředním bodem správy dokumentů. Enormně vzrůstá potřeba cloud computingu nejen v České republice s oběhem a „tiskem“ elektronických dokladů, resp. jejich zachováním v elektronické podobě a sdílením, jež tyto tiskárny podporují. „Komu by se však nelíbilo, aby místo skladu a archívu účetních a jiných dokladů měl vše jen přístupné skrze počítač. Elektronická data je nutné ukládat, což vede ke zvýšení požadavků na datová úložiště. Ovlivňuje to i bezpečnost a dostupnost dokumentů resp. riziko napadení uložených dat,“ řekl Petr Kempa, produktový manažer Teko Technology. Menší společnosti i podnikatelé však podle jeho zkušeností zatím stále tisknou a ani to příliš nevypadá, že by se „papíru“ úplně vzdali.
Globální trh tiskových zařízení
Na číslech za světový trh sice došlo ke zpomalení poklesu, ale i tak jsou prodeje tiskáren nižší, jak co do počtu zařízení (pokles o 1,8 %), tak do obratu (pokles o 1,7 %), než před rokem. Dva největší světové trhy, USA a Západní Evropa, přitom již zaznamenaly ve druhém čtvrtletí 2013 mírný nárůst prodejů. Ve Střední a Východní Evropě trh poklesl meziročně o 10,3 %. Příčinou je ekonomická situace a orientace na sdílení dokumentů resp. elektronická podoba, nikoli tisk. Na tento fakt reagují výrobci snahou nabídnout levnější spotřební materiál pro inkoustové tiskárny tak, aby uživatelé nemuseli mít obavy z vysokých nákladů na tisk.
Prodej 3D tiskáren se letos zvýší téměř o 50 %
I když 3D tisk zdánlivě nemá s běžným 2D tiskem mnoho společného, některé aplikace ukazují, že ano. V letošním roce se prodej 3D tiskáren s cenou nižší než 100 tisíc dolarů zvýší oproti předchozímu roku o 49 % podle Gartneru. Celkově se prodá 56 507 jednotek. Stoupá poptávka firem i spotřebitelů zejména díky rapidnímu růstu kvality a výkonu tiskáren. V roce 2014 se podle odhadů prodá 98 065 jednotek a v roce 2015 se prodej opět téměř zdvojnásobí. Hodnota trhu 3D tiskáren letos dosáhne 412 milionů dolarů, což je o 43 % více jak vloni. Firmy do 3D tisku investují téměř 325 milionů a spotřebitelé okolo 87 milionů. V roce 2014 výdaje porostou o 62 % a trh dosáhne hodnoty 669 milionů dolarů, přičemž firmy investují 536 milionů a spotřebitelé 133 milionů.
Firmy v současné době využívají 3D tisk například pro kusovou výrobu prototypů. S rostoucími schopnostmi zařízení a snižující se cenou materiálů a výroby budou 3D tisk využívat i firmy z oborů jako je architektura, obrana, medicína a design šperků. Velký vliv budou mít 3D tiskárny na oblast spotřebitelských produktů a výrobní průmysl, střední vliv na vládní, vojenský, energetický a vzdělávací segment, konstrukci, medicínu, telekomunikace, transport a služby. Pouze mírně ovlivní bankovní a finanční trh, stejně tak trh pojištění. S rostoucími prodeji a zvyšující se konkurencí bude klesat průměrná cena 3D tiskáren a dostanou se na pulty kamenných prodejen i do eshopů.