Vývoj objemu dat dle Ciska
Podle posledního výzkumu společnosti Cisco vzroste celkový objem internetových přenosů v příštích čtyřech letech 3,5 krát a na konci roku 2013 bude tvořit 40,5 exabytů měsíčně. V prosinci 2013 tak projde internetem objem dat odpovídající zhruba 10 miliardám DVD. Přenosy po soukromých IP sítích do roku 2013 vzrostou 4,3 krát na téměř 13 exabytů a mobilní přenosy více než 25 krát na 2,2 exabytů měsíčně.
Podle aktualizovaného výzkumu společnosti Cisco by měl objem ročních přenosů po IP sítích, který zahrnuje internetový provoz, přenosy po soukromých IP sítích a mobilní přenosy, dosáhnout v roce 2013 dvou třetin zettabytu, tedy přibližně 667 miliard gigabytů. Celkový objem přenosů po IP sítích tak na konci roku 2013 dosáhne téměř 56 exabytů měsíčně.
Ve střední a východní Evropě se objem přenosů po IP sítích zvýší do roku 2013 zhruba 4,9krát, což je třetí nejrychlejší narůst. Měsíční provoz zde dosáhne více než 2 exabytů. Vůbec nejrychleji, zhruba 5,3krát na 0,9 exabytu, vzroste objem přenosů po IP sítích v oblasti Středního Východu a Afriky. Největší provoz po IP sítích bude v roce 2013 v oblasti Asie a Tichomoří, kde dosáhne 21 exabytů za měsíc. V Severní Americe dosáhne 13 exabytů za měsíc a v Západní Evropě 12,5 exabytů za měsíc.
Největší podíl na růstu přenosů bude mít video. V roce 2013 bude celkový objem všech forem video přenosů, tedy například televize, video na vyžádání, internetové video nebo P2P sdílení, tvořit 90 procent veškerých IP přenosů u běžných uživatelů. Video bude v roce 2013 tvořit rovněž téměř 64 procent všech mobilních datových přenosů na světě.
Velký zájem o video souvisí například s rozšiřováním velkých digitálních monitorů, které zvyšují poptávku po videu ve vysokém rozlišení. Podle výpočtů společnosti Cisco bude celková plocha všech digitálních monitorů na světě tvořit v roce 2013 téměř miliardu čtverečních metrů, což odpovídá zhruba dvěma miliardám televizí s velkoplošnými obrazovkami. Jejich plocha by pokryla celý Manhattan. Pokud by se všechny monitory položily vedle sebe, 48 krát by obtočily zeměkouli.
Nárůst objemů IP přenosů je způsoben také tím, že k IP sítím je připojeno stále více zařízení a internetový protokol podporuje stále více jejich funkcí. Do roku 2013 se například zvýší poslech online hudby nebo využití hlasové komunikace při instant messagingu. Svou roli však sehraje i pasivní využívání sítě, jako je například nahrávání pořadů na DVD, online zálohování na pozadí nebo videopřenosy bezpečnostních kamer a takzvaných „videochůviček“.
Hlavním cílem výzkumu Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast and Methodology 2008–2013 bylo odhadnout globální růst přenosů dat prostřednictvím internetového protokolu. Předpovědi jsou postaveny na analýzách společnosti Cisco a modelování předpovědí nezávislých analytiků.
Interaktivní nástroje a aplikace Cisco
S cílem zjednodušit pochopení příčin a důsledků růstu IP přenosů pro
různé typy uživatelů vytvořila společnost Cisco několik unikátních
aplikací. Jde například o VNI Forecast Widget, který dovoluje
personalizované pohledy na růst různých typů síťových přenosů po
celém světě. Aplikace VNI PC Pulse pro desktopy a notebooky umožňuje lidem
zjistit více o jejich využívání globální sítě a porovnat jejich data
s daty ostatních uživatelů po celém světě. Aplikace Cisco Global Internet
Speed Test (GIST) pro chytré telefony iPhone a BlackBerry Storm testuje různé
způsoby a rychlosti připojení na různých místech světa a porovnává je
s daty dalších uživatelů z celého světa.