Výsledky sběru elektroodpadu v ČR
Z porovnání vychází nejlépe Plzeňský kraj, naopak nejméně elektroodpadu odevzdali občané Ústeckého kraje. Za první polovinu roku kolektivní systémy obcím za svoz a recyklaci elektrozařízení ušetřily přes 207 milionů korun.
Neziskové společnosti ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN, které v České republice už čtyři roky zajišťují sběr a recyklaci elektroodpadu, v prvním pololetí letošního roku opět zvýšily objem vybraných elektrozařízení. Od ledna do června se podařilo sebrat 22 432 tun elektrozařízení, což je 2,15 kg na osobu. V porovnání s prvním pololetím loňského roku jde o 28% nárůst, před dvěma lety se dokonce vybrala jen polovina. Nejvíce se na výsledku podílejí velké domácí spotřebiče jako ledničky, mrazničky, pračky, myčky a sporáky, a spotřebitelská zařízení, zejména televize.
„Rostoucí objem sebraného elektroodpadu samozřejmě vnímáme velmi pozitivně. Ukazuje se, že Čechům záleží na životním prostředí stále více. I díky tomu bychom se letos společně mohli přiblížit k hranici 4,5 kg na osobu, v některých krajích bude určitě překročena i pětikilogramová hranice,“ hodnotí výsledky sběru generální ředitel společnosti ELEKTROWIN Roman Tvrzník. Od roku 2005, kdy zpětný odběr elektrozařízení v ČR začal, sebraly kolektivní systémy ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN už více než 100 000 tun elektrozařízení.
Nejpilněji třídí elektroodpad občané Plzeňského kraje. Každý z nich v prvním pololetí průměrně odevzdal 2,81 kilogramů na hlavu. Nadprůměrných výsledků sběru dosáhli i na Vysočině, ve Zlínském a Středočeském kraji a také v Praze. Nejméně se naopak vybralo v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji, což může být zapříčiněno specifickými podmínkami v těchto regionech. „Jednoznačně nejvíce se zlepšili občané Plzeňského kraje, 80% nárůst nemá konkurenci. Naopak v Ústeckém kraji lidé odevzdali o pouhých sedm procent více než loni, čímž jen potvrdili tamější tristní stav třídění elektroodpadu. Nejdůležitější však pro nás je fakt, že oproti loňskému roku došlo k nárůstu ve všech krajích ČR,“ říká jednatel kolektivního systému ASEKOL Jan Vrba.
Cesta k nynějším dobrým výsledkům sběru, které ČR řadí na špičku ve střední Evropě, byla složitá. Společnosti ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN musely občany naučit třídit a zároveň zajistit, aby bylo kam. „Důvod kontinuálního růstu sběru spatřuji vedle intenzivních informačních kampaní především v existenci dnes již velmi husté sítě sběrných míst, kterých na osobu připadá více než například v Rakousku. Také u elektroodpadu platí pravidlo, že člověk třídí tím spíš, čím jednodušší to pro něj je,“ míní jednatel kolektivního systému EKOLAMP Alexandr Hanousek. V současnosti mají občané možnost elektroodpad odkládat už na více než 10 000 místech.
Na zpětném odběru vysloužilých elektrozařízení vydělá nejen životní prostředí, ale také obce. Kolektivní systémy ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN mají uzavřeny smlouvy s téměř 600 obcemi, z jejichž sběrných dvorů a mobilních svozů zajišťují svoz elektrozařízení. Úspora nákladů, které obce nemusejí vynakládat za dopravu a recyklaci elektroodpadu, je velmi významná. Jenom za první pololetí roku 2009 už tyto společnosti obcím za svoz a recyklaci elektroodpadu uspořily přes 207 milionů korun. Za čtyři roky existence zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení tato částka přesahuje 1,1 miliardy korun.