Výrobní index HSBC PMI pro Českou republiku
Aktuální hodnota je čtvrtá nejvyšší od počátku průzkumu v červenci 2001 a do navýšení oproti březnu se promítl rychlejší nárůst nových zakázek, zaměstnanosti a zásob vstupů na skladě. PMI zůstává nad neutrální úrovní 50 bodů od listopadu roku 2009.
V dubnu se objem nových zakázek zvýšil, zvláště oproti březnu, kdy bylo tempo růstu nejpomalejší za více než rok. Aktuální nárůst byl mírně silnější než trend za posledních jedenadvacet měsíců nepřerušovaného růstu a v kontextu minulých výsledků průzkumu zaznamenal výrazný posun. Poslední údaje svědčí o silném růstu na tuzemském trhu i exportních trzích, přičemž hlavními tahouny exportní poptávky byla uváděna řada evropských zemí.
Tempo produkce v českém výrobním sektoru zůstalo v dubnu vysoké, přestože se od lednového rekordu průzkumu již potřetí zmírnilo. Produkce se zvyšuje každý měsíc od srpna 2009, přičemž aktuální tempo růstu je ostřejší než dlouhodobý průměr průzkumu. O trvajícím relativním silném růstu svědčí i to, že po devatenáctý měsíc za sebou se zvýšila i rozpracovanost, a to druhým nejrychlejším tempem v této řadě.
Rekordní dubnový nárůst zaměstnanosti rovněž vypovídá o výborných podmínkách ve výrobním sektoru. Firmy rozšiřují řady svých zaměstnanců každý měsíc od března 2010.
V dubnu se dodavatelé kvůli zvýšené nákupní aktivitě výrobců ocitli pod silnějším tlakem, což vedlo k dalšímu podstatnému prodloužení dodacích lhůt. Respondenti uvedli, že za tím stála kombinace vyšší poptávky po surovinách a nedostatek materiálu u dodavatelů.
Vzhledem k silné poptávce po surovinách a dalších položkách se průměrné ceny vstupů placené českými výrobci v dubnu opět prudce zvýšily. Přesto inflační tempo polevilo v této oblasti poprvé za sedm měsíců. Rychlost navyšování cen výstupů se nezměnila oproti březnu, kdy byla nejvyšší za posledních osmatřicet měsíců.
Dr Murat Ulgen, hlavní ekonom HSBC pro střední & východní Evropu a subsaharskou Afriku, komentoval výrobní průzkum PMI v České republice slovy: „V dubnu se výrobní podmínky v České republice poprvé za tři poslední měsíce zlepšovaly rychleji a PMI je pouze o cca 1,5 bodu pod lednovou rekordní úrovní. Zatímco výroba během měsíce rostla pouze mírným tempem, všechny ostatní složky indexu rostly rychleji, obzvláště pak nové zakázky. Silný nárůst Indexu nových exportních zakázek rovněž svědčí o tom, že globální hospodářský cyklus českým výrobcům nadále pomáhá. Proto je výhled na růst v druhém čtvrtletí nadále optimistický, a to i po silném zvýšení v prvním čtvrtletí roku 2011. Zlepšení ve výrobních podmínkách i další nárůst Indexu rozpracovanosti se nadále promítají do zvyšující se zaměstnanosti ve výrobním sektoru a není tedy divu, že Index zaměstnanosti stoupl již třetí měsíc v řadě. Inflační tlaky přetrvávají – jak ceny vstupů, tak výstupů zůstávají nad dlouhodobým průměrem. Ovšem tempo nárůstu cen vstupů se během dubna zmírnilo poprvé za sedm měsíců.“