Výrobní HSBC PMI pro Českou republiku

3. 1. 2011. (redaktor: Ondřej Jánoška, zdroj: HSBC)
Kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru stoupl z hodnoty 57,3 bodu na 58,4 bodu, což svědčí o největším celkovém zlepšení provozních podmínek od srpna 2007, sdělila společnost HSBC.

Hodnoty nad 50 bodů poukazují na všeobecné zlepšení podnikatelských podmínek. Prosincové výsledky byly rovněž čtvrté nejlepší v celé historii průzkumu.
 
K růstu PMI v prosinci nejvíce přispěly nové zakázky. Jejich objem stoupl nejrychleji za tři měsíce, a toto tempo zůstalo vysoko nad dlouhodobým průměrem průzkumu. Exportní zakázky rovněž rostly nejsilněji od září.
Vyšší objem zakázek přispěl v prosinci k rozšíření výroby. Ta celých sedmnáct měsíců stoupá a její aktuální tempo patří k nejrychlejším za bezmála deset let průzkumu.

O síle stávajících tržních podmínek svědčí i to, že se objem rozpracovaných zakázek v prosinci zvýšil už patnáctý měsíc za sebou. Tempo nárůstu nedokončených zakázek zhruba odpovídalo listopadovému výraznému tempu.

Zaměstnanost v českém výrobním sektoru se v prosinci zvýšila už desátý měsíc v řadě. Tempo růstu bylo slabší než v říjnu a listopadu, ale pořád silné v historickém kontextu průzkumu. V prosinci se také rekordně prodloužily dodavatelské dodací lhůty. Příčinou byl nedostatek surovin a nedostatečná kapacita dodavatelů v okamžiku, kdy objem objednaného zboží dále výrazně rostl.

V prosinci rostly ceny vstupů jedním z nejrychlejších temp v historii průzkumu. Od listopadu vzrostla zejména cena kovů, umělých hmot, chemikálií, dřeva a obalů. Inflační tlaky u cen vstupů sílí už tři měsíce po sobě. Firmy je ovšem zčásti přenesly na zákazníky, neboť ceny výstupů rostou čtyři měsíce v řadě. Účtované ceny však rostou jen mírně.

Dr. Murat Ulgen, hlavní ekonom HSBC pro střední a východní Evropu a subsaharskou Afriku, komentoval výrobní průzkum PMI v České republice slovy: „Výrobní podmínky v České republice se v prosinci dále zlepšily, na čemž se podepsalo oživení globální obchodní aktivity v posledním čtvrtletí roku 2010. Hlavní index byl nad hodnotou 50 čtrnáctý měsíc za sebou a tempo růstu se v prosinci rovněž zvýšilo. Největší podíl na tomto zlepšení indexu má prudký nárůst výroby a nových zakázek.“

„Silná poptávka hrozí zvýšením inflačních tlaků, přičemž ceny vstupů i výstupů dále stoupají. Robustní poptávka u hlavních obchodních partnerů se rovněž promítla do ustavičného růstu indexu nových exportních zakázek. V prosinci role zaměstnanosti v PMI indexu lehce oslabila; výrobci sice najímali další pracovní síly, ale pomalejším tempem než v listopadu. I přes pokles oproti listopadu zůstává index zaměstnanosti blízko předkrizovému maximu,“ dodává.