Výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce

23. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Infor)
Téměř polovina výrobních společností dotázaných v průzkumu zaměřeném na problematiku SCM společnosti Infor nedávno posílila investice do zvýšení odolnosti svých dodavatelských řetězců. Jak vyplývá z dotazování mezi britským výrobci, jedním z klíčových digitalizačních nástrojů se stává monitoring dodavatelského řetězce.

Hlavní motivací k zajištění odolnějších řetězců s pomocí specifických ERP a SCM nástrojů je permanentní nejistota na trhu. Růst cen surovin je výzvou pro 71 % výrobních podniků, vyšší náklady na dopravu komplikují činnost 69 % podniků a vyšší náklady na energie jsou problémem pro 68 % respondentů.

Více než čtyři pětiny podniků diverzifikují své dodavatelské řetězce, přičemž dvě pětiny dokonce přivedly své dodavatele ze zahraničí zpět na domácí trh.

Klíčová zjištění průzkumu:

  • 80 % dotázaných výrobců uvedlo, že monitoring dodavatelského řetězce je pro jejich podnikání životně důležitý.
  • Nicméně čtvrtina dotázaných svůj řetězec nemonitoruje a úroveň využívání digitálních technologií zůstává nízká. 
  • 47 % podniků zvýšilo v poslední době investice do posílení odolnosti svého dodavatelského řetězce s využitím digitalizace.
  • V posledním roce 81 % výrobců diverzifikovalo či naopak konsolidovalo své dodavatelské řetězce zvyšováním či snižováním počtu svých dodavatelů.
  • 40 % výrobních podniků přivedlo formou reshoringu své dodavatele zpět do Velké Británie.

V důsledku nejistoty v oblasti dodávek přikročilo k centralizovanému sledování a analýzám s využitím digitálních nástrojů 46 % podniků. Na druhou stranu jen minimum společností využívá technologií typu umělé inteligence či strojového učení (osm procent), robotiky či automatizace (sedm procent) a rozšířené reality (čtyři procenta). Mnoho podniků také nevyužívá žádné technologie ke sledování aktuální situace v řetězci či nemonitoruje svůj řetězec vůbec.

„I když z reality nepředvídatelných dodavatelských řetězců nelze zcela uniknout, moderní technologie dokáží dramaticky eliminovat ty nejhorší následky,“ řekl Andrew Kinder, senior viceprezident pro oblast výrobních řešení ve společnosti Infor. „Je skvělé, že téměř polovina dotázaných výrobců využívá analytických funkčností ke zvýšení transparentnosti dodavatelského řetězce, avšak skutečná hodnota přichází s nástroji umělé inteligence a strojového učení. Teprve ty dokáží predikovat události, nabídnout nejlepší alternativy a automatizovat reakci, což poskytuje výrobcům zásadní konkurenční výhodu.“

Štítky: 

Podobné články

Patrik Budz, SOC manager v Thein Security

Kybernetické útoky se zaměřují na výrobní průmysl

31. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Po zdravotnictví si kybernetičtí zločinci vybrali jako další cíl výrobní průmysl. Je to podobně snadný cíl – průmyslové firmy mají stejně jako nemocnice a zdravotnická zařízení zanedbanou ochranu, a zároveň podobně lukrativní. Tolik oblíbený ransomware zde může přinést kýženou platbu. Cílem útoků navíc může být i průmyslová špionáž. Čtěte více

Fortinet rozšířil svou bezpečnostní platformu pro ochranu provozních (OT) technologií

28. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Aktualizace bezpečnostní platformy společnosti Fortinet pro provozní technologie (OT) zahrnuje nová zařízení, pokročilé zabezpečené síťové a bezpečnostní operační schopnosti a rozšířené partnerství s předními dodavateli provozních technologií. Čtěte více

Energetika a vodárenství zaznamenaly 4× zvýšení nákladů na obnovu po ransomwaru

31. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Sophos zveřejnil sektorovou studii „Stav ransomwaru v kritické infrastruktuře pro rok 2024“, která odhalila, že medián nákladů na obnovu po útoku v energetice a vodárenství se za poslední rok zčtyřnásobil na tři miliony dolarů. To je čtyřikrát více než celosvětový medián napříč odvětvími. Téměř (polovina 49 %) ransomwarových útoků v těchto odvětvích začalo zneužitím zranitelnosti. Čtěte více

Umělá inteligence v průmyslu je v začátcích, ale přináší nová uplatnění

29. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Honeywell)
Globální studie společnosti Honeywell zaměřená na hodnocení stavu umělé inteligence v průmyslu zjistila, že své původní plány týkající se AI prozatím implementovalo pouze 17 % osob s rozhodovací pravomocí v oblasti AI. Více než 9 z 10 respondentů však uvádí, že přicházejí na neočekávané nové případy jejího využití, ať už ve fázi prototypování, spouštění nebo škálování implementace AI. Čtěte více