Výdaje na IT bezpečnost v Evropě letos vzrostou o více než 12 %
Mezi evropskými zeměmi vykáže ve sledovaném období (roky 2022-2027) největší nárůst investic do bezpečnosti Česká republika, a to se složenou roční mírou růstu (CAGR) téměř 15 %, následovaná Irskem a Německem. Hnací silou investic bude jak bezpečnostní software, tak bezpečnostní služby, jejichž růst bude do roku 2027 dvouciferný, zatímco bezpečnostní hardware bude v pětiletém období vykazovat jen mírný růst.
„Evropské organizace si uvědomují, že robustní zabezpečení není jen náklad, ale strategická investice. Rostoucí závislost na technologiích pro obchodní operace budou spolu s rostoucím počtem hrozeb vyvolávat stále větší potřebu proaktivních bezpečnostních opatření. Ta jsou nezbytná pro zajištění kontinuity podnikání a důvěry zákazníků i ochranu uživatelů, zařízení a aplikací. Vytvoření odolného a bezpečného prostředí umožní podnikům rychleji inovovat a růst,“ uvedl Romain Fouchereau, manažer výzkumu IDC European Security.
Jeden z největších meziročních nárůstů výdajů na bezpečnost zaznamená v roce 2023 odvětví zdravotnictví. Dáno je to jednak potřebou chránit investice do technologických inovací, ale i nutností řešit vyvíjející se regulační požadavky (např. ty obsažené v zákoně o kybernetické odolnosti). Organizace ve finančním sektoru budou rovněž zrychlovat investice do zabezpečení, k čemuž přispěje potřeba rychlosti a agility v zájmu konkurenceschopnosti, jakož i povinnost zabezpečit citlivé údaje klientů. Výdaje na bezpečnost budou i nadále rychle růst v odvětví médií a telekomunikací, přičemž investice budou souviset především s ochranou nasazení sítí 5G, edge infrastruktury nebo internetu věcí.
Očekává se, že změny v celoevropské legislativě týkající se kybernetické bezpečnosti budou mít na evropské výdaje na bezpečnost rovněž pozitivní dopad. „Rozšíření počtu organizací, zejména v oblasti zdravotnictví, které směrnice NIS2 považuje za provozovatele základních služeb (OES), spolu s přísnějšími požadavky ve srovnání s předchozí verzí nařízení stimuluje výdaje na zabezpečení v odvětvích, která by jinak byla považována za konzervativnější,“ poznamenal Vladimir Zivadinovic, senior analytik výzkumu v IDC.